Karš Ukrainā, Krievijai noteiktās sankcijas, pārrautās minerālmēslu piegādes ķēdes un degvielas cenu kāpums ietekmējis arī lauksaimniekus. Lai noskaidrotu, kādas sekas minerālmēslu trūkums varētu atstāt ilgtermiņā un cik lielā mērā lauksaimnieku darbu ietekmējis straujais degvielas cenu kāpums, sazinājāmies ar divām mūsu puses saimniecībām — ZS «Jaunstrauti» un zemeņu audzētavu «Dainas».
Lita Jēce, ZS «Jaunstrauti»:
— Parasti minerālmēslus iegādājamies laikus, līdz ar to lielais cenu kāpums mūs neskāra. Degvielu nopirkām, kad cena vēl bija zemāka. Mums lielākoties ir ziemāji — minerālmēsli ir uzsēti, un pavasarī ir tikai miglošana. Rudenī daļu no platībām paspējām arī nokaļķot. Viss ir dārgs, un ar cenu pieaugumu jārēķinās, bet tai pašā laikā graudam cena biržā ir necerēti augsta. Saprotam, ka turpmāk būs pieejami tikai Eiropas minerālmēsli, lielāks uztraukums ir par to, kāda cena būs miltiem un maizei. Sējam, strādājam un ceram uz labiem laikapstākļiem, bet šobrīd katru rītu ir salnas. Tā kā laikapstākļi ir tādi, kādi ir, un naudas apgrozījums ir liels, visus laukus esam apdrošinājuši. Par minerālmēsliem domājam ziemā vai rudenī, bet saprotam, ka mazākiem zemniekiem ir grūtāk. Mums ir līgumi ar «Latraps» — pērkam minerālmēslus pavasarī un maksājam septembrī, kad viss ir nokults. Pastāvīgam un uzticamam uzņēmumam ir vieglāk, bet jauniesācējam vai mazākam saimniekam ir sarežģīti. Minerālmēsli ir kā zāles — ja nav atbilstošu augšanas apstākļu un pietrūkst minerālvielu, nebūs ne kvalitātes, ne ražas. Lai būtu raža un nākotne, ir vajadzīgi minerālmēsli un vēl jo vairāk augu aizsardzības līdzekļi. Par zaļo lauksaimniecību šajā laikā runā mazāk, jo cilvēki saprot, ka nekas neaug bez mēslojuma un augu aizsardzības līdzekļiem. Cenšamies darīt visu, lai augs izaugtu, nevis gaidīt, kad termokultūra izaugs kurmju rakumā. Jādzīvo ar cerību, ka viss izdosies.
Dina Jansone, zemeņu audzētava «Dainas»:
— Lielākais izaicinājums ir degvielas un minerālmēslojuma cenu kāpums. Protams, arī laika apstākļi varētu būt labāki. Visu nepieciešamo esam paspējuši iegādāties… kas būs tālāk, laiks rādīs. Viens aspekts ir minerālmēslojuma trūkums, otrs — dārdzība. Tas atstās iespaidu uz ražu. Ja sāks samazināties raža un palielināsies minerālmēslojuma izmaksas, mazās saimniecības sāks domāt, vai tas atmaksājas. Lielajiem lauksaimniekiem un graudkopjiem varbūt ir nedaudz citādāk, bet mēs, mazie, to izjutīsim ļoti spēcīgi. Nevaram pārdot zemenes par kosmisku cenu. Ogu cena paliks tāda, kāda tā ir, jo cilvēku maciņi dārdzības dēļ paliek plānāki. Zaudētāji viennozīmīgi esam mēs, audzētāji. Par degvielas cenu ietekmi grūti spriest, kopsavilkums būs sezonas beigās, jo braukāšana uz tirgiem un ogu vadāšana vēl priekšā. Neskatoties uz notiekošo, uz nākotni jāskatās pozitīvi. Ceram, ka būs lielāks atbalsts no valsts puses un arī Eiropa sniegs palīdzību.