Mūsu straujajā ikdienā, kad visam nepietiek laika, tomēr jautājums par sabalansētu ēdienu ir topā, rodas jautājums — kā visu paspēt? Arī dzīves dārdzība aizvien vairāk liek domāt, kā ietaupīt līdzekļus. Lielisks palīgs šajā gadījumā ir ēdienreižu plānošana un iepriekšēja ēdiena sagatavošana vairākām maltītēm uz priekšu.
Klinta Stasjule ir ļoti populārā «Instagram» konta foodpreplv (no angļu val. — ēdiena iepriekšēja sagatavošana) un mājaslapas www.foodprep.lv autore; viņa izveidojusi arī dažādus apmācību kursus. K. Stasjulei ir Rīgas Stradiņa universitātē iegūts maģistra grāds Uzturzinātnē, bet ikdienā viņa strādā Rīgas Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā par māsu.
— Kā tev radās ideja izveidot kontu, mājaslapu un kursus par ēdiena iepriekšēju sagatavošanu?
— Tas sākās laikā, kad strādāju pusotru slodzi slimnīcā un paralēli studēju. Laika trūkuma dēļ bieži ēdu neregulāri un par daudz našķējos. Sapratu, ka man ir jāmaina savi uztura paradumi. Sāku ar savu pieredzi un zināšanām dalīties sociālajos tīklos hobija līmenī. Sekotāju skaits arvien pieauga, kā arī saņēmu daudz jautājumu, tāpēc Covid laikā izveidoju kursus tiešsaistē, lai varētu dalīties ar savu metodi, kā apvienot aizņemtu ikdienu ar sabalansētu uzturu, ko biju noskatījusi no ārzemēm. Vēlāk arī piedalījos dažādos pasākumos kā lektore un vadīju meistarklases.
Pašlaik esmu mainījusi savu tiešsaistes apmācību formātu — izveidoju slēgto grupu pēc abonementa principa, kur tās dalībniekiem tiek piedāvātas receptes, vebināri, kopienas sajūta ar savstarpējo komunikāciju. Šķiet, ka esam pirmā foodprepotāju grupa Latvijā. Šāds formāts ir tieši tas, kas pietrūka man pašai un klientiem — neliels, bet regulārs informācijas daudzums, kas iedvesmo vairāk gatavot maltītes mājās.
— Kādi ir galvenie ieguvumi no maltīšu iepriekšējas sagatavošanas?
— Tas ļauj mūsdienu aizņemtajā ikdienā ēst veselīgi, sabalansēti. Protams, svaigi gatavots ēdiens, turklāt no vietējiem sezonālajiem produktiem ir pats labākais. Tomēr realitātē tas ne vienmēr ir iespējams. Mums ir jāpielāgojas savam dzīves ritmam. Sagatavojot vairākas maltītes uz priekšu, nākamajās dienās esi brīvs no gatavošanas un iegūsti laiku kam citam. Jaunajai paaudzei šāda pieeja iepriekšējai maltīšu sagatavošanai šķiet svešāka, jo mums visapkārt ir daudz un dažādas kafejnīcas, ēdienu piegāde un plašs gatavo produktu klāsts veikalos.
Kas nav mazsvarīgi — ar iepriekšēju maltīšu pagatavošanu var būtiski ietaupīt līdzekļus, jo paēst ārpus mājas izmaksā diezgan dārgi. Ja ģimenes locekļi ir vairāki, ietaupījums ir īpaši liels. Turklāt, sagatavojot vairākas maltītes uz priekšu, tas mums sniedz iespēju mazāk domāt un uztraukties par to, ko ēst, un varam vairāk laika veltīt citām lietām.
— Manuprāt, daudziem problēmu sagādā izdomāt, ko pagatavot. Vai nav grūti izdomāt, saplānot vairākas maltītes uz priekšu?
— Katrā ģimenē receptes iet uz riņķi, un tas ir tikai normāli. Arī man tā ir. Turklāt katrai ģimenei ir savas vēlmes un iespējas. Svarīgi, ka receptes ir pēc iespējas vienkāršas, bez specifiskām sastāvdaļām, lai to sagatavošana neprasītu ļoti ilgu laiku.
Ikdienā jāieplāno laiks ne tikai maltīšu iepriekšējai pagatavošanai, bet arī to saplānošanai. Tieši tas palīdzēs izveidot daudzveidīgāku, interesantāku un sabalansētāku uzturu. Pirms plānošanas noteikti jāpārbauda, kas atrodas ledusskapī, un atlikušos produktus jāiekļauj plānā. Tādā veidā netiek izniekota jau nopirktā pārtika. Tāpat ir jāpiedomā pie produktu uzglabāšanas, lai tie būtu lietojami ilgāku laika periodu, piemēram, zaļumus var uzglabāt ledusskapī glāzē ar ūdeni, vai produktus, kas nopirkti vai sagatavoti par daudz, var ielikt saldētavā. Brīžos, kad absolūti nebūs laika vai spēka pagatavot maltīti, jau saldētavā esoša, iepriekš sagatavota maltīte vai sagatave, būs glābiņš.
— Vai šādi smalki saplānojot maltītes, nepietrūkst spontanitātes?
— Dzīve notiek, un tas ir tikai normāli, ka ne viss rit pēc plāna un mūsu domas, vēlmes var mainīties. Tāpēc nevajag izplānot arī par daudz — lai vienmēr paliek iespēja aiziet paēst ārpus mājas, doties ciemos vai apēst ko citu.
— Vai es pareizi saprotu, ka, runājot par iepriekš sagatavotām maltītēm, stāsts nav par diētām un svara zaudēšanu?
— Jā, slēgtajā grupā nerunājam par svara nomešanu, diētu ieturēšanu. Mums foodprep ir par viegli, ātri pagatavojamām, sabalansētām maltītēm ikdienai. Bet, ja cilvēkam ir vajadzība zaudēt lieko svaru, maltīšu iepriekšēja sagatavošana arī var ļoti palīdzēt, jo brīžos, kad pēkšņi gribas ēst, bieži vien tiek apēsts kaut kas neveselīgs, kalorijām bagāts. Ja sabalansēta maltīte būs jau gatava ēšanai, no šādas situācijas varēs veiksmīgi izvairīties, un ilgtermiņā tas dos efektu.
— Kāda ir cilvēku interese par šo tēmu? Vai daudzi izmanto tavu kursu sniegtās iespējas?
— Cilvēkus šī tēma interesē. Covid-19 pandēmijas laiks bija būtisks pagrieziena punkts, jo cilvēkiem vienkārši nebija daudz opciju un nācās gatavot mājās. Domāju, ka interese tikai turpinās augt, jo ikviens vēlas ietaupīt savu laiku un finansiālos līdzekļus. Par šo tēmu ir jārunā, jo maltīšu plānošana ļauj mums ēst veselīgāk, kas ir ļoti būtiski. Aicinu šai tēmai pievērsties pēc iespējas viegli, lai to ieviestu savā ikdienā un darītu nevis pārspīlēti, bet mazliet un regulāri, ilgtermiņā, nevis tikai kā īslaicīgu «projektu».
— Kāda, tavuprāt, ir cilvēku attieksme pret ēdienu?
— Man šķiet, ka cilvēki dalās divās grupās — ir daudz tādu, kuri pret to izturas pavirši (izmet ārā pārtiku un nepievērš uzmanību tam, cik veselīgi ēd), bet ir arī cilvēki, kuri ļoti nopietni seko līdzi tam, ko ēd. Viņi ir lasījuši dažādus rakstus, grāmatas par veselīgu uzturu, bet šī informācija ir sadrumstalota un dažreiz pat pretrunīga, un līdz ar to galvā rodas haoss.
Galvenais ir nodrošināt, lai ikdienā maltītes būtu uzturvērtības ziņā sabalansētas. Tāpēc, ja pats netiek galā, ir vajadzīgs kompetents speciālists no malas, kurš visu apgūto informāciju var salikt pa plauktiņiem.
#SIF_MAF2023