Ģimeņu un bērnu attīstības centram (ĢBAC) «Brīnumiņš» ir ļoti svarīgi, ka bērni ar īpašām vajadzībām un viņu supermammas un supertēti, kā viņus dēvē centrā, pakalpojumu var saņemt tuvāk savai dzīvesvietai. Jo, mērot tālu ceļu uz galvaspilsētu vai reizēm pat uz ārvalstīm, ir grūti gan fiziski, gan emocionāli. Tāpēc «Brīnumiņš» sapņo par arvien jauniem projektiem, un 1. jūnijā, Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā, atklāšanu piedzīvoja trīs projekti — sāls istaba, fizioterapijas kabinets un stāvlaukums.
Nu jau ĢBAC «Brīnumiņš» novērtē ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā, jo centrs saņēmis NATO ziedojumu. Pērnā gada rudenī NATO galvenajā mītnē Briselē notika ikgadējais «NATO Charity Bazaar» labdarības pasākums, ko ik gadu organizē NATO mītnes dalībvalstu un partnervalstu militārās pārstāvniecības.
Šajā reizē labdarības organizācijas fonds tirdziņā ieguva 165 tūkstošus eiro, no kuriem Latvijas Militārās pārstāvniecības NATO un Latvijas ražotāju devums — 7000 eiro.
Tādējādi šogad ir iespēja atbalstīt 18 starptautiskos un astoņus Beļģijas organizāciju pieteiktos labdarības projektus. Svetlana Mogiļnaja, kura ir Latvijas Militārās pārstāvniecības oficiālā pārstāve NATO Charity Bazaar organizācijā, atklāj, ka «Brīnumiņa» ideja ierīkot centrā sāls istabu, kas tik ļoti nepieciešama daudzu bērnu rehabilitācijai, uzrunāja tik ļoti, ka no 18 atbalstītajiem starptautiskajiem projektiem, šis ierindojās augstajā ceturtajā vietā. Savai idejai «Brīnumiņš» ieguva 10 000 eiro.
Maģiska telpa, kurā nedarīt neko
Jaunajā telpā sāls izvietota gan uz sienām, gan grīdas, un tā pārvērtusies par krāsainu un neparastu miera noskaņas telpu. SIA «Palīdzi.lv» valdes loceklis Oskars Cīrulis, kurš telpu izveidoja, stāsta, ka šeit izmantotas 2,8 tonnas sāls. Tā ir medicīniskā sāls, kas ir papildus attīrīta. «Taču galvenais ir ģenerators, kas ļoti smaki samaļ sāli, lai veidotos putekļi un tie izplatītos pa visu telpu. Un radītu brīnumus.»
Uz jautājumu, ko dara sāls istabā, «Brīnumiņa» psiholoģe Liene Vicinska saka: «Man ļoti patīk sāls istaba ar to, ka šeit nedara pilnīgi neko. Tā ir vieta, kur atnākt, atpūsties, elpot, baudīt mieru un klusumu. Telpā izdalās mikroskopiskas sāls daļiņas, kuras ieelpojot, tās labvēlīgi iedarbojas uz mūsu veselību. Sāls terapiju izmanto elpošanas ceļu slimību ārstēšanai un profilaksei. Tāpat pieredze rāda, ka arī mentālo saslimšanu un ādas slimību simptomi samazinās, atrodoties sāls istabas īpašajā gaisā.»
Otrs ilgi gaidītais brīnums
ir Ziedot.lv un AS «Latvijas Valsts meži» atbalstītā ideja sociālās jomas projektu konkursā. Šobrīd izveidots jauns, interaktīvs fizioterapijas kabinets bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem ar īpašām vajadzībām, kas nodrošinās intensīvu un efektīvu terapiju. Tajā viena no jaunajām iekārtām izskatās kā būris. «Šis būris ir intensīva fizioterapijas metode, kas ir pasaulē atzīta un izmantota,» stāsta fizioterapeite Annija Strode. Viņa rāda īpašu kostīmu, kas darbosies komplektā ar būri.
«Šeit mēs noteikti varēsim izdarīt vairāk nekā līdz šim. Tagad šeit iespējams strādāt arī, izslēdzot gravitāciju. Bērni var lidot gaisā, iemācīties kustināt savu ķermeni paši, mēs varam strādāt visās iespējamās pozās. Mēs varam strādāt pozīcijās, kurās tiek noņemts svars un spiediens, lai bērni, kuriem nepietiek muskuļu spēks, varētu iztaisnoties, piecelties, pārnest svaru. Ir daudz vieglāk strādāt šādā būrī, nekā turēt bērnu rokās.»
No jauna mācīties staigāt
Fizioterapijas telpā ir arī jaunas rehabilitācijas kāpnes, uz kurām var nodrošināt bērniem gaitas treniņu — gan pēc traumām, gan pēc stabilizācijas rāmjiem, ko, piemēram, izmanto pēc kaulu pieaudzēšanas operācijām. «Tas noder jebkuram, kurš lauzis kaut vai kāju, noņemta ģipša imobilizācija, un cilvēks vēlas drošā vidē atsākt mācīties pārvietoties pa kāpnēm. Tad šeit mēs to varam izdarīt,» stāsta fizioterapeite. «Mums ir kāpnes ar līdztekām, un mēs varam bērnam nodrošināt drošu vidi. Līdz šim tas šeit nebija iespējams.»
Ar Talsu novada pašvaldības atbalstu notikušas arī pārvērtības «Brīnumiņa» ēkas priekšā, kur izveidots plašs stāvlaukums. Tas šobrīd bērniem un vecākiem daudz vieglāk ļaus nokļūt uz nodarbībām, un drūmais laukums diennakts tumšajā laikā turpmāk būs apgaismots.