Vairākiem zemeņu audzētājiem Latvijā, kas zemenes audzē segtajās platībās, jau ir pirmā ogu raža. Taču, ņemot vērā neraksturīgi karstos laika apstākļus, ātrāk kā iepriekšējos gadus varētu nogatavoties arī zemenes tiem audzētājiem, kas ogas audzē uz zemes. Un ap vasaras saulgriežiem, kad sezona parasti sākas, šoreiz daļai tā varētu jau beigties.
“Ja zemenēm normāli būtu jānoražo no divām līdz četrām nedēļām, tad vienu gadu ir bijis tā, ka pat desmit dienās noražoja. Tas bija kura tur gada sausums un karstums,” pastāsta SIA “Mālpils Zemenes” pārstāvis Andris Apsītis.
Zemenes ir kā cimperlīgas meitenes, kam patīk, ka katru apčubina un pagroza rokās pirms noplūkšanas. Sabilniece Ingrita Leinberga – Lemberga tieši tādu uzmanību savām cimperlīgajām meitenēm var veltīt, jo platības viņai salīdzinoši nelielas. Arī šeit, zemnieku saimniecībā “Rozītes” pirmās ogas bija gatavas pat nedēļu agrāk – jau 14.maijā. “Te ir tā daļiņa, kas agrākās bijušas, savu darbiņu padarījušas. Un te ir vēl topošās, kas visas vēl ražos, un tur ir tādas, kas tagad tikai sāk ražot šajā pusītē. Te var tos ķekarus redzēt. Vēl ir platība uz lauka, bet tās vēl ir zaļas – tās vēl tikai būs. Tagad ir segtas, koptas, lolotas siltumnīcā,” dalās Ingrita Leinberga-Lemberga.
Lai gan zemenes laistītas, var redzēt, ka tās atkal lūdz pēc ūdens – tik karsti laikapstākļi šogad maijā. Tas nozīmē, ka saimniecei darbs tikai agros rītos un vēlos vakaros. Sezonas strādniekus atrast grūti, un tas ir viens no iemesliem, kāpēc zemeņu platības krietni samazinātas, un nu tās ir vien siltumnīcā un segtajās dobēs. “Jo agrāk bija tā, ka strādniekus tiešām vajadzēja daudz, un tad tie vairāk bija bērni, kas sezonā pieteicās zemenes lasīt. Nav tas vieglākais darbs, tas ir viens, un otrs, ka grūtāk varbūt atrast tos, kas gribētu tik ļoti lasīt karstā laikā. Labāk tad ir pašu spēkiem, nedaudz, un varbūt arī līdzsvaro tas, jo cena šobrīd ir mazliet augstāka tām agrajām, nekā tas būtu uz lielajām platībām, kur lielie lauki,” tā Ingrita Leinberga-Lemberga.
Esošie laika apstākļi ir “laba un slikta ziņa vienlaikus”. Laba ziņa ātrākai ogu ražai, arī piedāvājums pircējiem būs lielāks. “Būs noteikti arī ievestās odziņas. Un, ja ir ogu pārpilnība, tad cena krītas. Tur nu neko nevar darīt,” stāsta Z/S “Rozītes” saimniece.
Cena saglabājusies iepriekšējo gadu līmenī, un pirmās vietējās ogas, protams, dārgākas. Aptuveni pēc nedēļas vajadzētu būt gatavām arī zemenēm segtajās platībās. “Ja ir vēsākas naktis, tad ir saldākas ogas. Ja ir naktis siltākas, tad, protams, ogas varbūt nav tik saldas. Šis kontrasts ir tas, kas dod ogām šo saldumu. Bet es domāju, ka šīs būs pietiekami saldas, jo bija arī aukstas, vēsas naktis līdz sākās karstums. Domāju, ka būs pietiekami saņēmušās,” tā Ingrita.
Tikmēr Vidzemē Latvijas Augļkopju asociācijas biedrs, SIA “Mālpils zemenes” gatavas ogas uz lauka gaida ap 10.jūniju. Arī tas labu brīdi agrāk nekā ierasts, un karstuma dēļ sezona zemeņu audzētājiem solās būt īsāka. Ja sabilniekiem tā beigsies ap Jāņiem, tad “Mālpils zemenes” sola, ka vēlās šķirnes dos ogas arī pēc vasaras saulgriežiem. Bet sezona īsāka būs. “Ja zemenēm normāli būtu jānoražo no divām līdz četrām nedēļām, tad vienu gadu ir bijis tā, ka pat desmit dienās noražoja. Tas bija viena gada sausums un karstums,” dalās Andris Apsītis.
Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.