Janvāra vidū Āgenskalnā vēra durvis pirmais pārtikas pakomāts. Šobrīd sarosījušies Dundagas mājražotāji un uzņēmēji, lai tieši viņi kļūtu par otrajiem Latvijā, kas turpinātu pārtikas pakomāta ideju. Tas ļaus uzņēmējiem ietaupīt resursus, paplašināt klientu tīklu un produkcijai nonākt tur, kur šobrīd ir neiespējami vai ļoti dārgi.
Dundagas tirgū šobrīd valda klusums, taču tas ir mānīgs — nelielā mājiņā aktīvie un enerģiskie biedrības «Es i’ svaigs» uzņēmēji plāno izveidot pārtikas pakomāta punktu. Latvijas zemnieki un mājražotāji spēj saražot ļoti daudzveidīgu un kvalitatīvu pārtikas produkciju. Taču bieži vien ir grūtības nogādāt to līdz klientam. Proti, pie salīdzinoši nelieliem apjomiem transporta izmaksas produktu nesamērīgi sadārdzina. Turpmāk šādos gadījumos pārtikas ražotājiem un viņu klientiem talkā nāks pakomāts, kas īpaši pielāgots tieši pārtikas sūtījumiem, jo uztur ēdiena uzglabāšanai vēlamo temperatūru. «Tādā veidā klientiem ir iespēja sūtīt pārtikas produktus plus sešos grādos gan tad, kad ir ārā mīnusi, gan tad, kad ir ārā lieli plusi,» skaidro viens no idejas autoriem, SIA «IziPizi» līdzdibinātājs Rolands Dzenis.
«Mēs gan aicinām uz šo risinājumu skatīties plašāk — nevis kā pakomātu, bet kā uz piegādes ķēdi. Iegūst visi reģioni, kas atrodas starp maršrutiem, jo tā samazinās piegādes izmaksas.»
Pārtikas produkti, kurus nevar sūtīt ar standarta piegādi un risinājumiem, līdz šim, piemēram, Talsu novadā nenonāca, jo piegāde maksātu vairākus desmitus eiro. Šobrīd — jo vairāk uzņēmēju pievienosies, jo lētāka piegādes cena. Un, ja vēlāk Talsos vai vēl citās pilsētās taps pārtikas pakomāti, katrs jauns punkts loģistikas ķēdē to padarīs vēl ekonomiski izdevīgāku gan pircējam, gan ražotājam.
Kopā var paveikt lielas lietas
Pakomāts gan neizskatās tā, kādus Latvijā pazīstam līdz šim, un tas nedarbojas pēc principa, ka vienā pilsētā savu paciņu ieliec pakomātā un citā to izņem. Tas darbojas kā pūļa piegādes platforma jeb klientu un kurjeru tīkls, kas zemnieku un mājražotāju produkcijai vieglāk un lētāk palīdz nokļūt galamērķī. Jeb, kā īsi un kodolīgi pārtikas pakomāta ideju noformulē biedrības «Es i’ svaigs» puiši — nebrauc tukšā! Piemēram, ja šobrīd «Dundagas pienotavas» transports uz Rīgu brauc pilns ar produkciju, tad atpakaļceļā tas ir tukšs. Bet, iesaistoties pārtikas pakomāta idejā, atpakaļceļā uzņēmums varēs tukšumu aizpildīt ar citu kolēģu ražojumiem, ko pa ceļam var atdot pircējiem. «Tā mēs, iespējams, samazināsim arī savas transporta izmaksas un pie reizes palīdzēsim arī apkārtējiem,» saka uzņēmuma valdes loceklis Jānis Zadiņš. Dundagas pienotava ir kooperatīvs, kurā apvienojušies vietējie lauksaimnieki, tāpēc viņi saprot, ko nozīmē kopīgs spēks.
«Viens neesam karotājs, bet, ja sanākam kopā, varam lielas lietas izdarīt un kopēju labumu rast. Samazināt transporta izmaksas, kas aizņem būtisku izdevumu daļu. It īpaši, ja mājražotājam sava produkcija Rīgā jānogādā individuāli.»
Pūļa piegādē ieguvēji visi
«Mēs saskatām iespēju, ka šis varētu palīdzēt tieši mazajiem ražotājiem, mājražotājiem šo preci piegādāt arī vairāk patērētājiem. Jo mūsu pusē tirgus ir ļoti mazs. Esmu pamēģinājis arī mūsu kazas sieru tirgot, bet tomēr tas paņem diezgan daudz laika, ko es varētu ieguldīt tieši saimniecības attīstībā,» saka biedrības «Es i’ svaigs» valdes loceklis un z/s «Kļavnieki» īpašnieks Juris Šleiners. Tam piekrīt arī viņa kolēģis, z/s «Mežmači» īpašnieks Krists Iesalnieks: «Šobrīd mēs audzējam kartupeļus, burkānus, dažādus citus dārzeņus, un izbraukāšana pa tirgiem aizņem ļoti daudz laika. Taču pūļa piegādes idejā visi ir ieguvēji. Gan es kā ražotājs, gan piegādātājs (jo viņam par to tiek samaksāts), gan arī pircējs. Noteikti paplašināsies arī klientu loks, jo vairāk būs iespējams pārdot internetā.» Sākumā zemnieku saimniecība sūtīs dārzeņus un, ja ideja tiešām attaisnosies, mēģinās arī gaļas produkciju.
Atvērs arī pašapkalpošanās veikalu
Šobrīd biedrība «Es i’ svaigs» meklē un uzrunā gan mājražotājus, kas varētu iesaistīties, gan norāda, ka būs svarīgs arī iedzīvotāju atbalsts, kas varēs palīdzēt pūļa piegādes platformā — arī «nebraucot tukšā». Tikmēr puišiem vēl jāveic pakomāta labiekārtošanas darbi, un tas atradīsies Dundagas tirgus teritorijā. Pakomātu varēs izmantot arī citu ražojumu nosūtīšanai, taču galvenais akcents tiek likts uz pārtiku.
Reizē ar pārtikas pakomātu Dundagas mājražotāji plāno atvērt arī nelielu pašapkalpošanās veikalu. «Es i’ svaigs» puiši norāda, ka tas būs interesants ne tikai vietējiem, bet arī iebraucējiem — daudziem Dundaga ir pa ceļam, dodoties uz piekrasti, bieži vien tieši nedēļas nogalēs, taču tad vietējais tirgus ir slēgts. Un, kas interesanti, tāds Dundagā bijis pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, un arī Dundagas pils pagrabos reiz bijusi vieta, kur no vietējiem zemniekiem savākta produkcija, lai tālāk nogādātu Rīgā. Ja viss veiksmīgi, otrais pārtikas pakomāts Latvijā durvis varētu vērt jau februāra beigās.
Materiāla sagatavošanu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.