Kas būtu jāzina, izvēloties auto kredītu vai līzingu

Vairums lielo pirkumu, tostarp automašīnas, mūsdienās tiek pirktas ar aizdevumu palīdzību. Tomēr šādi aizdevumi ir daudz nopietnāki nekā patēriņa vai ātrais kredīts, jo summas ir lielākas, bet termiņi ilgāki. Līdz ar to būtu ieteicams apsvērt visas aizdevuma nianses, īpaši iepazīstoties ar atšķirībām starp auto kredītu un auto līzingu.

Ja automašīnu iecerēts iegādāties pēc iespējas drīz, ir skaidrs, ka visu summu sakrāt būs grūti vai neiespējami bez ietekmes uz ikdienu un budžetu, šajā gadījumā bieži tiek apsvērta auto kredīts vai auto līzings. Tomēr tas nenozīmē, ka nav nepieciešams krāt.

«Ieteicams katru mēnesi, neatkarīgi no tēriņiem un plāniem, iekrājumos atlikt vismaz 15% no ienākumiem. Šādi rīkojoties, aizņemties varēsiet mazāku daļu no nepieciešamās summas. Tas ikmēneša kredīta/līzinga maksājumus padarīs zemākus», stāsta «Sortter» kredītu salīdzināšanas platformas eksperti.

Auto kredīts – aizdevums ar labākiem nosacījumiem

Lai gan auto kredīts un auto līzings daudziem izklausās teju kā viens un tas pats pakalpojums, tā nebūt nav. Auto kredīts būtībā ir patēriņa kredīts, taču ar savādākiem nosacījumiem (starpība kredīta procentu likmēs var būt līdz pat 10% un vairāk). Ņemot vērā, ka aizdevums tiek ņemts ar konkrētu mērķi – iegādāties auto, aizdevējs uzskata, ka pastāv mazāks risks kredīta neatmaksāšanai un piemēro zemāku procentu likmi. Piesakoties auto kredītam, pozitīva lēmuma gadījumā aizdevējs naudu pārskaitīs pašam aizņēmējam.

Pēc naudas saņemšanas viss ir paša pircēja rokās – kādu un cik dārgu automašīnu pirkt, kā pirkumu atmaksāt un kā to reģistrēt CSDD. Vienīgais nosacījums ir tas, ka 30 dienu (vidēji) laikā pircējam jākļūst par kāda auto īpašnieku, citādi banka pārskatīs aizdevuma kredītlikmi, kredītu būtībā uzskatot par patēriņa kredītu.

Auto līzingā – aizdevēja īpašums

Auto līzings, turpretim, ir pavisam atšķirīgs process. Šādā gadījumā automašīnu iegādājas aizdevējs, kļūstot arī par spēkrata fizisko īpašnieku. Savukārt līzinga ņēmējs CSDD tiks reģistrēts kā automašīnas turētājs, ne īpašnieks. Pirms auto iegādes līzinga sniedzējs arī prasīs noteikt spēkrata vērtību, lai tā atbilst tirgus vērtībai. Tāpat jārēķinās, ka visa līzinga darbības laikā automašīnai, visdrīzāk, būs jābūt KASKO apdrošināšanas polisei.

Kredīta gadījumā kreditors uzņemas lielāku risku, jo par auto īpašnieku kļūst aizņēmējs, kas, ja to vēlas, automobili var arī pārdot. Ja klientam rodas problēmas atmaksāt kredītu, kredītiestādei būs jāsāk garš parāda piedziņas process. Līzinga situācijā tā izsniedzējs var dienas laikā vienkārši atsavināt automašīnu, jo ir tās likumiskais īpašnieks. Tas arī ir iemesls, kāpēc līzinga procentu likmes var būt vidēji no 1% līdz 4% gadā.

Kuru finansēšanas veidu izvēlēties?

Ja iecerēts iegādāties jaunu vai mazlietotu automašīnu, auto līzings būs izdevīgāka izvēle. Taču jāatceras gan par pirmo iemaksu (parasti 10—20% apmērā), gan citām izmaksām (auto novērtēšana, obligātais KASKO u. c.). Visbiežāk auto līzingu iespējams noformēt automašīnām, kuru vērtība pārsniedz 7000 eiro.

Auto kredītu parasti izmanto lietotu automašīnu iegādei, taču arī šeit mēdz pastāvēt ierobežojumi. Piemēram, auto vērtībai jāpārsniedz kāda noteikta summa – vidēji 3000 eiro.

Nebanku kredīti

Vairumā gadījumu automašīnu iegāde Latvijā tiek finansēta ar auto vai patēriņa kredīta palīdzību, jo auto fonds Latvijā ir visai novecojis un lēts. Šādā gadījumā izvēle ir starp banku un nebanku auto kredītiem.

Te gan īpaša uzmanība jāpievērš kredītu procentu likmēm, jo piedāvājumu diapozonā var būt gan 5%, gan 35% likmes gadā. Ja lēmums par auto līzingu vai kredītu ir pieņemts, obligāti vispirms ir jāsalīdzina gan banku, gan nebanku aizdevējus. To var viegli un bez maksas izdarīt «Sortter» kredītu salīdzināšanas platformā šeit. Savukārt ieteikumus, kā pēc iespējas izdevīgāk iegādāties auto un citus vērtīgus padomus, atradīsiet Sortter blogā.