Talsu jaunieši labprāt izmanto pieredzes apmaiņas projektus

Talsu jaunieši labprāt izmanto pieredzes apmaiņas projektus

Rūdolfs Krūmiņš, Talsu novada bērnu un jauniešu centra jauniešu apvienības «Tas.Es» dalībnieks:

— Piedalīšanās apmaiņas projektos sniedz ieskatu pasaulē ārpus ikdienas. Tas ir citāds redzējums, jauni draugi, neredzētas vietas un nepieredzētas garšas buķetes. Tā ir iespēja iepazīt sevi, uzzināt par dažādām globālām tēmām un apgūt jaunas prasmes.

No visām savām apmaiņas pieredzēm esmu daudz mācījies. Jāsaka, ikviena vieta un sastaptie cilvēki ir mani mainījuši un izveidojuši tādu, kāds esmu šodien. No pārmaiņām nav jābaidās. Manā pieredzē apmaiņas projekti vienmēr ir bijuši kā sava veida veiksmes stāsti. Esmu piedalījies apmaiņas projektos Spānijā, Grieķijā, Nīderlandē, Amerikas Savienotajās Valstīs un ieguvis draugus no visām pasaules malām. Katrs projekts ir citādāks, un katra pieredze atšķiras. Tas iemāca, kā rīkoties dažādās situācijās. Ikreiz, kad dodos projektā, skatos uz visu ar atvērtu sirdi un prātu, gatavs pieņemt to, kas stājas ceļā. Mēģinu nelikt cerības un nesapņot par to, kā būs, bet izbaudu brīdi un paņemu sev vērtīgo.

Viss nemaz nav tik sarežģīti. Mūsdienās iesaistīties apmaiņas projektos nav grūti, es pat teiktu — vieglāk nekā jebkad. Bieži vien tas, kas nepieciešams, ir aizpildīt dažas anketas, un nepaspēj vien attapties, kad nākamajā brīdī jau sēdi lidmašīnā ceļā uz Grieķiju. Manā gadījumā anketu aizpildīju joka pēc, pustrijos naktī, ar vienu aci skatoties seriālu.

Pastāv iespēja, ka skola, kurā mācies, piedāvā dažādas apmaiņas iespējas. Atliek vien apjautāties. Ceļosi kopā ar skolas biedriem, dalīsies pieredzē, pārstāvēsi skolu un pavadīsi labu laiku. Ja vairāk interesē ceļošana, meklējot piedzīvojumus, iespējams, nepazīstot nevienu, var piesekot dažādām Facebook grupām, kuras radītas šādiem mērķiem. Vienīgi, mans ieteikums ir pārbaudīt, vai piedāvātā programma izskatās kvalitatīva un tās tēma atbilst tavām interesēm. Vērtīgi arī ieklausīties pieredzes stāstos no jauniešiem, kuri paši bijuši apmaiņas programmās, jo noteikti katram ir sava pieredze, ar kuru dalīties.

Dzīve pēc apmaiņas programmām kļūst raibāka. Paveras jaunas iespējas ne tikai citiem apmaiņas projektiem, bet arī darba iespējām, studiju virzieniem.

Jauniegūtās zināšanas gribas un pat ir ieteicams pielietot, uzlabojot savu un citu dzīvi, jebkādā veidā dodot labumu sabiedrībai. Man ne vienu reizi vien ir bijis jāpaiet konkrētam laikam, lai apzinātos, kur esmu bijis, un apjaustu, kādas vērtīgas atziņas esmu ieguvis. Jaunie iespaidi var palīdzēt ar tālāku ideju realizāciju. Bieži to nepamanām, bet dažreiz nākas izbraukt ārpus valsts robežām, lai saprastu, cik patiesībā mums te klājas labi.

Novēlu katram jaunietim uzdrošināties jauniem piedzīvojumiem! Apmaiņas programmas ir atmiņas uz mūžu, kas atstāj pozitīvas lāča pēdas tālākā nākotnē. Pieredze, kuru iegūst, ir neatsverama vērtība, kas var kalpot par lielisku stāstu, kuru pastāstīt citiem. Nebaidies sapņot un tavi sapņi piepildīsies!

Līva Krista Učelniece, Talsu novada bērnu un jauniešu centra jauniešu apvienības «Tas.Es» dalībniece, Latvijas Universitātes studente:

— 2019. gadā piedalījos Talsu novada sadarbības braucienā uz Dāniju, pilsētu Lejri. Talsu novadam un Lejrei savstarpējā sadarbība pastāv jau daudzus gadus, un šogad aprit 25 gadu sadarbības gadadiena.

Projektā iesaistījos, jo tika meklēti aktīvi jaunieši no Talsu novada, kas projekta laikā izstrādātu vīzijas stratēģiju nākamo desmit gadu sadarbībai. Tā kā jau tajā laikā aktīvi iesaistījos dažādu pasākumu plānošanā un apmeklēju arī Talsu novada bērnu un jauniešu centra jauniešu apvienības «Tas.Es» nodarbības, izvēle piedalīties šāda veida pasākumā bija pašsaprotama.

Projekta laikā, kopā ar jauniešiem no Dānijas, apmeklējām dažādus interesantus apskates objektus un vietas Lejrē un Kopenhāgenā, ciemojāmies dāņu skolā, kurā mums tika dota iespēja piedalīties arī stundās, kā arī veiksmīgi izstrādājām stratēģiju nākamajiem gadiem.

Tas pavēra iespējas arī iegūt jaunus draugus un iepazīt citas valsts kultūru. Lai gan pašlaik, pēc trīs gadiem, vairs nav tik ļoti aktīva kontakta ar iepazītajiem dāņu jauniešiem, projekta laikā tika izveidota draudzība, kas vēl joprojām pastāv.

Varu apgalvot, ka mājās braucu ar pozitīviem iespaidiem no vizītes Dānijā, tāpēc iesaku arī citiem jauniešiem piedalīties dažāda veida pasākumos un apmaiņas braucienos, nenozīmīgi, vai tas ir «Erasmus» vai citi starpvalstu projekti, jo tieši no šāda veida projektiem, ir iespēja gūt vispatiesāko pieredzi, iepazīstot citas valsts kultūru un cilvēkus, kā arī papildus paplašinot savu zināšanu loku un pieredzi.

Toms Fridrihsons, Talsu novada bērnu un jauniešu centra jauniešu apvienības «Tas.Es» dalībnieks, Rīgas Tehniskās universitātes students:

— Pirms dažām nedēļām piedalījos «Erasmus» pieredzes braucienā. Šajā pasākumā iesaistījās jaunieši no Itālijas, Bulgārijas, Lietuvas un Latvijas.

Konkrētais projekts mani ieinteresēja tādēļ, ka galvenās projekta tēmas bija diskriminācija, drosme mainīt perspektīvu un spēja improvizēt, kā arī tādēļ, ka šis jauniešu apmaiņas projekts norisinājās tepat Latvijā un augstskolas sesijas laikā man bija iespēja izbraukāt uz eksāmeniem.

Pasākums noteikti man sniedza iespēju iepazīt līdzīgi domājošus jauniešus, ar kuriem izveidoju lieliskas attiecības arī pēc projekta. Tas, manuprāt, ir ļoti liels bonuss šādiem pieredzes apmaiņas braucieniem, jo ir iespēja iegūt ļoti labus draugus uz dzīvi.

Projekta laikā daudz runājām, diskutējām, mācījāmies, iemēģinājām spēkus improvizācijā, lieliskā kompānijā pavadījām laiku pie jūras, vakaros dziedājām pie ugunskura un darījām vēl daudz foršu lietu, kas piestāv vasarai.

Šādi pasākumi notiek visā Eiropā, un to norises laikā visi ceļošanas un dzīvošanas izdevumi tiek apmaksāti, tāpēc noteikti vēl izmantošu pieredzes apmaiņas projektus.

Šādā veidā ir ļoti interesanti apceļot Eiropu, iepazīt valstis, to kultūru un jauniešus ar dažādām interesēm un dzīves pieredzēm, papildus iegūstot jaunas zināšanas, kas būs noderīgas visā turpmākajā dzīvē.

Pēc iespējas piedalīšos vēl citos projektos un noteikti iesaku ikvienam jaunietim vecumā no 18 līdz 30 gadiem (kas ir «Erasmus» projektos noteiktais vecuma ierobežojums) meklēt šādas iespējas un izmantot tās.