Lai uzņēmējdarbībā sasniegtu mērķi, nepieciešama apņēmība un redzējums

Lai uzņēmējdarbībā sasniegtu mērķi, nepieciešama apņēmība un redzējums

Švēdes dzimtas uzvārdu Talsu novadā nes divi uzņēmumi, ko pircēji novērtējuši ar augstas kvalitātes zīmi. Ar senākām tradīcijām ir Evijas Švēdes-Grīnbergas individuālais uzņēmums «Švēde», kas nodarbojas ar gaļas pārstrādi, kūpinājumiem un to produktiem, kā arī gatavo gaļas izstrādājumus, proti, šašliku. Savukārt Gata Švēdes-Grīnberga vadītais SIA «Švēdes gaļas nams» ražo astoņu veidu gaļas konservus.

Gatis Švēde-Grīnbergs pastāsta, ka beidzis darbību Talsu novada pašvaldībā, jo vēlējies darboties uzņēmējdarbības sfērā, izveidojot pats savu uzņēmumu.

«Tajā laikā brīvs tirgus bija konservu ražošana, tāpēc izraudzījos tieši šo jomu. Un jāsaka, ka atzīti gaļas pārstrādes uzņēmumi Ziemeļkurzemē ir palikuši tikai trīs: Ventspils «Miesnieks», SIA «Švēdes gaļas nams» un IU «Švēde». Iepriekš biju strādājis arī Lauku atbalsta dienestā, tāpēc projektu rakstīšana man nebija sveša, kas rezultējās realizētos trīs projektos. Pirmais projekts bija par gaļas pārstrādes ceha izveidi, kurā iekļauta būvniecība un nepieciešamās iekārtas. Otrs projekts — autoveikala iegāde, bet trešais projekts ietvēra atbilstošas tehnikas iegādi, proti, autotransporta, kas atbilstu Pārtikas un veterinārā dienesta prasībām. Diemžēl autoveikala izbraukumi īsti nerentējās un darbošanās bija ar lieliem mīnusiem,» izklāsta uzņēmuma «Švēdes gaļas nams» vadītājs.

Talsu novada uzņēmējs Gatis Švēde-Grīnbergs pauž, ka, izmantojot dažādās un plašās projektu iespējas, arī mazam uzņēmumam ir iespējas darboties veiksmīgi. /Foto: Edgars Lācis/

Viņš teic, ka pats ir mednieks, bet nu jau piecus gadus dara to diezgan pasīvi darba noslodzes dēļ. «Agrāk medīju ļoti aktīvi. Jā, meža gaļu ciena īpaši. Līdz ar to man ir iespēja sniegt pakalpojumu medniekiem. Viņi mūsu sadarbību ir atzinuši. Mednieki nomedī medījumu un atved to uz pārstrādi pie mums. Oficiāli medījuma gaļas pārstrādi tuvumā veic tikai divi atzīti uzņēmumi — SIA «Švēdes gaļas nams» un «Smārde» Tukuma pusē. Atšķirība ir tā, ka mēs bundžās liekam 345 gramus produkcijas, bet otrs uzņēmums — 200 gramus,» atklāj gaļas pārstrādes uzņēmuma vadītājs, sakot, ka pats īpaši iecienījis aļņa un cāļa konservus.

Ar produkciju atbalsta arī Ukrainu

SIA «Švēdes gaļas nams» ražo cūkgaļas, jaunlopa, liellopa, jēra, stirnas, brieža, aļņa un cāļa gaļas konservus. Produkcija tiek realizēta «Citro» tīklā, bet ir salīdzinoši lieli pasūtījumi arī no interneta veikala.

«Patiesībā Covid–19 laiks man kā ražotājam bija vispateicīgākais un ienesīgākais brīdis. Sadarbojos arī ar Ziedot.lv, sūtot konservus uz Ukrainu. Ir vēl vairākas opcijas, caur kurām mēs nogādājam savu produkciju Ukrainā. Tā lieta mums ir tuva, un ir prieks, ka varam šādi atbalstīt ukraiņus. Konservi tādā ziņā ir izdevīgi. Tiem ir divu gadu derīguma termiņš. Ukraiņi mums ir rakstījuši arī uzslavas, sakot ka mūsu produkcija viņiem ļoti garšo.

Protams, garšo arī vietējiem, mūsu uzņēmuma vārdu un zīmolu pazīst. Produkcijas cena varbūt nav lēta. Mēs nevaram konkurēt, piemēram, ar Rēzeknes gaļas kombinātu, kur ražo kaut ko citu un varbūt arī ar citu kvalitāti. Mēs iepērkam austriešu garšvielas, un tas viss kopā un arī ražošanas apmēri ietekmē cenu. Visu sabalansējot, mums kā mazam ražotājam sanāk dārgāk nekā lielajiem kombinātiem,» paskaidro vietējais uzņēmējs.

SIA «Švēdes gaļas nams» ražo cūkgaļas, jaunlopa, liellopa, jēra, stirnas, brieža, aļņa un cāļa gaļas konservus. /Foto: Edgars Lācis/

Prasības ir augstas, bet izpildāmas

Talsos, Tiguļu ielā 12, reģistrēti un atrodas divi uzņēmumi. IU «Švēde» ir vēsturisks uzņēmums, kurš darbojas jau kopš 1995. gada 22. februāra, un to vada uzrunātā uzņēmēja māsa Evija Švēde-Grīnberga. Savukārt 2016. gada 15. septembrī tika dibināts uzņēmums «Švēdes gaļas nams». Jautāts par to, kā mazam uzņēmumam klājas ar izaugsmi mūsdienu tirgū, Gatis atzīst, ka iespējas paplašināties ir, tikai nepieciešama apņēmība un vēlme to darīt. Tāpat vajadzīgs redzējums jeb vīzija un organizēti plānošanas darbi.

«Ir daudz projektu un pieteikumu iespējas, kuras var realizēt. Un tie, kas to dara, veiksmīgi arī virzās uz priekšu. Gribas teikt, ka es to daru. Jā, tā ir bijusi cīņa, kad daudz kas ir bijis jāpierāda, tāpat ir bijusi arī liela birokrātija, bet nav tā, ka to nevarētu izdarīt. Pirmā projekta laikā papildus izbūvējām pirmo un otro stāvu ar telpām un iegādājāmies iekārtas, lai varētu ražot, bet trešais projekts bija tehnikas iegāde, lai viss būtu atbilstoši PVD prasībām. Prasības ir augstas, bet tās nav neizpildāmas. Ir, kur esam kļūdījušies un pēc tam veikuši labojumus. Arī ar Valsts ieņēmumu dienestu nekad nav bijušas problēmas. Vienīgi ar pārstāvjiem bijušas diskusijas par darbinieku algām, jo viņi sagaida, ka tām vajadzētu būt kā Rīgā, bet tad uzņēmumam pēc pusotra gada būtu bankrots.

Uzņēmuma «Švēdes gaļas nams» vadītājs atklāj, ka pateicoties projektu finansējumam bija iespējama atbilstošas autotransporta, kas atbilstu Pārtikas un veterinārā dienesta prasībām, iegāde. /Foto: Edgars Lācis/

Mēs esam mikrouzņēmums, un nevar mūs salīdzināt ar lielu ražotni. Viss mums ir atbilstoši mērogam un iespējām. SIA «Švēdes gaļas nams» ir septiņi darbinieki, ieskaitot šoferi un grāmatvedi, un darbinieki ir pastāvīgi. Esam uzticami cits citam, jo uzticēšanās ir galvenā. Ja gadās kādi misēkļi, to risinām mierīgi. Pats esmu ieguvis maģistra grādu kvalitātes vadībā, tāpēc ir zināšanas, kā strādāt ar darbiniekiem, klientiem un pārdošanu,» stāsta Gatis Švēde-Grīnbergs. Kad uzņēmuma vadītājam jautā par lielākiem nākotnes plāniem, viņš min, ka tie mazliet noplakuši līdz ar Covid–19 pandēmijas beigām, kad mazliet samazinājās apgrozījums. «Mums nepieciešama būtu liela un dārga iekārta, ko vajadzētu iegādāties, bet jāizvērtē riski, jo arī konkurence palielinās,» līdzdala Gatis Švēde-Grīnbergs, «Talsu Vēstīm» ļaujot aplūkot arī «Švēdes gaļas nama» ražotni, kas pārsteidz ar mūsdienīgi kompaktām iekārtām, kuru darbošanos arī nodemonstrē.