Izjust Latvijas rudens krāšņumu un dzestro vēsumu septembra beigās bija iespēja starptautiska projekta dalībniekiem no Spānijas, Itālijas un Vācijas. Ar viņiem kopā jau vairākus gadus dundadznieki pēta viltus ziņas un mācās tās atpazīt. Nedēļu viesojoties Latvijā, skolēni un skolotāji vairāk pievērsās viltus ziņām tieši televīzijā un sociālajos medijos.
«Fake information in news around Europe — FINE» ir starptautisks «Erasmus+» projekts, kurā piedalās četru valstu skolēni un skolotāji, un tulkojumā tā nosaukums nozīmē, ka jaunieši pēta viltus ziņas Eiropā. Un tās var skatīt tik dažādos kontekstos, ka projektam ir, kur izvērsties. Piemēram, viesojoties Itālijā, jaunieši koncentrējās uz viltus ziņām veselības jomā, vēl plānā ir pētīt radio ziņas, bet šobrīd Latvijā jaunieši mācījās par ziņām televīzijā un sociālajos medijos. Projekta dalībnieki arī paši izmēģināja spēkus viltus ziņu veidošanā un nonāca pie interesanta secinājuma — tās patiesībā ir daudz vienkāršāk uztaisīt nekā patiesas un pārbaudītas ziņas. «Labi, man bija grūtāk, jo es video veidoju un montēju pirmo reizi, bet cilvēkiem, kuri saprot, ko dara, tas ir ārkārtīgi viegli,» saka Marks no Spānijas.
«Internets ir bīstams. Man šķiet, ka kopš brīža, kad darbojos projektā, esmu mainījies. Agrāk, kad ieraudzīju ko foršu, gribēju uzreiz dalīties ar draugiem. Bet tagad man šķiet, nē, vispirms jāizpēta google, vai tā ir taisnība, vai jāpajautā vecākiem.»
Jaunieši paši pārliecinājās, ka atliek vien nomainīt dažus faktus, piemēram, to, ka Talsos ir astoņi pakalni vai Talsu evaņģēliski luteriskā baznīca ir senākā Baltijā, un ārzemju viesi, kuri šo pusi nepārzina, ar interesi to klausās kā patiesus stāstus. Un, nepārbaudot informāciju, viņi to mierīgi var izplatīt tālāk. Turklāt ir viltus ziņas, kas var arī nodarīt būtisku kaitējumu pat dzīvībai.
Medijpratība mazliet parādās mācību saturā, taču ne pietiekami. Šis projekts ļauj to darīt ar citām metodēm un radošāk. Un tas, ka jaunieši neprot atšķirt viltus ziņu no patiesas, tiešām ir problēma visā Eiropā. «Tāpēc skolēni nezina, kā pārbaudīt ziņu patiesumu laikrakstos, televīzijā, sociālajos tīklos un citviet. Un tieši tāpēc, ka tas nav mācību saturā, mums likās būtiski par to runāt un mācīt jauniešiem domāt kritiskāk un analītiskāk,» atzīst Silvija Nikolass, projekta koordinatore no Spānijas.
«Dažiem jauniešiem ir grūti atšķirt faktus no lietām, kas radītas komerciāliem nolūkiem, tāpat viņi nesaprot, kas ir fakts un kas viedoklis. Tāpat ar attēliem var ļoti viegli manipulēt, un jauniešiem tā var būt problēma, ja viņi šajā tēmā nav izglītoti. Tāpēc viņi ļoti viegli var uzķerties.»
Jaunieši arī godīgi atzīst — viņi patiešām iepriekš ir noticējuši viltus ziņām. Taču Marija Hanna Kristiņa skaidro, ka tagad zina, ka, piemēram, ja video sejas ir izplūdušas un teksti dīvaini, tā, visticamāk, ir viltus ziņa. Un tāpat jauniešu rīcībā nu ir vairāki padomi, kas noder brīžos, kad māc bažas par informācijas patiesumu.
Iveta Milta ir viena no eTwinning vēstniecēm Talsu novadā, un, pateicoties viņai, Dundagas vidusskola arī iesaistījusies projektā. Viņa atzīst, ka tas ir svarīgi ne tikai tāpēc, lai izglītotos medijpratības jomā, bet tā ir arī iespēja jauniešiem ceļot — ne tikai Latvijas jauniešiem, bet arī daļai itāļu, spāņu un vāciešu šie ir pirmie ārzemju ceļojumi. Viņi iegūst jaunus draugus, atmiņas, zināšanas, uzlabo angļu valodas līmeni un kļūst atvērtāki. Šis projekts noslēgsies nākamā gada martā, bet dundadzniekiem jau padomā nākamais.