Riteņbraukšana ir viens no populārākajiem veidiem, kā aktīvi pavadīt savu brīvo laiku. Velosipēdi arvien vairāk tiek izmantoti ne tikai kā pārvietošanās transportlīdzekļi, bet arī sportošanai. Lielais to pieprasījums un straujā tehnoloģiju attīstība ir veicinājusi velosipēdu daudzveidību un pielāgojamību teju ikvienam.
Izvēles iespējas
Velosipēda izvēle var šķist vienkārša, ja svarīgākais ir tā vizuālais izskats. Tomēr kvalitāte un laba funkcionalitāte ir būtiskāka par izskatu. Lai velosipēdu pasaule būtu krietni saprotamāka arī no funkcionalitātes puses, ielūkojies mūsu izveidotajā apkopojumā!
1. Kalnu velosipēdi (MTB velosipēdi)
Kalnu velosipēdi (MTB velosipēdi) ir multi-funkcionāli un piemēroti braukšanai pa mežiem, nelīdzeniem, kalnainiem apvidiem, trasēm un bezceļiem. Tiek nodrošināta izturība, ātrums un stabilitāte jebkādos apstākļos. Šiem velosipēdiem parasti ir viegls rāmis, lielas riepas, jaudīgas bremzes un zemāki ātrumu pārnesumi, lai varētu pārvarēt stāvus kāpumus.
2. Sieviešu velosipēdi
Sieviešu velosipēdi tiek iedalīti atsevišķā kategorijā, jo sieviešu ķermeņa uzbūve atšķiras no vīriešu. Galvenās atšķirības no vīriešu vai unisex velosipēdiem:
- kopējais velosipēda garuma ir īsāks;
- mazāka diametra rokturi;
- vieglāks svars;
- ērtāks sēdeklis.
Lai gan šāda veida velosipēdi ir specifiski pielāgoti ķermeņa anatomijai, ir sievietes, kuras priekšroku dod vīriešu vai unisex velosipēdiem, izvērtējot citus funkcionalitātes aspektus.
3. Bērnu velosipēdi
Šobrīd bērnu velosipēdi ir pieejami dažādām vecuma grupām un līmeņiem:
- velosipēdi (ratiņi), kas savienoti ar pieaugušā divriteni – pašiem mazākajiem pirms individuālas riteņbraukšanas uzsākšanas;
- balansa velosipēdi – ieteicams izvēlēties sākumposmā, kad bērns sāk apgūt riteņbraukšanu;
- trīsritenis vai velo ar diviem papildus ritentiņiem – ieteicams pirms braukšanas ar divriteni;
- BMX;
- kalnu velosipēdi;
- pilsētas velosipēdi u. c.
Būtiska ir velosipēda piemērotība bērna vecumam, augumam un sagatavotības līmenim. Tam ir jābūt drošam braucamrīkam.
4. Pilsētas velosipēdi
Pilsētas velosipēdi ir radīti komfortam, praktiskumam, sniedzot iespēju braukt ar iztaisnotu muguru uz ērta sēdekļa. Tā primārā funkcija ir transporta, nevis sporta. Ar šiem velosipēdiem ieteicams braukt pa asfaltu, trotuāru un citiem segumiem ar līdzenu virsmu. Ja ikdienā vēlies piekopt zaļāku dzīvesveidu, mašīnas vai citu transportlīdzekļu vietā izvēloties velosipēdu, tad šie būs visatbilstošākie.
5. Elektro velosipēdi
Elektro velosipēdi ir baterijas enerģijas uzlādēti, līdz ar to atvieglo pedāļu mīšanu – kalnā uzbraukšana vairs nebūs šķērslis. Arī ātrums ar šiem var tikt sasniegts lielāks nekā ar parastajiem velosipēdiem. Lai gan elektro velosipēdi tikai nesen ir parādījušies tirgū, to izvēle ir plaša – atrodami ikviena vajadzībām un dzīvesveidam.
6. Šosejas velosipēdi
Šosejas velosipēdi ļauj nokļūt tālā galamērķī pēc iespējas ātrāk (sporta entuziastiem). Ir divi galvenie to veidi:
- ātrumam – stūre ir vienā līmenī ar sēdekli, nodrošinot zemāku pretestību ar gaisu (ķermeņa augšdaļa ir noliekta);
- izturībai (gariem maršrutiem) – dēvē arī par sporta velosipēdiem. Braucējs uz velosipēda sēž vairāk vertikāli, tā rāmja leņķis ir ieliekts, nodrošinot stabilitāti un komfortu.
Šāds velosipēds ir viegls, ar šaurām riepām, domāts braukšanai pa līdzenām ceļu virsmām.
7. Saliekamie velosipēdi
Saliekamie velosipēdi var būt labs risinājums, ja dzīvo mazas platības dzīvesvietā vai bieži ceļo, jo ir viegli transportējami, uzglabājami. Daudzfunkcionālie braucamie piemēroti ceļošanai, velotūrismam, grupu, individuāliem braucieniem. Tiem ir mazākas riepas, kas nebūt nesamazina ātrumu. Savukārt salocīšana var tikt veikta dažādos veidos atkarībā no modeļa.
Vai šis raksts Tev palīdzēja izdarīt izvēli? Aplūko 1a.lv mājaslapu, kurā iepriekš minētie velosipēdi ir pieejami plašā klāstā. Lai aktīva vasara!