Lībiešu krastā mācās lībiešu dejas

Lībiešu krastā mācās lībiešu dejas

Lībiešu dziesmas un dejas jau dzirdētas Kolkā, bet šoreiz interesentus uz piekrasti vilināja danču vakars, kurā deju folkloras kopa “Dandari” solīja iemācīt lībiešu dejas. Šo programmu “Dandari” aizsākuši pērn – pirmajā Lībiešu mantojuma gadā.

“Oskars Loritss no Igaunijas apkopoja vēsturi, dančus, rotaļas par lībiešiem. Un no tā avota mēs mēģinām ar saviem spēkiem atjaunot tās dejas – gan vārdus, gan soļus,” stāsta Jevgēnijs Mickevičs, deju folkloras kopas “Dandari” vadītājas palīgs. “Mēs šo materiālu meistarklasē esam vadījuši gan Igaunijā, gan Lietuvā. Un šī ir pirmā reize Latvijā, kad mēs, man liekas, tik daudz tās dejas parādām. Un īstajā vietā, kas ir šeit, Kolkā, lībiešiem,” izklāsta deju folkloras kopas “Dandari” vadītāja Inga Dūka. “Ļoti bieži danču vakaros, īpaši Rīgā, dejo lietuviešu, igauņu, franču dejas… Un latviešu dejas ir ļoti mazs gabaliņš. Un mēs tomēr gribam atjaunot un kopt to tradīciju, lai būtu lepni par savu zemi un arī par savām dejām,” tā Jevgēnijs Mickevičs.

Liela atšķirība ar latviešu dejām nav, daļa soļu gan esot iedvesmoti no igauņiem, piemēram, Plakanpēdu valsis, kas vairāk līdzinās soļošanai mūzikas ritmā. “Lībieši iemācījās to no Sāmsalas igauņiem, un tā staigāšana parasti citās dejās ir uz augšu, polkas tādas lidojošas, bet lībiešiem mazliet, mazliet vairāk pie zemes. Lai uz kuģa varētu noturēties un nenokristu pār bortu,” teic Jevgēnijs Mickevičs.

Šoreiz Kolkas tautas nama zāle patiešām pilna, un dejo ne tikai folkloras kopa, bet arī paši vietējie un citi interesenti no Talsu novada. “Man patīk danči, man patīk dejot, un man ir lībiešu saknes, un vēlos ar tām vairāk savienoties, izpētīt, iepazīt. Bet tas vēl priekšā. Es tikko jūrā biju nopeldēties, tur sanāca tā forši. Un tagad sāku iejusties tajā visā iekšā,” atklāj danču vakara apmeklētājs Mārtiņš.

“Pirmā deja bija “Polonēze”, un visus pabrīdināja, ka lēkāt nevajadzēs, ka mierīgi būs. Un tad tiešām visa zāle piecēlās un visi droši sadevās rokās, un gāja tajā Polonēzē. Sapratu, ka visi veci, jauni, bērni – visi ļoti atsaucīgi un priecīgi tieši par pirmo deju,” teic Kolkas Lībiešu saieta nama vadītāja p.i. Iveta Bekmane.

Reizē danču vakars veltīts Kolkas Lībiešu saieta nama 5.jubilejai un Līvu savienības Kolkas grupas 35.jubilejai, ko atzīmēs vasarā. Nestabilā situācija Talsu novadā, iespējams, skars arī saieta namu, taču tas šobrīd cenšas veidot ciešu sadarbību ar citām lībiešu organizācijām un interesentiem, piemēram, kā šoreiz ar deju folkloras kopu “Dandari”. “Arvien parādās tādi cilvēki, kam interesē šī lībiskā tēma. Un mēs esam ļoti atvērti visādiem sadarbības piedāvājumiem,” stāsta Iveta Bekmane.

Pērn pirmā Lībiešu Mantojuma diena šogad jau kļuvusi par tradīciju, un danču vakars nākamajā rītā turpinājās ar putnu modināšanu.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.