Mazie talsinieki apgūst pirmos vārdus lībiešu valodā

Mazie talsinieki apgūst pirmos vārdus lībiešu valodā

Lībiešu krasts Talsiem ir ļoti tuvu, tomēr lībiešu valoda tur salīdzinoši sveša. Šonedēļ četru dienu garumā bērnus «Lībiešiem pa pēdām» aicināja doties Talsu Galvenās bibliotēkas Bērnu nodaļa. Lai daži mazie godīgi atzina, ka piedalīties lika mammas un sākumā uz interesantu nedēļu nav cerējuši, tomēr jaunā valoda, ko viņiem mācīja lībietis Jānis Mednis, bijis aizraujošs vasaras piedzīvojums.

«Vai zināt, kas ir lībieši?» tā nodarbības sākumā bērniem jautāja fotogrāfs un viens no grāmatas «Kūldaläpš/Zeltabērns» autoriem Jānis Mednis. Bērnuprāt, tie esot veci cilvēki. Šonedēļ nodarbību ciklā «Lībiešiem pa pēdām» viņi uzzina, ka tā gan gluži nav — tā ir otra Latvijas pamattauta. Vēlāk intervijā J. Mednis atzīst, ka šis jautājums ir kā bumba arī pašu lībiešu vidū. Viņaprāt, lībietis ir tas, kurš prot lībiešu valodu, kopj savu kultūru un tradīcijas ikdienā. Gluži kā Medņu ģimene. Viņu meitiņa Kuldi, grāmatas iedvesmas avots, ir vienīgais bērns Latvijā, kuras dzimtā valoda ir lībiešu. Šobrīd Kuldi pievienojusies arī jaunākā māsa.

Talsos bērniem lībiešu valoda pavisam sveša, un arī Jānis Mednis pats tik jaunu auditoriju ikdienā nemāca — viņš ir fotogrāfs un somu valodas privātskolotājs. «Bērniem droši vien mācīt ir visgrūtāk, jo tu uzreiz redzi, ka kļūsti garlaicīgs,» saka J. Mednis. «Tas ir ļoti nežēlīgi, un ātri uz to jāreaģē. Es arī šodien cenšos, kad bērni sāk žāvāties, un tas strādā — kolīdz izdari kaut ko interesantu, interaktīvu, kaut ko paprasi un aiziet spēle, uzreiz galvas augšā, un miegs vairs nenāk.»

Nodarbību ciklā «Lībiešiem pa pēdām» iesaistās dalībnieki vecumā no septiņiem līdz desmit gadiem. Divu stundu laikā bērni gan mācījās sasveicināties, gan apguva skaitļus un virknēja pirmos teikumus. Sava veida spēle talsiniekiem iepatikās, un, viens otru nevainīgi apceļot par slinku vardi vai zilu mežacūku, bērniem ātri vārdi aizķērās prātā. «Man ir sajūta, ka Talsos bērni ir ļoti sakarīgi un forši. Gribētos teikt, ka viņi nav sabojāti. Tas pedagogam ir ļoti patīkami, ka jūti, ka tas materiāls pretī ir labs,» atzīst Jānis.

Lībiešu valoda nav viegla, taču Talsos fotogrāfam un grāmatas «Zeltabērns» līdzautoram Jānim Mednim bija ļoti pateicīga publika. Bērniem jaunie vārdi pielipa salīdzinoši ātri./Foto: Terēze Matisone/
Lībiešu valoda nav viegla, taču Talsos fotogrāfam un grāmatas «Zeltabērns» līdzautoram Jānim Mednim bija ļoti pateicīga publika. Bērniem jaunie vārdi pielipa salīdzinoši ātri. /Foto: Terēze Matisone/

Kad viņu lībiešu valodas skolotājs bērniem jautāja, kāpēc viņi piedalās šajā nodarbību ciklā, daudzi atklāj, ka viņiem ļoti paticis jau pērn, un arī šoreiz gribējuši uzzināt ko jaunu. Un tiešām esot interesantāk nekā viņi cerējuši. Arī Ance, kura piedalās otro gadu, stāsta, ka patiesībā jau daži lībiešu valodas vārdi esot līdzīgi latviešu valodai, tāpēc grūti neesot. Un viņa tagad varēs to kādreiz izmantot skolā un mazliet pamācīt arī māsai. Lai mācītos lībiešu valodu, Loreta speciāli Talsos ieradusies no Slampes. Valodu protot jau viņas mamma, un Loreta priecājas, ka abas tagad varēs sarunāties lībiski. Lai varētu izmantot jaunapgūtos vārdus, nākamajā dienā mazie talsinieki patiešām devās uz Lībiešu krastu, lai dotos lībiešiem pa pēdām Mazirbē, Pitragā un Kolkā.

Talsu Galvenā bibliotēka gan godīgi atzīst, ka baidījusies, kā bērni uztvers sev tik svešo tēmu, tomēr bailes nav attaisnojušās – viņi zinātkāri četru dienu laikā tver visu jauno. Šogad ir Lībiešu mantojuma gads, tāpēc bibliotēkai šī tēma šķitusi būtiska, un projekts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu. Ja bērniem būs interese, bibliotēkā viņi varēs mēģināt valodu izzināt mazliet vairāk. Bibliotēkai jau bija viens Medņu ģimenes grāmatas eksemplārs, bet nodarbības noslēgumā Bērnu nodaļa dāvanā saņēma vēl vienu, lai grāmata no rokas rokā varētu ceļot pie ieinteresētajiem bērniem.

#SIF_MAF2023