Latvijā ir ap 200 ekoskolu, un tās regulāri piedalās dažādās aktivitātēs. Arī Rīcību dienu kampaņā, kuras sauklis šogad ir “Planēta pirmajā vietā!”. Katra skola izvēlējusies savus labos darbus, ko īsteno nedēļas, mēneša un cits pat gada garumā. TV9 Pakalni kolēģi paviesojās divās no septiņām Talsu novada ekoskolām.
Nav pat svarīgi, cik liels vai mazs – Stendes pamatskolas pirmsskolas izglītības grupās rūpēties par dabu mācās visi. Lietas, kas citkārt nelietderīgi nonāktu atkritumos, mazie izmanto jaunradītās spēlēs. Mazliet lielākie jau dara lielākus darbiņus. “Mums ir savākta makulatūra, bērni mēģina saplēst stērbelītēs, saburzīt. Pēc tam izmantosim tehnoloģijā, aplicēsim,” stāsta skolotāja Inguna Švarce.
Bērni arī strēmelēs plēš audumus, ko pēc tam sapin bizēs, lai tālāk veidotu paklājus. Skolotājas stāsta, ka visu, kas pirmsskolas izglītības iestādē saplīst, mēģina salabot, lai lietām dotu otru elpu. Šeit bērniem mīlēt dabu un domāt zaļi māca tik daudz un dažādos veidos. “Protams, ka šķirot un lasīt atkritumus ir sarežģīti, bet ir taču jāpalīdz Latvijai,” teic Stendes pamatskolas PII grupas audzēkne Magdalēna.
Viens no interesantākajiem uzdevumiem ir zeķu lāpīšana, ko iemācījušies vecākie bērni. Tas gan iemāca, ka lietas nav uzreiz jāmet ārā, un arī iekustina radošo domāšanu, jo te zeķes pārtapušas arī lellītēs. “Zeķu lāpīšana ir ļoti attīstoša, arī rokām. Tā ir interesanta nodarbošanās īstenībā un bērniem patīk. Un tas ir arī drusciņ no aušanas – kad būsim iemācījušies lāpāmdūrienu, varēsim aust sev rokassprādzītes, jostiņas,” dalās skolotāja Iveta Lagzdiņa. Arī bērni ir priecīgi par lāpīšanas prasmi. “Man mājās ir daudz caurās zeķes, man dažreiz ir arī cauras bikses. Un tās es arī mācēšu salāpīt,” teic Magdalēna.
Arī pirmsskolas izglītības iestāde “Virbu sākumskola” ir viena no Talsu novada ekoskolām, un tā šobrīd īsteno ideju par Apģērbu bibliotēku. Tā cenšas likt aizdomāties par to, ka tieši apģērbs ir tas, kas rada vienu no lielākajiem piesārņojumiem, jo to pārstrāde pagaidām maz attīstīta. Apģērbu bibliotēka ir iespēja tam dot otru elpu. “Šobrīd viņa mums stāv skolā, vecāki iet garām un skatās – o, forša pufaiciņa! Es atnesu savu un paņemu cita pufaiciņu. Tā vairāk ir kā apģērba maiņa,” stāsta Ekoskolas koordinatore Dace Jansone.
Tepat arī iespēja mainīties ar grāmatām un rotaļlietām. Šo plauktu visvairāk arī aizpildot paši bērni. “Ar apģērbiem mazliet mazāk, jo tas vairāk ir vecāku pārziņā, bet ar rotaļlietām, jā,” dalās Dace Jansone.
Valkāšanai vairs nederīgo apģērbu radošās nodarbībās bērni pārveidos citās noderīgās lietās. Akcija vēl tikai sākumposmā, un šobrīd vairāk vecāku izvēlas apģērbu atnest, nevis pretī arī paņemt. “Šobrīd ir moderni otrreiz lietot kāda cita apģērbu. Jo planēta mums ir pirmajā vietā,” teic Dace Jansone.
Palīgā nāk arī vecāki, un kāda mamma bijušās skolas telpās pieņem, šķiro un ļauj vietējiem atrast sev noderīgu apģērbu. Visticamāk, akcija nenoslēgsies 30.novembrī, kā sākotnēji plānots, un tā turpināsies līdz Ziemassvētkiem – iespējams, pat kļūstot par visas kopienas akciju.
Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.