Kā izvēlēties slēpošanas apģērbu?

Gatavojoties slēpošanas sezonai, papildus nepieciešamajam inventāram jāparūpējas arī par piemērotu apģērbu. Iesācējiem šis moments var šķist ne tik būtisks, jo var taču vienkārši uzvilkt kādu vecu džemperi un vējjaku! Protams, ka var. Jautājums, vai tā būtu labāk? Jau pēc pirmajām aktīvas slēpošanas minūtēm pleci un mugura zem vecā džempera kļūs slapji, bet jaka liksies smaga un neērta. Slēpošanas prieku, jo īpaši pamatu apgūšanu iesācējiem tas nekādi nesekmēs. Ja vēlaties aiztaupīt sev neērtības, būs jāizvēlas specializēts slēpošanas apģērbs. Tas saistās ar tēriņiem, taču kvalitatīvs slēpošanas apģērbs nokalpos vairākas sezonas, nodrošinās komfortablu braukšanu, atraisītas kustības un minimizēs saaukstēšanās risku. Un, protams, tērps noderēs arī citiem ziemas priekiem, piem., snovošanai vai garām pastaigām.

Uz slēpošanas apģērbu attiecas trīs slāņu princips. Katrs no slāņiem pilda savu uzdevumu: apakšējais – novada ķermeņa mitrumu, vidējais – saglabā siltumu, augšējais – pasargā no vēja. Ja sals ir bargs, var pavilkt arī ceturto slāni, piemēram, papildus filca jaku. Kad temperatūra pakāpjas virs 0°С, slāņu skaitu, gluži pretēji, var minimizēt – vilkt virsjaku uz apakšējā slāņa. Kā pielāgot iegādāto apģērbu konkrētiem laikapstākļiem, sapratīsiet laika gaitā pēc savām izjūtām un pieredzes. Galvenais ir pareizi izvēlēties to, kam arī pievērsīsimies tālāk.

Termoveļa – pamatu pamats

Slēpotājs varēs novērtēt ieguvumus tikai no kvalitatīvas termoveļas. Tādēļ taupīt uz tās iegādes nebūtu ieteicams. „Strādā” arī lētāki komplekti, daudzmaz novadot mitrumu un sildot ķermeni. Taču atslēgvārds šajā gadījumā ir „daudzmaz”. Mugura pēc garāka pārbrauciena sasvīdīs, sajūtas, ka komplekts ir gluži kā Jūsu „otrā āda”, diez vai radīsies.

Izvēloties termoveļu, pievērsiet uzmanību ražotāja norādēm par tās blīvumu. Jo blīvāks ir audums, jo lielāku siltumu tas nodrošina. Vilnas izstrādājumiem to norāda g/m2. 145-260 g/m2 būs atbilstošs rādītājs ziemas sporta veidiem, optimāli – 200 g/m2. Sintētiskajiem audumiem ražotāji izmanto gradāciju light/warm/x-warm – no plānākās līdz blīvākai termoveļai. Ja neplānojat slēpot ekstrēmos laikapstākļos, parasti pietiek ar viduvējo warm veļu.

Ņemiet vēra arī to, ka daudziem cilvēkiem bikšu un džemperu izmērs var atšķirties. Tādēļ augšu un apakšu labāk izvēlēties atsevišķi, pielāgojot izmērus saviem parametriem. Tas nodrošinās maksimālu piekļaušanos ķermenim, taču neierobežos kustības. Sievietes likumsakarīgi var aizdomāties par krūšu atbalstu sportošanas laikā. Slēpošanas gadījumā par to nevajadzētu pārdzīvot. Kustības ir slīdošas, palēcienu gandrīz nav, tādēļ īpašs atbalsts nav vajadzīgs.

Nelietpratēji var sākt uztraukties par termoveļas sastāvā esošo sintētiku. No tā nav jābaidās. Sintētika mūsdienīgā izpildījumā tieši pagarina mantu kalpošanas laiku un padara tās elastīgākas un patīkamākas ādai. Visbiežāk sastopamā un efektīvākā kombinācija ir poliesters ar likru.

Siltuma noturēšanai salā…

kalpos otrais slānis. Visefektīvāk šo mērķi pilda filca vai vilnas džemperi/jakas, kuriem ir teicamas termoizolācijas īpašības. Neraugoties uz to, ka filcs ir sintētiskais materiāls, slēpotāji visbiežāk izvēlas tieši to. Kāpēc? Jo tas ir patīkamāks ķermenim, vieglāks un ilgmūžīgāks. Audums labi novada sviedrus, ātri žūst un turpina sildīt pat mitrā stāvoklī. Izvēloties, pievērsiet uzmanību filca blīvumam (g/m2). Ja nepieciešama jaka slēpošanai bargā salā, izvēlieties modeli ar blīvumu 200 g/m2.

 

Jāpiebilst, ka filca jaka ir tas slēpošanas apģērbs, uz kura varat ietaupīt. Nav tik krasas starpības starp lētākiem un dārgākiem modeļiem, kā, piemēram, termoveļas gadījumā. Cenas atšķirības galvenokārt saistās ar jakas dizainu un pārdomātu funkcionalitāti (ērti izvietotas kabatas u.tml.). Ņemot vērā, ka šis slānis parasti tiek noslēpts zem vējjakas, ekonomijas nolūkos droši var pirkt lētāku modeli.

Virskārtas izvēle

Virskārtas pamatuzdevums – pasargāt slēpotāju no vēja un nokrišņiem. Ne mazāk svarīgi, lai tas palīdzētu novadīt mitrumu no ķermeņa, turpinot apakšējo slāņu darbu. Tādēļ virskārtas materiālam jābūt ūdens un vēja necaurlaidīgam, bet tajā pašā laikā elpojošam.

Šim nolūkam kalpo specializēta slēpošanas jaka un bikses, kuras var būt ar lencēm vai bez tām. Kvalitatīvas jakas priekšdaļai jābūt izpildītai no vēja necaurlaidīga materiāla (aprakstā parasti atzīmēts kā windstopper), bet aizmugurei jābūt papildinātai ar labi elpojoša auduma iestarpinājumiem, kas nodrošinās ventilāciju. Tas pats attiecas uz biksēm. Pievērsiet uzmanību, lai to priekšdaļa būtu izpildīta no windstopper materiāla. Privilēģijas varēsiet izjust jau pēc pirmās nobraukšanas no kalna.

Visbiežāk mūsdienu slēpošanas bikses un jakas tiek ražotas no membrānas auduma. Ja pērkat šādu izstrādājumu, pievērsiet uzmanību diviem materiāla raksturlielumiem – ūdensizturībai un tvaika caurlaidībai. Ražotāji parasti norāda šo informāciju uz etiķetes vai preces aprakstā. Ūdensizturība mērāma mm. Jo augstāks ir šis rādītājs, jo lielākas izredzes neizmirkt.

  • Ja rādītājs ir 0 – 5,000 mm, varēsiet neuztraukties par nelielu lietu vai sniegu;
  • 5,000 – 15,000 mm – slēpošanai netraucēs arī viduvēja snigšana;
  • 15,000 – 20,000 mm – varēsiet sportot pat stipra lietus un slapja sniega apstākļos;
  • virs 20,000 mm – materiāls būs piemērots sportošanai visekstrēmākos laikapstākļos.

Tvaika caurlaidība ir materiāla spēja izvadīt uz ārpusi slēpotāja sviedrus. Parasti rādītāju apzīmē ar RET (Resistance of Evaporation of a Textile). Jo zemāks tas ir, jo mazāk materiāls pretojas iztvaikošanai. Ja RET rādītājs ir mazāks par 6, audumam ir augsta tvaika caurlaidība. Arī pie lielām slodzēm ķermenis paliks sauss, slēpošana būs baudāma un rezultatīva. Apģērbs ar RET radītāju 6-12 diapazonā būs piemērots viduvējām slodzēm, bet 12-20 labāk atstāt ne tik aktīviem sporta veidiem. Tvaika caurlaidību mēdz norādīt arī g/m2. Vislabākajiem slēpošanas apģērbiem šis rādītājs sasniedz 20 000 g/m2, bet arī radītājs ap 10 000 g/m2 uzrāda pienācīgu tvaika caurlaidību.

Maksimālam lietošanas komfortam pievērsiet uzmanību tādiem noderīgiem papildinājumiem kā kabatas ar rāvējslēdzēja aizdari (noderēs atslēgām, telefonam u.tml.), ūdensnecaurlaidīgiem rāvējslēdzējiem, elastīgām piedurkņu manžetēm (var būt papildinātas ar caurumiem īkšķiem), noņemamu kapuci, zoda aizsargu.

Ja plānojat regulāri nodarboties ar slēpošanu, papildus vērts iegādāties vēja necaurlaidīgo vesti. Siltākā laikā varēsiet uzvilkt to uz filca jakas. Komfortabls variants, kas pasargās krūtis un muguru no vēja, ļaujot brīvi kustēties.

 

Skaidrs, ka pilna slēpošanas komplekta iegāde izmaksā paprāvu naudas summu. Ja meklējat veidu ietaupīt, apmeklējiet interneta veikalu 220.lv! Tieši te sieviešu un vīriešu slēpošanas apģērbs pieejams par labām cenām un lielā modeļu un izmēru (no XXS līdz 4XL) klāstā. Atradīsiet visus nepieciešamos slāņus – no termoveļas līdz vējjakai un slēpošanas biksēm. Tepat varēsiet piemeklēt arī ērtus aksesuārus galvas, roku un kāju siltumam ziemas aktivitāšu laikā: slēpošanas termozeķes, specializētos cimdus, tuneļšalli u.c. Ienāciet un izvēlieties vienuviet visu nepieciešamo baudāmai un stilīgai slēpošanai!