Šī gada bargās salnas un ilgais sausums darījis savu — ogu un sēņu mežos ir maz. Prognozes liecina, ka nevaram cerēt arī uz bagātīgām dzērveņu un brūkleņu ražām.
Talsos esošā uzņēmuma SIA «Ice Berry» valdes loceklis Kaspars Kantors stāsta, ka, kopš firmas pastāvēšanas (aptuveni 15 — 20 gadi), šis pagaidām esot vissliktākais meža velšu ražas gads. «Lielais sals nodarījis milzu postījumus. Palikuši aptuveni 10% no ierastās ražas meža ogām. Situācija ar gailenēm un baravikām varētu būt līdzīga, pagaidām gan neesam vēl redzējuši nevienu sēni. Ir bijis tik sauss, ka sēņu nav. Ir vajadzīgs daudz lietus, lai tās sāktu augt. Cerēsim, ka būs,» teic K. Kantors. Par dzērvenēm un brūklenēm firmas pārstāvim neesot pozitīvu prognožu, viņš domā, ka arī to būs ļoti maz.
Ja ierasti citos gados uzņēmums dienā vidēji iepirka 10 — 15 tonnas ar mellenēm, tad šogad tas ir līdz vienai tonnai. Iepērk, sākot no 1,80 eiro par kilogramu. Visvairāk ogu ved no Dundagas, Rojas un Ventspils puses. Vidēji viens cilvēks atved 5 — 10 kilogramus. Citos gados tie ir pat 50 — 80 kilogrami. Iepirktās mellenes SIA «Ice Berry» sūta uz pārstrādi pārtikas ražošanas uzņēmumiem Latvijā. «Mellenes sākām iepirkt pagājušajā nedēļā. Mēs prognozējam, ka tās būs vēl nedēļu, pusotru, un vairs nebūs. Ļoti īss posms. Citreiz pērkam pat līdz septembra beigām,» stāsta K. Kantors.
Ja zina, kur meklēt, tad atrod
Talsiniece Gaida Sapiega agrāk labumus mežā lasīja un pārdeva, bet tagad lasa vien savām vajadzībām. Viņa uz mežu devās aizvadītajā nedēļā un stāsta, ka salasījusi aptuveni trīs litrus gaileņu sev zināmās vietās Laidzes pusē.
«Atrast var tikai tur, kur saglabājas mitrums. Ja uzlīs lietus, tad jau vēl saaugs. Salasīju arī avenes, ar tām situācija ir labāka. Mellenes neesmu vēl devusies lasīt, bet, cik zinu, ar tām šogad laikam pavisam švaki — apsala,»
pauž G. Sapiega.
Mārtiņš Ainis Roga, kurš ar ģimeni dzīvo Laucienes pagastā, papildu ikdienas darbam jau daudzus gadus meklē, lasa un pārdod mežā atrodamās veltes, tāpēc var dalīties ar novērojumiem un secinājumiem: «Ar mellenēm šogad ir bēdīga situācija. Ja parasti piejūras zona ir glābusi, tad šogad tur viss ir izkaltis. Ja kādas ogas ir, tad ļoti sīkas. Ir tikai viena vieta, kur salasījām nedaudz melleņu savām vajadzībām. Katrā ziņā nav kā citus gadus, kad dienā varēja nopelnīt pat līdz 150 eiro. Ar avenēm, savukārt, ir problēma, ka vienmēr ir jābrauc un jāmeklē, kur tās var atrast, proti, kur nav izzāģēts. Šogad tās daudz kur ir izkaltušas un nekādas, bet ir vietas, kur var atrast arī normālas ogas. Mūsu ģimene salasījusi daudz aveņu, un ir diezgan daudz pasūtījumu, kas vēl jāsalasa. Pircēji ir pārsvarā no Rīgas.» Avenes M. A. Roga pārdot pa septiņiem eiro litrā, un ir pārliecināts, ka cena ir adekvāta, ņemot vērā pašreizējo inflāciju un to, cik daudz šīs ogas pieejamas. Salīdzinājumam: pirms četriem gadiem viņš avenes pārdevis pa pieciem eiro litrā. «Arī bērni lasa ogas un ir priecīgi, ka var nopelnīt kabatas naudu, lai nopirktu kāroto,» bilst M. A. Roga.
Vaicāts, vai ģimenei ir konkrētas lokācijas, kur meža veltes tiek lasītas, viņš teic, ka nē, jo katru gadu situācija mainoties, tāpēc nākas braukt apkārt un meklēt.
«Tā kā darbā man ir atvaļinājums, tad varu atļauties to darīt un atslēgties no darba. Sēņu šogad nav, neesam atraduši nevienu gaileni, tikai nedaudz zemestauku. Kopumā ar meža veltēm šogad ir ļoti švaki,»
pauž M. A. Roga.