Sinerģija – savienot nesavienojamās pasaules vienā

Sinerģija – savienot nesavienojamās pasaules vienā

Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrā 5. martā tika atklāta Kurzemes foto klubu izstāde “Pilsētvide”, kuru interesenti varēs aplūkot līdz 15. aprīlim. Arī šajā izstādē būs apvienotas šķietami nesavienojamas lietas, jeb fotogrāfijas ar virtuālo pasauli un iespēju izstaigāt Rīgas pils, kā arī Jaunā Rīgas teātra telpas.

“Man patīk šī sinerģijas lieta, savienot sākotnēji nesavienojamas lietas, kas savstarpēji papildinās. Tas ir tas, kā es redzu šo pasauli un kā man patīk caur vienu aiziet pie nākamā un redzēt pāri robežām,” par izstādes izveides ideju stāsta centra vadītāja Ginta Petra. Jau iepriekšējā izstādē “Iekāres objekti” tika savienotas šķietami nesavienojamas lietas – laikmetīgā māksla ar amatniecību. Jau atkal Ginta Petra pierāda, ka iepriekš neiedomājamas lietas, atrodot tām īsto vietu un īsto kontekstu, var savienot.

Izstādē ir aplūkojami 50 foto darbi kurus radījuši mazāk nekā 50 foto autori, jo vienam autoram ir izstādīti pat vairāki darbi, kas atzīti par izciliem. Šie Talsu, Saldus, Liepājas, Kuldīgas un Ventspils foto kluba dalībnieki katru gadu pulcējas foto dienās, kuras rīko viens no klubiem. “Pagājušajā vasarā rotācijas kārtībā rinda bija pienākusi Talsu foto klubam rīkot šīs foto dienas. Pagājušajā gadā tēma bija pilsētvide, uz kuru šie foto klubi iesūtīja darbus. Un Talsu foto klubs savas žūrijas sastāvā izvēlējās, kuri ir tie izcilākie darbi, un tie pašlaik ir aplūkojami šeit – Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrā,” izklāsta Ginta Petra.

“Fotogrāfijas un pilsētvide ir viena daļa izstādei, bet otra daļa ir godalgotie objekti skatē “Gada labākā būve Latvijā”. Es uzrunāju tos objektus, namus, ēkas, kuri ir dažādos gados ieguvuši pirmo vietu un galveno balvu,” teic G. Petra.

Šīs ēkas ir apskatāmas gan kā maketi, gan arī literatūras veidā, kā arī ir dota unikāla iespēja izstaigāt Rīgas pili un Jauno Rīgas teātri virtuāli.

Arī apmeklētājiem šo telpu apmeklēšana, atrodoties Sabilē, šķiet interesanta. “Absolūtais favorīts ir šī 3D iespēja izstaigāt namus, kur citkārt mēs pat netiktu iekšā, kur nu vēl tapšanas procesā un Rīgas pilī, kas ir vispār reta iespēja, bet es domāju, ka šī visa pilsētvides izstāde nav tāda, ka tu izstaigā un uzreiz dalīsies ar iespaidiem,” ir pārliecināta centra vadītāja.

Apkārtējā vide ietekmē to, kā māksla tiek uztverta. Šobrīd pasaulē notiek neiedomājamas lietas, kuras cilvēce nelabprāt vēlas piedzīvot.

“Ir jāvar novērtēt tie brīži, kuros tā pilsētvide ir bijusi šāda – mierpilna, zem mierīgām debesīm, ar līdzsvaru, ar harmoniju, vai arī ar disharmoniju.”

Ginta Petra, Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra vadītāja

Tā ir pilsētvide un tā mainās ne tikai krīzes skartajos rajonos, bet šobrīd arī Latvijā, jo mēs solidarizējamies ar kaimiņvalsti un apliecinām, ka līdzpārdzīvojam viņu zaudējumiem visur izvietojot Ukrainas karoga krāsas. “Mēs uz to arī noreaģējām, aicinot Ģirtu Grenevicu dalīties ar viņa brīnišķīgo foto, kurā redzami plīvojoši Latvijas un Ukrainas karogi, kas izstādes atklāšanā piesaistīja lielu uzmanību,” atklāj G. Petra.

“Izstādes atklāšanā, kad runāja gan Talsu foto kluba vadītājs Uldis Balga, gan arī šīs izstādes kurators Zigmārs Šteins, viņš tieši pieminēja, cik būtībā grūti vai neiespējami ir nodefinēt pilsētvides robežas vai rāmi, ka tas ir tik plūstoši, kura ir tā vide, kura nē,” atceras Ginta Petra. Tāpēc katrs tiek aicināts apskatīt izstādi un ieraudzīt pilsētvidi tādu, kādu pats to redz un iztēlojas. Tā ir katra paša brīvība un radošums – saskatīt pilsētā kaut ko savu.