Ārā jūtams pavasaris, kas cilvēkiem rada vēlmi sakopt savus īpašumus, taču nereti apkārtējās vides sakārtošanas procesā rodas vēl lielāks haoss nekā sākotnēji. Līdzīgi noticis arī kādos Talsu mazdārziņos.
«Talsu Vēstis» saņēma sūdzību, ka 1. maija ielas galā lielā kaudzē sastumta melnzeme kopā ar koka konstrukcijām, stikliem un citiem būvgružiem. Sūdzībā kāds iedzīvotājs pauda sašutumu, ka tā darīt nedrīkst, jo būvgruži bija jāsašķiro, nevis jāsastumj vienā kaudzē.
Sazinoties ar Talsu novada Īpašumu un vides aizsardzības nodaļas vadītāju Ingu Romaško, saņēmām atbildi, ka, iesaistot arī pārvaldi, vieta tiks identificēta un apsekota.
Pēc neilga laika saņēmām arī informāciju, ka īpašums ticis apsekots.
«Informēju, ka pašvaldības Īpašumu un vides aizsardzības nodaļas vides speciālisti šodien apsekoja šo īpašumu un lūdza pārtraukt rakšanas darbus. Bez tam ziņojām arī Valsts vides dienestam par šīm veiktajām darbībām, kā arī tika piesaistīta pašvaldības būvvalde, kura arī veiks īpašuma apsekošanu. Līdz ar to par šīm konstatētajām darbībām sekos rīcība, ko nosaka normatīvie akti. Ņemot vērā gan foto, gan arī apsekojumu, tika konstatēts, ka šīs darbības nav atbilstošas normatīvo aktu prasībām,»
informē Inga Romaško.
Pareizākā rīcība
Taču kāda rīcība bija vispareizākā šādā situācijā? «Atbilstoši bija jānojauc katra ēka, jāsagrupē pa atkritumu veidiem — kuri ir bīstami, kuri pārstrādājami, kuri kurināmie utt. Pēc tam attiecīgi tie jāutilizē. Šajā konkrētajā gadījumā jau tika veikti zemes darbi, kuri bija vairāk par 30 cm dziļumā, līdz ar to viņiem bija jāsniedz būvniecības ieceres dokumentācija,» skaidro būvinspektors Ringolds Zukulis-Emerbergs.
Būves iedalās trīs grupās: 1. grupā ietilpst visvienkāršākās būves (nojumes, palīgtelpas, kuru apbūves laukums nav lielāks par 25 m2, vienstāva ēkas ar apbūves laukumu līdz 60 m2 utt.); 2. grupā — vidējas sarežģītības ēkas (savrupmājas, daudzdzīvokļu mājas līdz pieciem stāviem utt.); 3. grupā ietilpst paaugstinātas sarežģītības būves (lielas ražošanas un noliktavu būves utt.). «Pirmās grupas būvju būvniecībai dokumentācija nav nepieciešama, ja tiek veikta jaunas sezonas būves novietošana vai nojaukšana. Bet tāpat ir jāievēro visas prasības, kas attiecas uz atkritumu šķirošanu. Tie ir jāved uz poligoniem,» informē būvinspektors.
Kā rīkoties savā mazdārziņā
Ja kāds, tuvojoties pavasarim, vēlas atvadīties no vecās siltumnīcas, lai vietā uzstādītu citu, ne vienmēr nepieciešama dokumentācija. «Atkarībā, kā šī siltumnīca ir reģistrēta, — ja tā ir sezonas būve, tad nav nekas nepieciešams, bet, ja tā ir liela izmēra un reģistrēta kā būve, tad atbilstoši būvnoteikumiem jāiesniedz attiecīgie dokumenti,» teic Ringolds Zukulis-Emerbergs.
Tāpat Talsu novada būvvalde aicina ziņot, ja tiek manītas kādas ar būvniecību saistītas darbības, kas neatbilst noteikumiem.
«Lūgums ziņot būvvaldei — rakstot e-pastā buvvalde@talsi.lv; Whatsapp, īsziņās vai zvanot pa tālruni 25669698, lai būtu informācija, jo mēs sastāvā esam tik, cik esam, un nevaram visus gadījumus ieraudzīt. Tur, kur notiek patvaļīga būvniecība vai arī saskaņota, bet tāpat tiek pārkāpti kādi noteikumi, tad ir labāk, ja mums paziņo, un mēs uzreiz pārbaudīsim. Ja netiek paziņots vispār, tad tā skāde būs lielāka,» tā būvinspektors.