Uzņēmēji no nākamās Saeimas sagaida tālredzīgus lēmumus

Uzņēmēji no nākamās Saeimas sagaida tālredzīgus lēmumus

Šoreiz vēlējāmies noskaidrot, kādas ir Talsu novada uzņēmēju domas par 13. Saeimas paveikto un kādas cerības tiek liktas uz nākamo sasaukumu. Ar savām domām dalās viens no mežsaimniecības uzņēmuma SIA «Krauzers» īpašniekiem, Talsu komersantu kluba valdes priekšsēdētājs Kaspars Eihe un Andris Pabērzs, kuram pieder naktsklubs «B-52» un kafejnīca Mazirbē.

Četri gadi pagājuši ļoti ātri, sarunā atzīst uzņēmējs Kaspars Eihe. Viņaprāt valdībai nav klājies viegli, izaicinājumus nesa politiskās svārstības, pandēmija un Krievijas uzsāktā karadarbība Ukrainā, kuras ietekmi izjūtam visi. «Valdībai īsti neizdevās tikt galā ar «Covid-19» jautājumu, kur citas valstis pieņēma citādāka veida lēmumus. Zviedrijā, teiksim, bija mīkstāki ierobežojumi, kas ļāva šim periodam iziet cauri ar labākiem ekonomiskajiem rādītājiem,» teic uzņēmējs. Tikmēr Latvija izvēlējusies iet ceļu ar stingrākiem ierobežojumiem, kas nesa zaudējumus ekonomikai. Tomēr šo četru gadu laikā ir arī labas iezīmes, labus vārdus uzņēmējs velta ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam. «Nokāpa no savas ministrijas augstumiem uz zemes, atbrauca uz laukiem. Viņš bija tas, kas runāja ar uzņēmējiem. Ekonomikas ministrijai ar rūpniecības kameru (Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) — aut.) un ar Darba devēju konfederāciju veidojās laba saikne. Arī tiek turpināts labā gaisotnē, jo mūsu novadniece Ilze Indriksone, kas pašreiz ir ekonomikas ministre, ir ar labām darba spējām un līdzīgi kā J. Vitenbergs nāk pie sabiedrības un runā.» Gluži pretēji viņš vērtē finanšu ministra Jāņa Reira darbību, kurš viszemāko vērtējumu ieguvis arī LTRK un SKDS veiktajā uzņēmēju aptaujā. Ministram pārmet pārāk mazu iesaisti diskusijās un atvērtības trūkumu.

Uzņēmējs uzsver, ka valdībai nav izdevies izveidot sistēmu, lai lauku teritorijas, mazie novadi spētu konkurēt ar lielajām pilsētām. Būtu jārada uzņēmējdarbības attīstībai auglīga vide, piemēram, attīstot ostu teritorijas Mērsragā un Rojā. «Vienmēr esmu uzsvēris — katrs eiro, ko dabūsim uz novadu, veidos mūsu ekonomiku,» skaidro K. Eihe.

Attīstībai jābūt vērstai arī uz teritorijām ārpus Rīgas

«Laukos, mazajos novados ir grūti konkurēt ar pilsētām, lai šo augsti kvalificēto darba spēku dabūtu pie sevis.» Uzņēmēji var nodrošināt darba apstākļus, atalgojumu, bet darbiniekiem būtiski ir jautājumi: kur es dzīvošu, kā pilnvērtīgi pavadīt brīvo laiku, kādas ir izglītības iespējas bērniem un vai jaunākajām atvasēm būs vieta bērnudārzā? «Tie laiki ir beigušies, ka cilvēks grib strādāt caurvējā ar gumijas zābakiem. Arī mēs, uzņēmēji, radām vidi, kas ir ar iespējami labāku mikroklimatu. Mēs varam jau piedāvāt tādu atalgojuma līmeni, kādu saņem dižpilsētās, bet mēs nevaram iedot otru pusi, kas saistās ar dzīvošanu, dzīves kvalitāti brīvajā laikā, lai būtu kur iet, lai būtu restorāni, vecpilsēta, lai būtu izglītība — bērnudārzi, skolas, lai var peldēt, spēlēt hokeju. Pie tā stipri būtu jāpiedomā mūsu valdībai,» teic uzņēmējs.

K. Eihe cer, ka nākamā valdība spēs nodrošināt nodokļu stabilitāti, samazināt administratīvo noslodzi, kas saistīta ar slimības pabalstu apmaksu. Tāpat tiek izteiktas cerības, ka valdība nepakļauties brīžiem absurdām Eiropas Savienības regulām un izvērtēs to ietekmi uz Latvijas attīstību. Sagaida energoresursu cenu nostabilizēšanos, infrastruktūras sakārtošanu.

Ēdināšanas nozares

pārstāvis Andris Pabērzs ir naktskluba «B-52» saimnieks un jau otro vasaru piedāvā gardas maltītes Mazirbē. «Covid-19» pandēmijas laiks, kurā izklaides iespējas tika stipri ierobežotas, bijis smags. Bijis grūti «savilkt galus» un nomaksāt tekošos rēķinus, kas bijuši neatkarīgi no tā — uzņēmums strādā vai ne. Saņemts dīkstāves pabalsts. Un tad nācis piedāvājums ēdināšanas pakalpojumus sniegt vasaras terasē Mazirbē. Biznesa ideja izrādījusies veiksmīga. «Nupat bija Lībiešu svētki, cilvēku nebija daudz, bet pietiekami,» teic uzņēmējs. Kā piekrastē pienākas, ēdienkarte sastāv no zivju ēdieniem. Pārtikas cenas kāpj un nākas balansēt starp izmaksām un porciju cenām. Neskatoties uz izaicinošajiem apstākļiem, kas saistīti gan ar cenu kāpumu, gan pandēmiju, uzņēmējs līdzšinējo Saeimas darbu vērtē samērā labi. «Krišjāņa Kariņa vietā nezinu, vai kāds to spētu izdarīt, viņš šo valdību ir noturējis, viegli noteikti nebija. Citi kliedz, ka slikti, bet es no sava, kā uzņēmēja skatupunkta, novērtēju ar vidēju atzīmi. Tā ir mūsu pašu vēlēta valdība. Ja nebūtu šie notikumi apkārt, varbūt vērtējums būtu negatīvāks,» pārdomās dalās A. Pabērzs.

Uzņēmējs atklāj, ka uz vēlēšanām noteikti dosies un viņa izvēle ir nemainīga jau daudzus gadus. Tomēr viņš cer, ka reiz tiks mainīta vēlēšanu kārtība un būs iespējams balsot par konkrētām personām, nevis partiju vai partiju apvienību sarakstiem.

Viņaprāt, uzņēmēji netiek pienācīgi novērtēti, lai gan tieši viņi ir tie, kuri uzlabo novada tēlu, saskata uzņēmējdarbības iespējas un tās attīsta, tā attīstot Talsus un citus novada punktus. «Gribētu teikt, ka uzņēmēji ir savas profesijas fanāti. Viņi mīl savu pilsētu, jā, no uzņēmējdarbības gūst arī peļņu, bet arī rada apkārtējo vidi labāku,» teic uzņēmējs.

Andris Pabērzs turas pie pozitīvā, atklājot, ka tā var panākt daudz vairāk: «Mazliet jau bija dusmas par daudzām lietām, bet, kā saka — labais vienmēr uzvar!» Viņaprāt, partijām būtu savstarpējās nesaskaņas «jānoliek malā», lai spētu virzīties uz priekšu.

#SIF_MAF2022

JAUNUMS

Tagad pieejama arī
“Talsu Vēstis” e-avīze.
Abonē un lasi savā telefonā, datorā vai planšetē no jebkuras vietas pasaulē.