Dižstendes muižai sapnis kļūt par vietu jaunām idejām

Dižstendes muižai sapnis kļūt par vietu jaunām idejām

Elīna Miķelsone ir zinātņu doktore, inovāciju un ideju vadības eksperte, SIA «Idea innovation institute» vadītāja un RTU Dizaina Fabrikas vadītāja, Banku augstskolas asociētā profesore. Viņas visas dzīves jomas saistītas ar inovācijām un ideju vadību — akadēmiskā, profesionālā un personīgā līmenī. Un papildus tam Elīna pieņēmusi lielu dzīves izaicinājumu – atjaunot Dižstendes muižu un ļaut tai atplaukt.

— Kāpēc Dižstende? Kā šī ideja, šis sapnis sākās?

— Iemīlējos logos — tā varētu būt īsākā atbilde. Sastapšanās ar Dižstendi un muižas kompleksu bija nejauša, bet spēja, jo pavasarī nolēmām aplūkot Kurzemes muižas un pilis, atklājot mūsu zemes dārgumus un vēsturi. Dižstendes muiža bija pirmā, kuru aplūkojām. Piebraucot uzreiz pamanīju Ratnīcas logus un arī piebūvētās zāles logus, kuros tajā dienā skaisti spīdēja saule un nedaudz maģiski izskatījās saules staros planējošie putekļi — šķita, ka šajā telpā ir apstājies laiks.

Atminos, kā atvainojos draugam, sakot, ka, šķiet, esmu iemīlējusies šajos majestātiskajos logos, pieminot, ka mans sapnis būtu kādreiz šāds skats manā mājā. Tālākais šķita liktenīgi. Jau turpat pie muižas vēlējos vairāk uzzināt par muižas vēsturi, bet, meklējot stāstu, atklājās, ka tieši šī muižas kompleksa daļa ir pārdošanā. Plus, ieraugot summu, es neviļus paliku tramīga, jo cipars sakrita ar to, kas tajā brīdī bija mana uzņēmuma bankas kontā. Nosmējos, ka jāpērk… Liels bija mans izbrīns, kad draugs (ļoti praktisks un racionāls cilvēks) teica, ka noteikti jāaplūko pamati un jumta konstrukcijas, jo varbūt neesot tik slikti. Tajā brīdī sapratu, ka varbūt tas varētu nebūt joks. Un tā — no šī brīža līdz Zemesgrāmatai bija apmēram pusotrs mēnesis.

«Esmu patiesi pārsteigta par cilvēku atsaucību un pozitīvismu. Es zināju, ka man ir fantastiski draugi un paziņas, kuru lokā varētu būt atsaucība, bet liela atsaucība un labestība nāk no pilnīgi nepazīstamiem cilvēkiem, kas spārno,» atzīst Elīna Miķelsone. /Personiskā arhīva foto/

— Par ko šai muižai plānots atplaukt? Kāda ir jūsu vīzija, redzējums?

— Atplaukšanas plānā vēlos, lai tā taptu par Dižstendes ideju muižu. Vietu, kur cilvēki var satikties, radīt un īstenot savas idejas, jo mana profesionālā un akadēmiskā darbība ir saistīta ar ideju vadības attīstību, radot dažādas jaunas metodes un pētot, kā radīt vairāk un labākas idejas, kas rada vērtību.

Dižstendes ideju muižā tiks piedāvāta Latvijā pirmā brīvi pieejamā un īpaši sistemātiskai ideju vadībai pielāgota iekštelpa un ārtelpa. Šī unikālā vieta nodrošinās 24/7 pieejamu pašmoderētu Slowstorming (lēna ideju vadība ātrai ieceru īstenošanai) apmācību. Ārtelpās apmeklētāji varēs baudīt dabas skaistumu un mieru, kas veicina radošo domāšanu un inovāciju. Slowstorming dārzu apdzīvo vīngliemeži, un gliemeži ir viena no Slowstorming pieejas izmantotajām analoģijām, kuru radījusi esmu es pati.

Dižstendes ideju muiža sniegs iespēju ikvienam interesentam mācīties un attīstīt savas idejas brīvā un radošā vidē, veicinot gan individuālo, gan kolektīvo radošumu. Ar šo inovatīvo pieeju Dižstendes ideju muiža kļūs par iedvesmojošu vietu, kas veicina jaunu ideju rašanos un izaugsmi, jo, lai rastos inovatīvas idejas, dažkārt ir jāpamaina vide. Līdz ar to, kādēļ gan uzņēmumiem ne tikai no Latvijas, bet arī citām valstīm par šādu vietu neizvēlēties Dižstendi?

Protams, laiks rit un darbojoties, iespējams, pati ēka pateiks priekšā vēl citas attīstības iespējas.

— Šī sapņa realizēšana nav viegls un noteikti ir ilgstošs process. Kas ir kā motivators, strādājot pie ilga un liela projekta?

— Galvenais motivators ir mana bezgala brīnišķīgā ģimene, draugi un paziņas. Īpaši esmu pateicīga maniem vecākiem, kuri bija paši pirmie, kas kopā ar mani Lieldienu laikā svinību vietā izvēlējās atkritumu savākšanu, kā smējāmies, veco riepu izripināšanu no muižas telpām. Noteikti nebūtu šo izaicinājumu pieņēmusi bez sava drauga atbalsta, kurš tic un palīdz.

Arī draugi, uzzinot par šo lēmumu, bija atbalstoši, piemēram, Matijs un Andra Babri bija pirmie viesi, kuri dāvāja telpu 360° foto, gan arī ēku skenējumu ar droniem, kas lieliski noderēs atjaunošanas darbos.

Šobrīd papildus cerību sniedz arhitekti un būvnieki, kuri veido ēkas konservācijas plānu, lai tālāk varētu veidot attīstības projektu. Lai gan ēkas ir neapskaužami bēdīgā stāvoklī, jo ratnīcas visi stāvi ir pilnīgi iebrukuši, pat stāvot pie tiem, arhitekte minēja, ka redzot, ka viss izdosies.

Ēkas ir neapskaužami bēdīgā stāvoklī, jo ratnīcas visi stāvi ir pilnīgi iebrukuši, bet, pat stāvot pie tiem, arhitekte minējusi, ka redzot, ka viss izdosies.
/Personiskā arhīva foto/

Arī brālis ar saviem dēliem deva daudz labu padomu un praktiski palīdzēja. Abi dēli — gan Miks pārsteidza ar savu praktisko, racionālo darbošanos, gan Miķelis — čakli strādāja, lai viss ātrāk taptu skaistāks. Vēlos atzīmēt, ka mana ģimene, draugi un šie profesionāļi ir ļoti patiesi un pat skarbi, bet viņu pozitīvais skatījums mani pārsteidza un motivēja. Esam pārsteigti par Dižstendes lieliskajiem cilvēkiem, kuri, ejot garām, padalās ar atmiņām un laba vēlējumiem.

Motivē arī Nacionālās Kultūras mantojuma pārvaldes Kurzemes reģionālās nodaļas darbinieku atsaucība. Paldies Elīnai Ornai un Līgai Skujānei, jo viņām nākas atbildēt uz daudziem mūsu jautājumiem un palīdzēt rast atbilstošus risinājumus katrai situācijai.

— Pēc Facebook ieraksta redzams, ka šobrīd nepieciešamas noteku sistēmas. Kāda ir cilvēku atsaucība? Vai cilvēki piedāvā arī ko citu sapņa realizēšanai?

— Jāsaka, ka no muižas ir aiznests viss iespējamais (pat grīdas, kāpnes, kāpņu maliņas, u.c.), bet dažu lietu nočiepšana nopietni degradējusi ēku daudz ātrāk. Piemēram, notekas ir «pazudušas» lielākajai daļai ēkas, kas savukārt ļauj lietus ūdenim pamatīgi bojāt ēkas sienas, grīdas u.c. Šis ir darbiņš, ko varam veikt, kamēr profesionāļi izstrādā konservācijas plānu un dažādus novērtējumus, ko pieprasa institūcijas.

Ēkas ir neapskaužami bēdīgā stāvoklī, jo ratnīcas visi stāvi ir pilnīgi iebrukuši, bet, pat stāvot pie tiem, arhitekte minējusi, ka redzot, ka viss izdosies.
/Personiskā arhīva foto/

Esmu patiesi pārsteigta par cilvēku atsaucību un pozitīvismu. Es zināju, ka man ir fantastiski draugi un paziņas, kuru lokā varētu būt atsaucība, bet liela atsaucība un labestība nāk no pilnīgi nepazīstamiem cilvēkiem, kas spārno, jo tu saproti, ka šis sapnis ir svarīgs ne tikai tev un ir skaidrs, ka aprites principi, kad dalāmies ar sev nevajadzīgiem resursiem — mūsdienās reāli strādā.

Ļoti cerējām, ka konservācijai un izpētei varēs piesaistīt atbalsta līdzekļus, bet noskaidrojām, ka šogad otrā kārta šim projektam netiek plānota.

Šobrīd muižu atjaunojam ar savām sviedru investīcijām — gandrīz katru nedēļas nogali ar kādu draugu vai ģimenes daļiņu pavadot muižas sakopšanā, tādēļ ļoti novērtējam jebkuru palīdzību. Protams, tas, ka daļa ēku ir arhitektūras pieminekļu sarakstā, uzliek papildu atbildību un atjaunošanas darbi ir jāveic ļoti pārdomāti un atbilstoši. Šobrīd aktuāls jautājums — pacēlāja iegāde, jo tas ir nepieciešams visā atjaunošanas procesā. Muižas sakarā mums viss ir dārgums, kas var palīdzēt tai atdzimt.

Mums īpaši nozīmīgi ir vietējo iedzīvotāju labie komentāri un pozitīvā attieksme, kas dod papildu stimulu darboties, lai visi varam redzēt rezultātus un pēc laika tikties Dižstendes ideju muižā.

«Iemīlējos logos — piebraucot uzreiz pamanīju Ratnīcas logus un arī piebūvētās zāles logus, kuros tajā dienā skaisti spīdēja saule un nedaudz maģiski izskatījās saules staros planējošie putekļi — šķita, ka šajā telpā ir apstājies laiks.» /Personīgā arhīva foto/

Investēt muižas attīstībā var arī, sūtot fotogrāfijas no ratnīcas un staļļu vēstures, kā arī atmiņu stāstījumus uz e-pastu mikelsone.elina@gmail.com

#SIF_MAF2024