Sagaidījuši dienu, kad Latvijā mazinās pandēmijas uzliktie ierobežojumi, Talsu novada tūrisma uzņēmēji devās kopējā braucienā pa visu jaunā novada teritoriju — lai ļautos iedvesmai un nopietnām sarunām nenopietnā atmosfērā. Tālāk tūrisma uzņēmēju radītās idejas tiks izmantotas, veidojot novada tūrisma attīstības plānu nākamajiem trīs gadiem.
Iedvesmas dienas dalībnieki kopīgi devās apsekot Mērsraga, Rojas un Dundagas tūrisma informācijas centrus (TIC), Lībiešu saieta namu un noslēgumā — Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centru. Tur uzņēmēji izbaudīja gan virtuālās, gan fotoizstādes, un, izmantojot «Pasaules kafejnīcas» metodi, kopīgi strādāja pie vairākiem jautājumiem, piemēram, kādi ir plusi un mīnusi Talsu novada tūrismā, kādi ir iespējamie tūrisma virzieni un kādas aktivitātes organizēt uzņēmēju savstarpējās sadarbības veicināšanai. Uzņēmēji rosināja, ka nepieciešami pasākumi kā magnēti, kas vilina tūristus, taču, tā kā novads kļuvis lielāks, svarīgi vairākus nozīmīgus pasākumus neplānot vienlaikus. Tāpat akcentēts tika, ka vairāk jāpiestrādā pie mārketinga un būtu nepieciešama mobilā digitālā statistika, kas darbojas ārvalstīs un ļauj uzskaitīt tūristus. Taču šī ir tikai pavisam neliela daļa, no uzņēmēju radītajām idejām «Pasaules kafejnīcā».
«Ar uzņēmējiem uz viena viļņa» — šāda sajūta pēc visu grupu prezentācijām bija Talsu novada TIC speciālistei Līvai Maķei. Jo šobrīd top Talsu novada tūrisma attīstības plāns 2022.—2025. gadam, un, iepriekš gan kolēģu starpā pārrunājot nākotnes vīziju, gan tiekoties ar ekspertu Ēriku Lingebērziņu, secinājumi bijuši līdzvērtīgi tūrisma uzņēmēju redzējumam. Vai idejās saklausīts arī kāds jaunums? «Jā, es pierakstīju «Tūrisma uzņēmēju brokastis». Man likās, ka tā ir ideja, ko varētu organizēt kaut kur parkā vai citviet ārā.
Manuprāt, tā neformālā gaisotnē varētu pārspriest tādas ļoti svarīgas tēmas — jo, arī par svarīgām tēmām runājot, ne vienmēr jābūt semināram vai kaut kam nopietnam ar lektoru.
Tieši neformālā vidē smadzenes strādā visbrīvāk un vislabākās idejas rodas. Ir vieglāk nonākt pie kopsaucējiem un veidot sadarbības savā starpā,» saka Līva Maķe.
Pēdējos trīs pandēmijas gadus tūrisma uzņēmējiem nav bijusi iespēja tā pa īstam satikties, tāpēc arī šobrīd organizēta Iedvesmas diena. Un, kā atzīst Kurzemes tūrisma asociācijas priekšsēdētājs Artis Gustovskis, kurš arī bija pievienojies braucienā, Talsu novadam kopīgā satikšanās izdevusies pašiem pirmajiem. Dienas noslēgumā kempinga «Veccepļi» īpašnieks Vilnis Vētra atzina, ka, viņaprāt, šāds pasākums ir pat ļoti vērtīgs. «Pats galvenais jau ir satikties, redzēt, kā kuram iet, un apmainīties ar viedokļiem,» bilst uzņēmējs. Uz jautājumu, kuru no pasākumā radītajām idejām noteikti vajadzētu īstenot, viņš atzīst, ka jāatgriežas pie labajām, mazliet aizmirstajām lietām. «Mums vairāk jātiekas, ir jārīko semināri, jo ar «Covid-19» daudzas lietas ir aizmirstas vai nebija iespējamas. Vai guvu iedvesmu arī sev? Tā jau parasti rodas pēc tam. Kad visu pārdomāšu, sapratīšu iegūto informāciju, iedvesma būs droši vien rīt no rīta,» smejas Vilnis Vētra.
«Vienā vārdā — kolosāli!» — tā Iedvesmas dienas noslēgumā atzina Kurzemes tūrisma asociācijas priekšsēdētājs. «Jo, kā jau mēs šodien dzirdējām, to jau tiem tūrisma uzņēmējiem arī vajag — satikties,» teic Artis Gustovskis. «Īpaši, ja tirgū pievienojušies jauni uzņēmēji, kuri «vecos» nepazīst, savukārt «vecie» nezina jaunos un viņu piedāvājumu. Statistika rāda, ka tūrisms turpina attīstīties, jaunu uzņēmumu skaits pieaug un viņiem sadarbības pietrūkst. Bet šādi pasākumi vieno.»
Kurzemes tūrisma asociācijas priekšsēdētājs saka paldies Talsu novada TIC darbiniecēm, ka šobrīd top jaunā novada stratēģija.
Šobrīd arī Eiropa veido jauno stratēģiju un ir īstais brīdis iet roku rokā ar Eiropas tūrisma tendencēm.
Artis Gustovskis, Kurzemes tūrisma asociācijas priekšsēdētājs
Viņš atzīst, ka patikušas visas idejas par aktivitātēm, jo, viņaprāt, tās rīdziniekus vilina ārā no galvaspilsētas. Spilgts piemērs esot Māju kafejnīcu dienas, kurās piedalās arī Talsu novada uzņēmēji, un pieprasījums esot neadekvāti liels.
Par Talsu novada plusu viņš uzskata izstādes, kas daudz tiekot izmantota gan kā mākslas forma, gan tūrisma piesaiste. «Piemēram, vecmeistaru gleznas pilsētvidē, slavenu Talsu gleznotāju darbi senās ieliņās, kur iespējams salīdzināt skatus toreiz un šodien — nekur citur Kurzemē neesmu ko tādu redzējis. Arī Sabilē ir interesanta ideja — izvietot senas fotogrāfijas. Tas ir tāds skaists, ļoti garšīgs magnētiņš,» uzskata Kurzemes tūrisma asociācijas vadītājs.
Bet ko darīt, lai Iedvesmas dienā tapušās idejas vēlāk nepazustu? «Pašiem vairāk jāsāk kustēties,» saka A. Gustovskis. «Pandēmija mums daudz problēmu ir radījusi, un viena no tām — cilvēki mājsēdē palikuši slinkāki. Visi palikuši slinkāki — arī tūrisma organizatori, rīkotāji un uzņēmēji. Ir arī pašiem solis jāpaiet tūristiem pretī, jo viss — maisam gals vaļā, pandēmija drīz, cerams, patiešām beigsies — jāsāk būt aktīvākiem visiem!»