Lai arī bieži izmantojam vārdu salikumu «zelta gredzens», patiesībā tas nav nemaz tik vienkārši. Juvelierizstrādājumu interneta veikals «Gredzentins» eksperti zina teikt, ka patiesībā juvelierizstrādājumu veikalos nopērkami četru veidu zelta izstrādājumi, tāpēc pirms sava zelta gredzena, ķēdītes vai citas rotas izvēles, jāsaprot, kurš no zelta veidiem tieši jums šķiet vispievilcīgākais un praktiskākais.
Ar ko atšķiras?
Zelta rotas ne vienmēr sastāv 100% no zelta (tostarp saderināšanās gredzens), interesantākas nokrāsas un “raksturs” rotām tiek piešķirts, zeltu sakausējot ar citiem materiāliem, piemēram sudrabu, niķeli, cinku, varu. Sakausējumi iegūst citu nokrāsu, atbilstoši kam tad arī var izšķirt vairākus zelta rotu veidus.
Dzeltens zelts
Zelts iegūst saulaini dzeltenu krāsu, ja tas tiek sakausēts ar varu, sudrabu un cinku. Tieši šo eksperti mēdz dēvēt par vistīrāko no zelta veidiem, jo tas, pateicoties pievienotajam sudrabam, ir mazāk alerģisks, kā arī to ir vienkāršāk kopt. No dzeltenā zelta iespējams izgatavot praktisku visus ierastos rotu veidus. Ilgu laiku tieši dzeltenais zelts tika uzskatīts par populārāko un modernāko zelta veidu, taču tā salīdzinoši augstā cena pamazām situāciju ir mainījusi.
Balts zelts
Baltā zelta izstrādājumi būs nedaudz lētāki nekā dzeltenā, kā vēsta to apzīmējums, šis zelts būs gaišāks, balts – šāda krāsa tiek iegūta, apvienojot zeltu un platību vai zeltu, pallādijumu, cinku un niķeli. Šādi gredzeni ir īpaši izturīgi pret skrāpējumiem un citiem mehāniskiem bojājumiem. Beidzamajā laikā tieši baltais zelts ir biežākā izvēle, piemēram, laulību gredzeniem – šī materiāla īpašības un samērīgā cena rada pieprasījumu.
Rozā zelts
Rozā krāsas zelts tiek iegūts, sakausējot zeltu, sudrabu un varu. Tieši varš ir elements, kas piešķir materiālam rozā nokrāsu, tāpēc vara īpatsvars ir salīdzinoši liels, kas izskaidro arī salīdzinoši pieejamāko cenu. Lai arī rozā zelts ir lētāks par balto un dzelteno, taču izturības ziņā tas pat pārspēj abus iepriekšminētos.
Zaļš zelts
Bet kā iegūst zaļo zeltu? Te nepieciešams sakausēt zeltu, sudrabu un mazliet varu, zaļo nokrāsu materiāls iegūst no sudraba. Šis ir salīdzinoši mazāk populārais no zelta veidiem, taču, kā zināms, par gaumi nestrīdas, tāpēc tā ir galvenais vadmotīvs, kurā jāizklausās, meklējot sev tīkamāko zelta veidu.