«Tas ir unikāls gadījums, kad cilvēkam, vēl dzīvam esot, tiek uzstādīts sava veida piemineklis,» tā smejoties sacīja mūziķis Intars Busulis, atklājot pirmo Talsu mūziķiem veltīto soliņu. Turpmāk Baznīckalnā skanēs sešas I. Busuļa dziesmas.
Ideju, ka mūziķiem tiks veltīti soliņi, Intars Busulis bija dzirdējis, taču nebija iedomājies, ka šāds gods tiks arī viņam. «Es neesmu ne Emīls Dārziņš, ne Jāzeps Vītols, kuri noteikti pelnījuši soliņu, bet… Viņi nav talsenieki, tas viņiem arī jāapzinās,» smejoties bilda Intars Busulis. Sākotnēji mūziķim piedāvāta ideja viņam veltīto soliņu uzstādīt Ķēniņkalnā, bet viņš lūdzis iespēju izvēlēties tieši Baznīckalnu. «Šeit ir saknes, evaņģēliski luteriskā baznīca, un arī mani nākotnes plāni un sapņi saistās ar Baznīckalnu. Esmu šai vietai piesiets. Ķēniņkalnā es noteikti nejustos tik labi kā šeit. Te patiešām ir skaisti. Un prieks, ka virs mums nelido raķetes un varam to izbaudīt.»
Soliņā skan Ģibuļu pagasta dziesmas
Mūziķis atklāj, ka dziesmu izvēle ilgusi divus mēnešus. Muzikālajā soliņā var noklausīties Intara sveicienu un dziesmas «Miglas rīts», «Reiz tu nāksi klusumā», «Dejo vientulību», «Purva bridējs», «Debesis», kā arī dziesmu «Iesniegums», ko divas dienas pirms atklāšanas nomainīja sākotnēji izvēlētā «Brīvdiena». Daļa dziesmu arī tapušas šai pusē. ««Dejo vientulību» un «Reiz tu nāksi klusumā» — tās ir tīri Ģibuļu pagasta dziesmas. Gribējās, lai soliņā skan tādas liegas un foršas dziesmas. Lai cilvēks šeit atnāk un var romantiski pasēdēt uz soliņa. Es arī savu sveicienu ierunāju tādā mierīgā un jaukā tonī,» soliņa atklāšanas dienā sacīja Intars Busulis un sev oriģinālajā jokošanas manierē atzina, ka dziesma par kadiķīšu ieloku jeb «Reiz tu nāksi klusumā» ir par bērnu ieņemšanu. «Un, kas zina, varbūt tas arī notiks — tieši šīs dziesmas laikā un uz šī soliņa. Tas ir svarīgi, jo demogrāfiskā situācija ir tāda, kāda ir, un, ja šis soliņš varēs tam palīdzēt, laipni lūdzu! Bet, cik es saprotu, šeit Baznīckalnā ir kamera arī uzstādīta, tāpēc varbūt labāk nē.»
Muzikālais soliņš no ilgmūžīgiem materiāliem
Soliņš, atkritumu urna un laterna izgatavoti no nerūsējošā tērauda, lai nodrošinātu tā ilgmūžīgu izmantošanu. Otrs izvēlētais materiāls soliņam ir koks — lai būtu gan ērtāka sēdēšana, gan nepieciešamības gadījumā to būtu vieglāk nomainīt. Soliņu izgatavoja SIA «Aspired» un Talsu uzņēmums SIA «LAC serviss».
«Dizains izstrādāts atbilstoši vietai. Lai no visiem skatupunktiem šī labiekārtotā vieta izskatītos labi un varētu redzēt skatu uz «Koklētāju», Lielo ielu, «Galeriju Art» un baznīcu,» skaidro vietas labiekārtojuma un dizaina autors Emīls Gulbis. Muzikālā soliņa vizuālajā noformējumā iekļauts Talsu brunča raksts. «Šis soliņš ir veidots no moduļiem. Talsu mūziķiem tiks veidoti vairāki soliņi, un uz katra no pakalniem būs cita soliņa konfigurācija — vai nu būs vairāk sēdvirsmu, galdiņa virsmu vai varbūt arī stāvsols. Primāri muzikālais soliņš ir pielāgots vietai un pēc tam saskaņots ar mūziķi, vai viņam ir kādas īpašas vēlmes. Arī Intaram Busulim tika nosūtītas skices un izvēlēta tā, kas vislabāk patika pašam mūziķim.»
Muzikālais soliņš atrodas Baznīckalna dienvidu daļā, un tas visu laiku ir saules apspīdēts. Lai būtu veldze, izvēloties vietu, soliņš ievietots starp kokiem. Taču šopavasar vētra vienu no senajiem Baznīckalna kokiem nogāza. Tāpēc šovasar tā vietā tiks iestādīts jauns, lai pēc gadiem, baudot muzikālo soliņu, varētu veldzēties ēnā.
Sekos muzikālās kāpnes un citi objekti
Šobrīd Talsos tuvojas Iedzīvotāju forums, un tieši pirms četriem gadiem iepriekšējā forumā radās ideja Talsus papildināt ar mazām skaistām lietām, kas nestu prieku gan viesiem, gan pašiem sev. Vēlāk tapa Talsu pakalnu loka dzīvināšanas plāns, kurā radās ideja pilsētā iedzīvināt astoņus no Talsu saulītes stariem. Pirmais tapa Ābeļziedu stars, nu aizsākts Skaņu stars. Vēlāk veidosies krāsu, kustību, skatu miju, garšu, smaržu un citi stari.
«Talsu pakalnu loka dzīvināšanas plāns ir kā plāns citu radošu ideju tapšanai,» saka idejas autore Indra Kļaviņa. «Šobrīd ir muzikālais soliņš, vēlāk droši vien būs muzikālās kāpnes, vides objekts un vēl kaut kas ar skaņu saistīts. Tā ir kaut vai maza kripatiņa, bet tas ir kaut kas jauks un īpaši atšķirīgs tieši Talsiem.»
Arī pati Indra Kļaviņa aktīvi iesaistās Skaņu stara veidošanā. Visi ienākumi no viņas grāmatas «Roterdamas raibās rindiņas» tiks izlietoti, lai Skaņu starā taptu īpašs vides objekts. Indra Kļaviņa atklāj, ka šobrīd saziedoti vairāk nekā 2500 eiro. Taču, tā kā grāmatas eksemplāri vēl pieejami, šobrīd savāktajai summai vēl varētu būt turpinājums.