Latvijas bankas uzņēmumu kreditēšanas jomā joprojām piemēro augstākas procentu likmes nekā Igaunijā un Lietuvā, un tās ir arī starp augstākajām visā eiro zonā, aizdevumu pieejamībai tai pašā laikā saglabājoties salīdzinoši zemai.
Relatīvi izdevīgāki kredīti pieejami lielajiem uzņēmumiem, kas parasti aizņemas lielākas summas, kamēr mazajai un vidējai uzņēmējdarbībai likmes ir augstākas. Iekšzemes kredītu attiecība pret iekšzemes kopproduktu (IKP) 2021. gada 2. ceturksnī saruka par diviem procentpunktiem līdz 39%, un tas liecina, ka kredītresursu iesaiste ekonomikas izaugsmē stagnē, liecina Latvijas Bankas dati.
Jo lielāks kredīts, jo lētāks
Lielākie kredīti, katrs virs 20 miljoniem eiro apjomā, veido ceturto daļu no visiem nefinanšu uzņēmumiem izsniegtajiem aizdevumiem. Šā gada pirmajos deviņos mēnešos vidējā svērtā procentu likme šajā sektorā bija 1,5%. Divdesmit trīs procenti no jaunajiem kredītiem bija mazāki nekā viens miljons eiro, un šajā gadījumā vidējā svērtā procentu likme bija 4,1%. Dārgākie bijuši kredīti zem 50 tūkstošiem eiro ar 9,1% likmi.
Uzņēmējiem jāņem vērā: lielākiem uzņēmumiem tradicionāli tiek piešķirta zemāka procentu likme, jo tiek uzskatīti par stabilākiem un attiecīgi izsniegtie kredīti – par zemāka riska aizdevumiem. Tas, kāda būs konkrētā kredīta likme, banka izskatīs katrā gadījumā atsevišķi, ņemot vērā arī uzņēmuma esošo kredītportfeli.
Kas ir kredītportfelis
Kredītportfelis ir uzņēmuma finansiālo saistību kopums pret finanšu institūcijām, ieskaitot kredītus, faktoringu, akreditīvus un garantijas, tirgus aizņēmumus (vekseļus, obligācijas). Tā ir kredītportfeļa iekšējā struktūra, kuru nepieciešams ievērot neatkarīgi no tā apjoma.
Uzņēmējdarbības procesā saimnieciskās darbības veicēji bieži izjūt vajadzību pēc naudas līdzekļiem darbības attīstībai. Turklāt resursus var piesaistīt gan pagaidu kases iztrūkuma segšanai, ko izraisījusi saistību izpildes un naudas līdzekļu ienākšanas termiņu nesakritība, gan arī preču un materiālo vērtību paplašināšanai un iegādei.
Izņemot klasisko variantu – banku kreditēšanu, vēl viens finansējuma virziens var būt komerckredīts, kas tiek piešķirts priekšapmaksai, preču, darbu vai pakalpojumu nomaksai. Šāda kreditēšana ir viens no svarīgākajiem konkurences cīņas instrumentiem, kas ļauj piesaistīt ievērojamu klientu skaitu, bet no pircēja puses rodas iespēja harmonizēt naudas plūsmas. Tādējādi komerckredītu var raksturot kā īpašu piegādātāja un patērētāja savstarpējo attiecību formu.
Kredīts fiziskai vai juridiskai personai
Bankas, kas lojāli izturas pret saviem klientiem, cenšas piedāvāt potenciālajiem aizņēmējiem maksimāli dažādus aizdevumus. Šādu kredītu programmu vidū bieži sastopami biznesa piedāvājumi pamatlīdzekļu atjaunināšanai, apgrozāmā kapitāla papildināšanai, nemateriālo aktīvu iegādei, ražošanas diversifikācijai.
Kredītus biznesam var izsniegt gan atsevišķām fiziskajām personām, gan veseliem uzņēmumiem. Katram šādam aizdevumam ir savas īpatnības.
Cilvēki, kuri neatkarīgi darbojas kādā jomā, bieži vien ir individuālā uzņēmēja statuss. Individuālajam uzņēmējam ir izvēle: viņš bankā var lūgt korporatīvo kredītu standarta apstākļos vai izmantot piedāvājumu mazajam biznesam. Speciālisti iesaka pievērst uzmanību speciālajām kreditēšanas programmām, kurās var atrast izdevīgākus kredītus. Liels skaits piedāvājumu no dažādiem kreditoriem ļauj katram cilvēkam izvēlēties variantu, kas viņam šķiet visveiksmīgākais risinājums. Dažādus piedāvājumus ērti salīdzināt Sortter kredītu kalkulatorā.
Aizdevuma apmērs individuālajam uzņēmējam katrā bankā tiek aprēķināts atšķirīgi. Piemēram, mazām summām tiek izsniegts kredīts bez ķīlas. Ja pieprasītā summa būs liela, kreditors prasīs nodrošinājumu.
Biznesa attīstībai var ņemt patēriņa kredītu, kas diemžēl būs mazāk ērts un izdevīgs. Īpašie biznesa kreditēšanas produkti bieži piedāvā pazeminātas likmes, turklāt šādu programmu darbības termiņi praktiski vienmēr ir ilgstoši.
Biznesa kredīti fiziskām personām parasti tiek izsniegti diezgan ātri. Reti pieteikuma izskatīšana ir ilgāka par vienu nedēļu. Ar šādiem bankas piedāvājumiem ikviens var veidot savu uzņēmējdarbību, attīstīt jaunus biznesa virzienus, paplašināt tā mērogu.
Ja par kredītu atbildēs juridiska persona, procentu likmes parasti ir zemākas un nosacījumi izdevīgāki. Juridiskām personām piemērotākie ir šādi bankas finansēšanas veidi: komerchipotēka, aizdevums pašreizējai darbībai, līzings, universālais kredīts, faktorings un investīciju kredīts.