Vizuālas pārvērtības piedzīvos Talsu autobusu pieturas

Vizuālas pārvērtības piedzīvos Talsu autobusu pieturas

Pavisam nesen Talsos sava veida zvaigžņu stundu piedzīvoja tuneļi, bet jau drīzumā redzamākas kļūs autobusu pieturas. Vizuālās pārvērtības tās piedzīvos pēc plenērā «Pieturi Talsos» radītajām studentu idejām. Un, tā kā plenēra dalībnieki savā radošajā lidojumā bija nevis ļāvušies sapņiem, bet tiešām domājuši ļoti praktiski, tad jau šovasar varēs īstenot vairāk pieturu, nekā sākotnēji cerēts.

Ideja vizuāli baudāmākas un redzamākas padarīt Talsu pilsētas pieturas bija jau agrāk, taču tobrīd tā nerealizējās. Bet šovasar idejas īstenošanā iesaistījās Talsu novada tūrisma informācijas centrs, Talsu novada muzejs un Latvijas Mākslas akadēmijas produktu dizaina nodaļa. «Šī gan īsti nav mūsu niša un tas, ko mācību procesā darām, taču man šķita, ka šis piedāvājums ir jāņem ciet,» saka lektors Māris Mortukāns. «Jo man likās, ka vasaras praksē ir arī ar tādām mākslinieciskām lietām jānodarbojas, tāpēc studenti redzēja, kā dizains var sadzīvot kopā ar mākslu.»

Viņaprāt, autobusu pieturas ir neizmantots potenciāls, un septiņiem otrā un trešā kursa studentiem bija unikāla iespēja darboties plenērā Talsos. «Šī bija iespēja strādāt ar cita veida uzdevumiem, domāt ārpus kastes. Jo produktu dizainu uzdevumiem parasti jau sagatavots rāmis, kurā ir jāiekļaujas.

Pie Talsu autobusu pieturu vizuālajām pārmaiņām strādāja septiņi studenti un divi viņu pasniedzēji. Produktu dizaina katedras vadītājs Ervīns Pastors (attēlā otrais no kreisās) uzskata, ka studentiem šis plenērs ir ļoti vērtīgs, jo ļāvis strādāt ar citādākiem uzdevumiem nekā ikdienā.
/Foto: Terēze Matisone/

Ikdienā mēs strādājam ar mazāka mēroga objektiem, bet šī ir iespēja pamainīt mērogu. Autobusa pietura ir standarta konstrukcija, bet studentiem ir iespēja izmēģināt, kā savu ideju ielikt konstrukcijā,» stāsta Produktu dizaina katedras vadītājs Ervīns Pastors.

No zombijiem līdz redzes pārbaudei

Studenti strādāja ar 12 pieturām, un to tematiku Talsi topošajiem speciālistiem jau bija piešķīruši. Lai radītu idejas, studenti iepazina vidi, izstaigāja pilsētu un pat intervēja nejauši sastaptus talseniekus, lai gūtu iedvesmu. Pirmajā plenēra posmā visi strādāja ar visām idejām, un pēc tam pieturas sadalītas pa tēmām, kas kuram studentam veiksmīgāk padodas.

/Foto: Terēze Matisone/

Gala rezultātā talseniekiem tika prezentētas idejas, sākot no pieturām, kurās mīt zombiji, līdz interaktīvām pieturām, kas pārvērtušās par tarzānu trasi. Cita pietura kļūs par bērnības vietu, kur izspēlēt bērnībā tik labi zināmās spēles, vai citā — pārbaudīt redzi, izmērīt asinsspiedienu vai temperatūru.

Dažas pieturas tematiski apspēlēs Talsu novada muzejus, citā būs smaržu un garšu pieturas un vēl, un vēl. «Fantastiski!» tā pēc visu ideju noklausīšanās atzina Talsu novada tūrisma informācijas centra vadītājs Kalvis Kalniņš. «Man visvairāk patika, ka viņi domājuši arī pie realizācijas un cik tas varētu izmaksāt. Šeit es redzēju jau sešas reālas pieturas, kur ar līmplēves palīdzību var panākt jau maksimālo efektu. Es domāju, ka tas studentiem arī dzīvē noderēs, ka viņiem bija šī iespēja radīt un domāt no visiem aspektiem, lai gala rezultātā pasūtītājs ir apmierināts.»

Kad pēc visu prezentāciju noklausīšanās klātesošajiem bija jānosauc atmiņā paliekošākās pieturas, Kristiānas Celmiņas ideja par pieturu ar Laimes ratu viennozīmīgi bija favorīts. /Foto: Terēze Matisone/

Pietura ar Talsu slavenību rokām

K. Kalniņš sola, ka pirmās pieturas pārvērtības piedzīvos jau šovasar, vēl konkrētas vietas gan nenosaucot. Taču sākšot ar pieturām, kurām nepieciešams vismazākais finansējums, un nākamajos budžetos tiks paredzēti līdzekļi dārgākām pieturām. Talsu novada TIC vadītājs ir pārliecināts, ka realizācijā varēs iesaistīt arī pašus studentus, jo, viņaprāt, ir ļoti būtiski ļaut studentiem sajust sadarbību un novest projektu līdz galam. Par to ļoti priecīgs būtu otrā kursa students Pēteris Cukurs, kura ideja ir veidot pieturu ar slavenību rokām, un viņš pats ļoti gribētu būt tas, kurš rokas kā skulptūras arī izgatavo. Viņa ideja ir Talsu slavenību rokas atveidot viņiem raksturīgās pozās un izpausmēs.

Studenti piedomājuši, kā pieturas padarīt personiskākas. Piemēram, kādā būs iespējams uzgriezt savu vārdu kalendārā, citā pārbaudīt redzi, bet šī pietura būs kā fotosiena. /Foto: Terēze Matisone/

Dizaineri, nevis emocionāli mākslinieki

Kā izcilu ideju lidojumu studentu paveikto vērtē arī viņu lektors Māris Mortukāns. Viņš gan atzīst, ka sākotnēji domājuši, ka studenti savā lidojumā varbūt pat būs jāpiebremzē, taču gala rezultātā viņi darbam pievērsušies ļoti praktiski. «Jo mēs esam dizaineri, nevis mākslinieki,» to pamato P. Cukurs. «Mēs nedomājam tik emocionāli, bet vairāk skatāmies uz funkciju, pielietojumu un skatāmies vairāk reālistiski.» Par kolēģu radīto viņš ir pārsteigts. «Mēs visi mācāmies vienu un to pašu, bet šeit var redzēt, cik pieejas ir dažādas, tāpēc rezultāts ir negaidīts.»

/Foto: Terēze Matisone/

Pēc visu ideju noklausīšanās, kad pasniedzēji aicināja klātesošos nosaukt idejas, kas visvairāk palikušas atmiņā, viennozīmīga favorīte bija pietura ar Laimes ratu, kas ļautu iegriezt savu pastaigu Talsos. Trešā kursa studente Kristiāna Celmiņa atzīst, ka ir ļoti priecīga, ka vietējiem iepatikusies šī ideja.

Radošais lidojums neesot bijis sarežģīts, taču viņa stāsta, ka sākotnēji kopā ar kolēģiem mēģinājuši izprast talsenieku ikdienas gaitas, virzienus, vakaros visi kopā idejas pārrunājuši un patiešām pie tām piestrādājuši.

Kristiāna kā ļoti vērtīgu atzīst pieredzes gūšanu darbā ar pasūtītāju un lielo atbildības sajūtu. Arī viņas kolēģis Pēteris Cukurs pievienojas, sakot, ka plenērā studenti guvuši iedvesmu, kas palīdzēs atlikušajos studiju gados.