Kas jāņem vērā, izvēloties un iekārtojot zīdainim guļvietu

Kvalitatīvs miegs ir viens no cilvēka fiziskās un emocionālās veselības stūrakmeņiem. Tāpēc ir būtiski parūpēties par vidi, kurā iespējams labi izgulēties. Īpaši atbildīgi ir jāpieiet zīdaiņa guļvietas iekārtošanai un plānošanai. Daudzi vecāki to sāk darīt jau ilgi pirms dzemdībām, bet citi meklē labākos risinājumus tikai tad, kad mazulis atvests mājās no dzemdību iestādes. Tas arī nav tik svarīgi. Galvenais ir ņemt vērā dažus nozīmīgus faktorus, lai radītu mazajam cilvēkam drošu, ērtu un patīkamu guļamzonu.

Izvērtējiet sava mājokļa plānojumu un ietilpību

Lai labāk orientētos plašajā guļamistabas preču klāstā priekš zīdaiņiem, sākumā vajadzētu objektīvi paskatīties uz savu mājokli, tā specifiku, plānojumu un ietilpību. Tādā veidā iegūsiet noderīgu informāciju par potenciālajiem zīdaiņu gultiņas izmēriem savam mājokli. Tāpat varēsiet apdomāt, kāda stila gultiņa labāk iederēsies kopējā mājokļa un istabas interjerā. Iespējams, būs vēlme līdz ar mazuļa guļvietas iekārtošanu veikt arī lielākus vai mazākus remontdarbus – ne tikai tāpēc, lai vidi padarītu drošāku un ērtāku, bet arī tāpēc, lai tā būtu skaistāka, mazulim piemērotāka.

Zīdainis atsevišķā istabā vai pie vecākiem?

Ja mājokļa platība ir pietiekama, viena no vecāku lielajām dilemmām ir par to, vai guldīt mazuli atsevišķā istabā. Dzirdēti daudzi argumenti par labu gan vienam, gan otram variantam, tāpēc vecāki, it īpaši tie, kuri gaida savu pirmo mazuli, izjūt stresu par šo lēmumu.

Tomēr atbilde ir vienkārša – klausīties savā intuīcijā. Un vairums vecāku dabiski jūt, ka pirmajos mazuļa dzīves mēnešos bērns un vecāki jūtas mierīgāk, ja atvase guļ turpat rokas stiepiena attālumā līdzās vecāku gultā vai gultiņā, kas novietota tuvumā vecāku gultai.

Pat tad, ja platība atļauj mazulim ierīkot atsevišķu bērnistabu, sākumā to var izmantot kā atpūtas un spēļu istabu, arī guļvietu diendusai, bet pa nakti bērniņu guldīt vecāku istabā. Pēc vairākiem mēnešiem, kad iepazīts bērna ritms, ir lielāka drošības sajūta, arī mazuļa miegs kļuvis ciešāks un ilgāks, var mēģināt viņu arī pa nakti guldīt bērnistabā. Kad to darīt, vislabāk priekšā pateiks vecāku sajūtas, jo katrs bērns ir individualitāte.

Kādu zīdaiņu gultiņu izvēlēties?

Domājot par gultiņas izvēli, skaidrs, ka tas nebūs viegli, jo zīdaiņu gultiņas pieejamas ļoti plašā klāstā. Daudzveidīgs ir ne tikai gultiņu dizains, bet arī materiāli un funkcionalitāte, kas ļauj atrast ikvienai ģimenei tieši tādu gultiņu, kas atbilst viņu vajadzībām un gaumei.

  • Visizplatītākās ir tradicionālās koka redeļu gultiņas. Tās parasti ir pieejamā cenu kategorijā, ja vien nav īpašs roku un dizaina darbs. Koka redeļu gultiņa ir tālredzīgs pirkums, jo tajā bērns var gulēt kopš dzimšanas līdz pat vismaz divu gadu vecumam. Daudzām redeļu gultiņām ir izņemamas redeles vai pat nolaižama viena mala, kas to no zīdaiņu gultiņas jau padara par bērnu gultiņu.
  • Vēl aktuāla izvēle vecāku vidū ir šūpulīši un citas maza izmēra gultiņas, ko ērti izmantot mazuļa pirmajos dzīves mēnešos, lai viņš jutos droši, pasargāti un omulīgi. Kā arī šīs zīdaiņu gultiņas ērtāk pārvietot vai pat salikt un paņemt līdzi braucienā ārpus mājas. Tās var būt arī stiprināmas pie vecāku gultas malas. Ja finansiālās iespējas atļauj, tad var iegādāties šāda tipa gultiņu, bet vēlāk jau redeļu tipa gultiņu, kad šūpulītis jau būs par mazu. Ērtas šūpuļgultiņas un kompaktas zīdaiņu gultiņas varat atrast bērnu preču ražotāja Chicco interneta veikalā: https://www.chicco.lv/preces/barosanas-kresli-supulkresli/gultinas.html.
  • Praktisks un tālredzīgs pirkums ir vairākos veidos transformējama zīdaiņu gultiņa, kas der pat līdz bērna skolas vecumam. Tāda gultiņa gan būs dārgāka, bet tā aizstās vairākas gultiņas un galu galā ilgtermiņā varbūt pat ļaus ietaupīt.

Neskatoties uz to, kādu gultiņu izvēlaties, uz vietas jāpārliecinās par tās kvalitāti, stabilitāti, jāpārbauda, vai precei ir CE sertifikāts. Labāk, ja gultiņa izgatavota no dabiskiem materiāliem un apstrādāta ar bērniem draudzīgām krāsām.

Būtiski drošības aspekti 

Vecāku uzdevums ir vienmēr rūpēties par sava bērna drošību. Daudzi no drošības jautājumiem skar arī guļvietu un tās iekārtošanu. Lai gultiņā izvairītos no traumām un arī no ZPNS jeb zīdaiņu pēkšņās nāves sindroma, jāievēro vairāki būtiski nosacījumi.

  • Jāizvēlas matracis, kas ir stingrs un gluds.
  • Zīdainim nav nepieciešams spilvens.
  • Jāizvēlas viegla un silta sega, ko gultiņā stingri jānofiksē tā, lai mazulis nejauši to nevar uzvilkt uz sejas.
  • Gultiņā nedrīkst atrasties mīkstās mantiņas, dekoratīvie spilveni un citas lietas, kas var apdraudēt mazuli.
  • Gultiņas redeļu starpas nedrīkst būs platākas par 10 cm, lai novērstu iespēju, ka bērns tur iebāž galvu.
  • Gultiņai jābūt stabilai, saliktai atbilstoši ražotāja norādēm, bez bojājumiem, kas var apdraudēt bērnu.
  • Telpā, kur mazulis guļ, jābūt svaigam gaisam, iespējai regulāri vēdināt, nedrīkst būt piesmēķēts vai citādi piesārņots gaiss.
  • Ja mazulis guļ vecāku gultā, jāpārliecinās, ka viņu neapdraud spilveni, segas, ka viņš nevar izkrist no gultas.