Laivu braucieni, ekskursijas, brīvdienas laukos, atpūta pie jūras — tas viss ļauj atgūties no ikdienas steigas un tā pa īstam baudīt vasaru, taču iznākums ne vienmēr ir tāds, kā cerēts. Pavisam nesen Latviju pāršalca traģēdija, kas notikusi Carnikavas pusē. Jūrā, zemūdens straumju dēļ, dzīvību zaudēja trīs cilvēki, bet glābēju ierašanos aizkavēja metāla barjera, ar kuru vietējā pašvaldība bija noslēgusi ceļu uz jūru. Šobrīd Valsts policija par notikušo uzsākusi kriminālprocesu.
Ģeoloģijas doktors Jānis Lapinskis skaidro, ka pārrāvuma straumes Baltijas jūrā ir visai bieža parādība, tomēr iepriekš prognozēt, kur un kad tās radīsies, ir gandrīz neiespējami. Labvēlīgi ap-stākļi šādu pārrāvuma straumju attīstībai ir stiprs vējš no jūras puses. Interesanti, ka tās nerodas viscaur krastam, bet gan pa posmiem, piemēram, ik pēc dažiem kilometriem vai ik pēc kilometra. Bez īpašām prasmēm spēcīgos viļņos un straumē nokļūt krastā ir gandrīz neiespējami. Šādos gadījumos Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests aicina nepeldēt pret straumi, bet saglabāt mieru un peldēt paralēli krastam, sagaidot, kad straume kļūs vājāka.
Runājot par piesardzību, uzmanība jāpievērš arī citiem faktoriem. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca izplatījusi aicinājumu, novērojot pilsētvidē netipisku putnu izturēšanos vai uzvedību, būt uzmanīgiem, jo tas var liecināt par putnu gripas infekciju. Lai gan putnu gripas pārnese uz cilvēku līdz šim nav laboratoriski konstatēta, putni pārnēsā arī citas infekciju slimības. Inficēti putni izdala putnu gripas vīrusu ar siekalām, izkārnījumiem un gļotām. Saslimšanas gadījumi konstatēti lielākoties pēc ilglaicīga un tuva kontakta, kad netiek ievērotas drošības un higiēnas prasības.
Kas attiecas uz bērniem, vasaras laikā jāņem vērā vesela virkne faktoru — sākot ar drošību pie ūdens un beidzot ar nepieskatītām elektroierīcēm. Pediatre Sanita Mitenberga uzsver, ka svarīgi ir piedomāt ne tikai par saules dūrieniem, bet arī karstuma dūrieniem, apdegumiem, asiem priekšmetiem, saindēšanās risku, uguni, kukaiņu kodumiem un traumām, ko dažkārt iespējams gūt salīdzinoši drošās vietās, piemēram, bērnu rotaļu laukumos. Pārbaudot rotaļu laukuma inventāru, jāskatās, vai tas nav bojāts un bērnam nav saskares ar virsmām, kas vasarā uzkarst.
Lai gan pēc speciālistu rekomendāciju, ieteikumu un vadlīniju izlasīšanas šķiet, ka briesmas draud ik uz soļa un bīstama ir kļuvusi pat elpošana, jāatceras, ka tas viss ir mūsu pašu labā. Ir tik daudz lietu, par kuru bīstamību ikdienā neesam pat aizdomājušies! Īpaši tas attiecas uz drošību pie ūdens — gadu no gada par to tiek runāts, bet dzirdīgas ausis tas bieži vien nesasniedz. Protams, šeit var runāt arī par valstisko nostāju, bet gala lēmums tomēr pieder mums pašiem. Baudīsim vasaru ar pilnu krūti, vienlaikus padomājot arī par sekām un izvērtējot, vai tas, ko mēs paši vai mūsu tuvinieki gatavojas darīt, patiešām ir tā vērts! Lai forša, saulaina un droša atlikusī vasara!
#SIF_MAF2023