Skolā visi iemācās vismaz divas svešvalodas. Viena no tām ir angļu valoda, taču otra visbiežāk – krievu vai vācu. Daži aktīvie skolēni apmeklē arī fakultatīvās nodarbības jeb pulciņus un iemācās trešo vai pat ceturto svešvalodu.
Taču starp pieaugušajiem nav tik daudz valodu apguvēju. Kāpēc tā? Varbūt pie vainas ir daži mīti, kas saistīti ar valodu apguvi. Lasiet rakstu un uzziniet, kādi tie ir!
PIRMAIS MĪTS
Valodu var iemācīties tikai jaunībā
Tā nav tiesa. Lai gan mazi bērni uztver lielāku informācijas apjomu, un viņiem ir arī vieglāk to iegaumēt, nepieliekot tik lielas pūles, taču tas nenozīmē, ka, kļūstot vecākiem, vairs nevaram iemācīties neko jaunu. Tieši pretēji, pieaugušajiem būtu jātiecas iemācīties vēl neapgūtas prasmes, jo jaunas informācijas apgūšana un mācīšanās palīdz smadzeņu darbībai, uzlabo atmiņu, koncentrēšanos un informācijas apstrādes spējas. Mācoties visa mūža garumā, pieaugušie uztur savu prātu asu.
Kā arī vecākiem cilvēkiem ir vieglāk iemācīties gramatiku un saprast valodas kopsakarības, tādējādi nav tik daudz jāiekaļ un var iemācīties ar izpratni un piedomāšanu. Valodu kursi var kļūt par lielisku hobiju vecumdienās, kad uz darbu vairs nav jāiet, taču gribas palikt aktīvam.
OTRAIS MĪTS
Mācoties valodu, ir jāiekaļ daudz vārdu un likumu
Protams, mācoties valodu neiztikt bez vārdiņu atkārtošanas. Tāpat arī jāatceras gramatikas likumi, lai tos varētu brīvi pielietot.
Taču tas nenozīmē, ka nepieciešama tā saucamā iekalšana jeb mehāniska iegaumēšana. Ir dažādi paņēmieni, ar kuru palīdzību var veiksmīgi atcerēties vārdiņus un gramatiku. Viens no tiem ir uzdevumu pildīšana – lietojot jaunos vārdus dažādos uzdevumos, tie atkārtojas, un jums gluži nemanot tie paliks atmiņā. Otrs paņēmiens ir izveidot kādu asociāciju vai emocionālu saikni ar iegaumējamo informāciju. Tas ir iemesls, kāpēc pasniedzēji bieži nodarbībās izmanto dialogu veidošanu, dziesmas un kustības.
Katram cilvēkam ir sava mācību pieeja, kas strādā valodu apguves procesā. Svarīgi atrast pasniedzēju, ar kuru ir laba saikne un kurš prot pielāgoties dažādiem studentiem.
TREŠAIS MĪTS
Valodu kursi ir dārgi
Ja gribat mācīties individuāli, tas sanāks padārgi. Taču, ja esat gatavs mācīties kopā ar vēl dažiem cilvēkiem, cena nepavisam nebūs tik biedējoša. Valodu skolās bieži samaksa par nodarbību būs atkarīga no dalībnieku skaita, attiecīgi, sapulcējot lielāku grupu, mācības būs izdevīgākas.
Cena ir arī atkarīga no valodas, ko apgūsiet. Tādas populāras valodas kā angļu, krievu, vācu, franču, zviedru vai spāņu, varēsiet apgūt lētāk, nekā, piemēram, ķīniešu, ukraiņu, horvātu un citas.
CETURTAIS MĪTS
Ja valodu nelieto, tad tā aizmirstas pavisam
Šis mīts ir daļēja patiesība. Nelietojot valodu, runāšana visdrīzāk sagādās problēmas un, iespējams, prātā nāks tikai vienkāršākās standarta frāzes. Tomēr, ja arī nevarēsiet pats izteikties tik bagātīgi kā kādreiz, arī pēc vairākiem gadiem visticamāk diezgan labi sapratīsiet sacīto un lasīto, tādējādi saglabājot daļējas valodas zināšanas.
Lai atjaunotu valodu prasmes, būs nepieciešams pārskatīt vārdus un atkārtot valodas likumus. Zināšanu atjaunošanā var palīdzēt arī tekstu lasīšana, mūziku klausīšanās vai arī filmu, seriālu skatīšanās attiecīgajā svešvalodā.
Diemžēl, nelietojot svešvalodu ilgāku laika posmu, daļa no zināšanām būs pazudušas pavisam, un būs jāapgūst no jauna, taču daļu no tām varēsiet atgūt ar atkārtošanas metodi, kā arī vienmēr saglabāsiet spēju valodu saprast pasīvi.
PIEKTAIS MĪTS
Lai iemācītos valodu, jābūt talantam
Valodu apguvē viens no svarīgākajiem faktoriem ir motivācija un individuāls ieguldījums. Ja jums ir motivācija, tad, pirmkārt, valodu varēsiet iemācīties daudz ātrāk nekā cilvēks, kurš to mācās piespiedu kārtā, nevis pēc paša vēlmes. Otrkārt, valodu iemācīsieties vieglāk, ja būsiet gatavs atkārtot vielu arī ārpus nodarbībām, kā arī, ja katru dienu veltīsiet vismaz pāris minūtes valodas treniņam. Paturot prātā šos ieteikumus, drīz vien brīvi pārvaldīsiet izvēlēto svešvalodu neatkarīgi no “talanta” valodu apguvē.
Lai nekas nebiedē apgūt jaunu valodu, paplašināt savus zināšanu apvāršņus un caur valodu kursiem iepazīt arī jaunu kultūru!