«Centrālā laboratorija» no 7. oktobra uz valsts apmaksātajām analīzēm visus pacientus pieņem ierastajā režīmā un bez iepriekšēja pieraksta, savukārt «E. Gulbja laboratorijā» ne brīdi šādu ierobežojumu nav bijis, tādēļ iedzīvotājiem iespējas veikt šādas medicīniskās analīzes atkal ir plašākas.
«Centrālā laboratorija» informē, ka ir panākta vienošanās par nepieciešamā finansējuma apjoma nodrošināšanu šī gada otrajā pusgadā valsts apmaksātājiem laboratoriju pakalpojumiem. «Nekavējoties atsākam iedzīvotājiem tik nepieciešamos valsts apmaksātos laboratoriju pakalpojumus sniegt ierastajā kārtībā. Šobrīd vairs nav nepieciešamības veidot pieraksta rindu, un pacienti var izvēlēties sev ērtāko laiku un laboratorijas filiāli analīžu nodošanai. Pacientiem, kuri no 15. septembra ir pierakstījušies gaidīšanas rindā, var izmantot pierakstu vai arī to atcelt,» informē «Centrālās laboratorijas» valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa. Iepriekš tika ziņots, ka pieprasījums pēc laboratoriju sniegtajiem pakalpojumiem šogad ļoti pieaudzis gan pandēmijas seku, gan sabiedrības novecošanās dēļ, turklāt pretēji ierastajam liels darba apjoms laboratorijās saglabājās arī vasarā. Tā kā finansējums 2023. gadā tika piešķirts reālajam iedzīvotāju pieprasījumam nepietiekamā apmērā, valsts apmaksātajiem pakalpojumiem līdz šim piešķirtā nauda «Centrālajā laboratorijā» tika izlietota, vēlākais, līdz mēneša vidum. Iepriekš tika pieņemts lēmums veikt tikai maksas pakalpojumus un veidot pieraksta rindu uz valsts apmaksātajiem pakalpojumiem. Jānorāda, ka «Centrālā laboratorija» joprojām nav saņēmusi pilnu samaksu par 2022. gadā veiktajām analīzēm, bet valsts parāds par jau sniegtajiem pakalpojumiem iedzīvotājiem 2023. gadā sasniedza jau vairāk nekā piecus miljonus eiro.
Sazinoties ar «E. Gulbja laboratorijas» filiāles vadību Talsos, Irēna Sīpola informē, ka šai laboratorijai nekādu ierobežojumu minētajā sakarā nav bijis un klienti, kuriem tas bijis nepieciešams, turpinājuši izmantot valsts apmaksātu analīžu pakalpojumu. «E. Gulbja laboratorija» gan par valsts apmaksātajām analīzēm no valsts nav saņēmusi apmēram 2,8 miljonus eiro. Uzņēmuma projektu vadītāja Džineta Dimante medijiem informējusi, ka gadījumā, ja no valsts netiks saņemti konstruktīvi risinājumi, tad esot iespējama pāreja uz analīžu sniegšanu tikai par maksu, taču tas neesot primārais rīcības modelis un attiecīgi pašlaik nav izvirzīti nekādi termiņi, kad tas varētu notikt.
«Vienīgie ierobežojumi ir tad, kad kādiem ģimenes ārstiem ir beigušās kvotas, bet tā vairs nav laboratorijas kompetence,» paskaidro I. Sīpola. Jautāta par valsts apmaksātu medicīnisko analīžu iespējamo biežumu, viņa komentē: «Jāatceras, ka jebkura valsts apmaksāta analīze balstās uz diagnozi. Nav tādas diagnozes ar nosaukumu «Man pienākas vienreiz gadā!». Ja cilvēkam ir diagnoze, kur nepieciešama bieža kādu rādītāju kontrole, kad jāveic medicīniskās analīzes, tad tās arī tiek apmaksātas no valsts. Ja nav diagnozes, valsts neko neapmaksā. Tā tas ir visur.»
#SIF_MAF2023