Ir apstiprināts šī gada Talsu novada pašvaldības budžets, līdz ar to turpinām tikties uz sarunām ar pilsētu un pagastu pārvalžu vadītājiem, lai noskaidrotu, kādus darbus šogad plānots veikt, kam līdzekļu nav un kas ir aktuālākais, kas notiek un uztrauc vietējos ļaudis. Šoreiz par to plašāk stāsta Vandzenes un Laidzes pagasta pārvalžu vadītāja Marika Grohjacka.
Vandzenes pagasta pārvaldes vadītājas amatā M. Grohjacka ir kopš 2019. gada 2. septembra, bet Laidzes pagasta pārvaldes vadītāja viņa ir kopš 2020. gada 1. janvāra. Gadu nācies stūrēt arī Mērsraga pagasta vadības stūri.
— Cik viegli vai grūti ir tikt galā ar divām pagastu teritorijām?
— Mēs ar Vandzeni un Laidzi esam saauguši. Ļoti būtiski, ka attālums starp Laidzi un Vandzeni ir mazs, jo tas būtiski atvieglo darbu daudzās situācijās. Dažādu pasākumu, darbu gadījumā strādājam kopā, izlīdzam un izlīdzamies, lai visu varētu paveikt.
— Novada pašvaldības budžets ir apstiprināts. Diemžēl līdzekļus prioritārajiem darbiem budžetā nevarēja iekļaut. Bet ko reāli varēsiet paveikt par līdzekļiem, kas piešķirti Laidzes un Vandzenes pagasta pārvaldēm?
— No pamatbudžeta mēs paveikt nevarētu neko, kā vien apsaimniekot teritoriju un īpašumus. Bet, tā kā iepriekšējos gados esam dzīvojuši diezgan ekonomiski, kaut ko varēsim izdarīt ar saviem uzkrājumiem. Plānojam sākt darbu pie Krepliņu parka, kas ir blakus Vandzenes tautas namam. Parka projektēšanai finansējums bija jau pērn, bet tas tiks uzsākts šogad. Šī projekta ietvaros ir plānots sakārtot arī visu tautas nama piegulošo teritoriju, tajā skaitā izveidot bērnu laukumu, kas vandzeniekiem ir ļoti sāpīgs jautājums, jo iepriekšējo bērnu laukumu sliktā tehniskā stāvokļa dēļ nācās demontēt. Iesaistīsim arī tautas namu, kolektīvus un iedzīvotājus, lai viņi nāk ar savām idejām, ko tieši vēlētos tur redzēt. Tāpat ir jādomā, kā sakārtot kapličas jumtu pie Odriņu kapiem. Rudens vēji darīja savu, un vecais jumts ir sliktā tehniskā stāvoklī. Domāsim, kā to paveikt ar atsavināšanas līdzekļiem. Vandzenē nepieciešams jauns zāles pļāvējs, kam nauda ir jau ieplānota. Savukārt bērnudārzam «Zīlīte» budžetā piešķirti līdzekļi, lai atjaunotu abas evakuācijas kāpnes un remontētu vienu telpu, kur bērniem ir duša, tualete, respektīvi, sanitārais mezgls. Par to Veselības inspekcija aizrādīja jau vairākus gadus.
Laidzē Brīvā laika pavadīšanas centrā plānojam veikt grīdas remontu, jo esošais linolejs ir savu laiku nokalpojis. Tāpat centīsimies bērnudārzā nomainīt vairākus logus. Ir piešķirti līdzekļi, lai bērnudārzā varētu nomainīt vairākas durvis ar pašaizveres sistēmu, kas nepieciešamas ugunsdrošības noteikumu dēļ. Un vēl viņi iegādāsies elektroniskās klavieres. Brīvdabas estrādei Ziedu gravā veiksim tehnisko apsekojumu, lai varētu izstrādāt aptuveno izmaksu tāmi. Kā arī pasūtīsim tehnisko novērtējumu ielu apgaismojumam Laidzē Un piešķirts finansējums autobusu pieturas uzstādīšanai.
— Kādus darbus šogad neizdosies realizēt nepietiekamo līdzekļu dēļ?
— Vandzenē, Anču birzī pie estrādes, nepieciešams nomainīt segumu, jo esošais ir beigts. Deju kolektīvi atsakās tur dejot, jo tur tiešām var gūt traumas. Tāpat nekas nenotiks ar dīķi. Mums ir sagatavota tehniskā dokumentācija dīķa tīrīšanai un labiekārtošanai. Ilgtermiņa jautājums, par ko mums jādomā, — Vandzenes tautas nama skatuves atjaunošana, jo pašlaik strādā tikai viena uzeja uz skatuves. Šī skatuve ir savu laiku nokalpojusi. Karstais kartupelis jau ilgus gadus ir arī jauns bērnudārzs, ko mēs gaidām jau ilgus gadus.
Laidzē sāpīgais jautājums ir ielu apgaismojums, kas ir dažāda vecuma, nolietojuma, tāpēc ik pa laikam niķojas. Ceru, ka tur izdosies piesaistīt līdzekļus ar projektu palīdzību. Tāpat nekas neizdosies ar iecerēto Ziedu gravas nākotni. Un Laidzes ezera krastmalai nevarēsim uzprojektēt 3. kārtu, kas bija mans sapnis — turpināt darbu pie šī ezera labiekārtošanas. Mums ir izstrādāts brīnišķīgs projekts Laidzes bērnudārza apkārtējās teritorijas renovācijai un labiekārtošanai. Jāgaida labāki laiki, lai to varētu arī realizēt.
— Par kādām tēmām ikdienā saņemat visvairāk jautājumus un sūdzības no iedzīvotājiem?
— Abos pagastos tas viennozīmīgi ir par ceļiem — gan par ikdienas uzturēšanu, gan par tīrīšanu pastiprināta sniega daudzuma ap-stākļos. Kad pērn, decembrī, bija lielā snigšana, pirmo zvanu saņēmu jau 5.00 no rīta, un pēdējo — 00.30 naktī. Es saprotu, ka ir jākomunicē, bet visam ir savas robežas. Tā ir pamatīga pārbaude nervu sistēmai. It sevišķi jaunajiem iedzīvotājiem, kuri te uzsākuši dzīvot, ziemā ir pilnīgs šoks, jo nesaprot procesu kārtību un iespējas.
Vandzenē iedzīvotāji bieži vaicā par to, kad būs jaunais bērnudārzs un bērnu laukums. Laidzē savukārt visvairāk sūdzas un vaicā par ielu apgaismojumu.
— Vai Laidzes un Vandzenes pagastā uz dzīvi pārvācas jaunās ģimenes?
— Šī tendence sākās jau Covid-19 pandēmijas laikā. Laidzē vēl ir palikušas dažas mājas, kas nav apdzīvotas, bet Vandzenē ir apdzīvots gandrīz viss. Attālinātais darbs ieviesa savas pārmaiņas. Uguņos jau vispār klājas lieliski, kā jauns ciems! Ja agrāk cilvēkiem tur bija vasaras mājas, tad tagad šie cilvēki tur dzīvo visu gadu. Vienīgais, par ko man ir žēl, ka šie cilvēki, kuri dzīvo mūsu pārvalžu teritorijās, te nedeklarējas. Tas ir skumji, jo tas nozīmē, ka viņi nedod savu artavu attiecīgajai pārvaldei, bet pieprasīt no pārvaldes gan viņi pieprasa… Tā ir ļoti sāpīga tēma, bet, protams, mēs ļoti gribam, lai ikkatrs apmeklē mūsu izglītības iestādes un infrastruktūru, bet mums, pašvaldībai, ir jādomā par to, kādu «burkānu» varam piedāvāt, lai jaunie iedzīvotāji deklarētos pie mums.
— Vai piekrītat apgalvojumam, ka dzīvot laukos ir ekskluzīvi?
— Jā, noteikti. Dzīvojot laukos, ir jārēķinās, ka pašam jāparūpējas un jānodrošina itin viss — siltums mājās, ūdens, kanalizācija, ir jāmēro tāls ceļš līdz darbam un izglītības iestādēm, nereti pa grantētu, nevis asfaltētu ceļu. Nav arī ielu apgaismojuma vai bruģēta trotuāra pie mājas u.tml. Ja dzīvo laukos un ir bērni, tad bez divām automašīnām arī neiztikt, jo ir bērnu loģistika un vecāku darbi. Un tad kādā brīdī liekas — bet kas nekaitētu dzīvot pilsētā, dzīvoklī, kur viss ir nodrošināts? Cilvēks, kurš dzīvo laukos, saprot, ka visu nevar un arī nevajag gaidīt tikai no pašvaldības un valsts. Katram ir jāpaveic kaut kas arī pašam.
— Kas pašlaik notiek Vandzenes viesnīcā «Rezidence»? Vai tur vēl uzturas Ukrainas kara bēgļi?
— Vēl ir palikusi viena kundze. Bet mēs esam atvērti, lai jebkurā brīdī uzņemtu vēl ukraiņus, ja būs vajadzīgs. «Rezidence» ir bijis kā glābšanas riņķis gan Covid-19 pandēmijas laikā, kad bija nepieciešamas telpas pašizolācijai, gan tagad, kad bija nepieciešams izmitināt Ukrainas kara bēgļus. Šobrīd lielākais sadarbības partneris mums ir Talsu novada Sporta skola, jo mēs izmitinām jauniešus, kuri šeit ierodas uz sacensībām no tālienes.
— Ceļa posms līdz un aiz Vandzenes ir atjaunots. Vai tiks atjaunots arī ceļa posms, kas ved cauri pašai Vandzenei?
— Jā, tas notiks vasarā! Tās ir labas ziņas. Galvenais būs pienācīgi visu noorganizēt kopā ar VSIA «Latvijas Valsts ceļi», kuri ir darbu pasūtītāji, lai gala rezultātā netiktu sabojāts kaut kas no pašvaldības ceļiem un infrastruktūras. Tā ka ceļš līdz jūrai būs gatavs, par ko ir prieks!