7 idejas finanšu mērķiem 2022.gadā

 Jauns gads – jauna iespēja sakārtot savas finanses, lai varētu tās kontrolēt un parūpēties par savu labklājību. Lai izveidotu skaidru un efektīvu finanšu plānu, sākumā vajadzētu noteikt finanšu mērķus, kuri atbilst vērtībām un personiskajiem mērķiem. Pastāv ilgtermiņa, īstermiņa un starpposma mērķi – lūk, 7 idejas finanšu mērķiem 2022. gadā

1. Izveidot drošības spilvenu

Viens no svarīgākajiem mērķiem ir drošības spilvena jeb iekrājumu izveidošana – neatkarīgi no situācijas, tam vajadzētu būt pirmajam finansiālajam mērķim, kuru uzstādīt. Dzīve ir neprognozējama, un neparedzamās situācijās ir svarīgi būt finansiāli stabilam. Neparedzamas situācijas var būt veselības problēmas, sabojātas ierīces, darba zaudēšana, auto remonts u.tml. Par pietiekamu drošības spilvenu tiek uzskatīts uzkrājums 3-5 mēnešalgu apmērā, un to varat izveidot, piemēram, katru nedēļu vai mēnesi atliekot konkrētu summu.

2.  Atbrīvoties no parāda

Parādu nomaksāšana (tostarp kredītlīnijas atmaksa) ir viens no populārākajiem finanšu mērķiem. Neviens nejūtas ērti, zinot, ka viņš ir parādā, turklāt parāds rada pamatīgu slogu budžetam, kā rezultātā var nākties atteikties ne tikai no vēlmēm, bet pat no ikdienas vajadzībām. Kamēr esat kādam parādā, Jums, visticamāk, neizdosies izveidot drošības spilvenu. Tomēr esiet uzmanīgs un ielāgojiet – neaizņemieties no kāda cita, lai atdotu esošos parādus!

3. Palielināt ienākumus

Kurš gan nevēlas iesākt jaunu gadu ar lielākiem ienākumiem? Ņemiet vērā, ka ienākumu palielināšana ne vienmēr nozīmē darbavietas maiņu – tas var būt paaugstinājums amatā, nepilnas slodzes darbs, gabaldarbs, ienākumi no hobijiem utt. Jebkuri papildu ienākumi, neatkarīgi no to apjoma, vairos Jūsu finansiālo labklājību.

4. Izveidot budžetu

 Budžeta izveide palīdzēs izsekot līdzšinējiem panākumiem un neveiksmēm, mācīties no pagātnes kļūdām un noteikt jomas, kurās varat ietaupīt. Izveidojot budžetu, finansiālo mērķu sasniegšana kļūs vienkāršāka, jo Jums būs pieejami dati, kas palīdzēs sekot līdzi progresam un izdarīt secinājumus. Budžetu varat veidot, pierakstot izdevumus un ienākumus blociņā vai, piemēram, kādā lietojumprogrammā.

Lieliska budžeta pieeja ir 50/20/30 likums. Saskaņā ar šo likumu, 50% no visiem ienākumiem paredzēti vajadzību apmierināšanai (mājokļa īres maksa, transports, komunālie pakalpojumi), 20% paredzēti finanšu mērķu sasniegšanai (ietaupījumiem vai parāda nomaksai), savukārt 30% ir elastīgi izdevumi, kas var atšķirties katru mēnesi (pārtika, apģērbs, izklaide, hobiji) (lasīt vairāk par budžeta plānošanu).

5. Izvairīties no impulsīviem pirkumiem

 Varētu šķist pārsteidzoši, taču lielāko tēriņu daļu mēdz sastādīt tieši impulsīvi pirkumi. Kā no tiem izvairīties? Dažas idejas: regulāri izveidot iepirkumu sarakstu (palīdzēs iegādāties tikai nepieciešamo), izmantot tikai skaidru naudu (palīdzēs just, ka naudas paliek mazāk), katru pirkumu apdomāt vismaz 1-2 stundas (palīdzēs novērtēt pirkuma nepieciešamību).

6. Uzsākt investēšanu

Investīcijas ir ļoti gudrs finanšu solis, jo tās veicina ilgtermiņa labklājību. Jums nav jāizvēlas investēt sarežģītās shēmās un nav jāveic sarežģītas darbības – lielisks sākums ir akciju fondi, ieguldījums pūļa finansējumā vai pat tik vienkārša lieta kā krājkonts, kurā regulāri tiek audzēti procenti. Investēšana ir ieguldījums nākotnē!

7. Uzlabot kredītvēsturi

Iespējams, jaunībā esat pieļāvis finanšu kļūdas, kā rezultātā esat sabojājis savu kredītvēsturi. Labā ziņa – kredītvēsturi iespējams uzlabot! Ja nepieciešams un pašreizējā situācija atļauj, to pavisam noteikti vajadzētu darīt, piemēram, veicot kādu lielāku pirkumu (mājokli vai automašīnu). Tomēr šādā gadījumā Jums jābūt pilnībā drošam, ka maksājumus spēsiet veikt laicīgi!

Tomēr nepietiks vien ar to, ka noteiksiet finansiālos mērķus – nepieciešams arī konkrēts plāns, jo zinot, kā rīkoties, mērķus varēsiet sasniegt ātrāk un efektīvāk. Ņemiet vērā mūsu padomus, regulāri sekojiet līdzi savam progresam un Jums izdosies! Lai veiksmīgs 2022. gads!