27.janvāra domes sēdē Talsu novada domes deputātiem būs jāpieņem lēmums, vai paaugstināt ūdenssaimniecības tarifu Mērsragā. Visticamāk tas arī tiks izdarīts, jo SIA “Mērsraga ūdens” strādā ar vairāk nekā pirms desmit gadiem pieņemtu tarifu, kas rada finansiālus zaudējumus un neļauj sakārtot tehnisko bāzi.
Mērsradznieki šobrīd maksā 91 centu par kubikmetru ūdens, bet kanalizācijas tarifs ir 2,13. Tātad kopā – 3 eiro un daži centi. Šāds tarifs pieņemts 2011.gadā, taču būtiski augušas izmaksas darbaspēkam, materiāliem, elektrībai un citām pozīcijām. „Mēs pieprasījām 2015.gadā, lai mums palielina tarifu. Tas netika darīts, un tāpēc mēs lūdzām dotāciju. Un tad mēs to minimumu varējām izpildīt. Pat algas nevarējām palielināt,” skaidro SIA „Mērsraga ūdens” grāmatvede Rasma Šamājeva. „Mums jau bija problēma tad, kad palielināja minimālo algu.”
Pirms mēneša darbu sāka jauns uzņēmuma valdes loceklisAivis Vincevs, kuram bija skaidrs, ka tarifa celšana ir neizbēgams jautājums. Izstrādājot tarifa aprēķinu, konstatēts, ka, ja to celtu atbilstoši pašizmaksai, kāpums būtu par 84 %. „Tas, protams, būtu ļoti liels slogs, īpaši šajā situācijā iedzīvotājiem. Tādēļ ar Talsu novada pašvaldību tika veiktas pārrunas, izskaidrota situācija un tika panākta vienošanās par to, ka šobrīd, kamēr uzņēmumā tiek veikta reorganizācija un uzlabota finanšu situācija, tarifs tiek piemērots nedaudz virs SIA „Talsu ūdens” noteiktajiem tarifiem,” saka SIA “Mērsraga ūdens” valdes loceklis
Tarifs kāps par 26 % jeb 80 centiem. Līdz 24.janvārim iedzīvotājiem bija iespēja iesniegt rakstisku viedokli un priekšlikumus, taču līdz pagājušās nedēļas beigām neviens to izdarījis nebija. Daži vērsušies klātienē, taču, saņemot skaidrojumu, lielas pretestības neesot.
Pašvaldība dotēja uzņēmumu, lai nosegtu tekošās izmaksas, taču “Mērsraga ūdens” strādājis bez attīstības un pakalpojuma uzlabošanas plāniem. Tas novedis pie lieliem ūdens zudumiem un daudzām tehniskām problēmām, kas var novest pat pie tā ka pakalpojuma sniegšana tiek apturēta uz īsāku vai ilgāku laiku.
Pirmajās dienās jaunajā amatā esot mums jau bija divas avārijas situācijas, kur vienā gadījumā, paldies Dievam, nevajadzēja ierobežot ūdens padevi uz ilgu laiku. Tomēr otrā gadījumā avārija bija pietiekami liela, un nācās uz vairāk nekā 24 stundām ierobežot vairākām mājām ūdens padevi,” skaidro SIA “Mērsraga ūdens” valdes loceklis Aivis Vincevs.
Parādnieku skaits uzņēmumam ir līdz desmit cilvēkiem. Iespējams, jaunais tarifs skaitu palielinās, taču ne būtiski. „Mēs tā enerģiski strādājām, zvanījām un dzenājām tos parādniekus. Bija iesaistīti arī parādu piedzinēji, tiesu izpildītāji, kas arī darbojās ilgstoši,” saka R. Šamājeva.
Jaunais valdes loceklis uzņēmumā ienācis ar jaudu, un viņš redz vairākas lietas, kas SIA “Mērsraga ūdens” jāmaina. Veicot revīziju jau, iespējams, atklāti nelegāli pieslēgumi. Uzņēmums kļūšot digitālāks, pieejamāks un mainīs gan norēķinu kārtību, gan mēģinās panākt, lai iedzīvotāji norēķinās regulāri un uzņēmums var plānot savus ieņēmumus. Aivis Vincevs nav mērsradznieks, un kā ne-vietējam pārmaiņas viņam ieviest vieglāk.
„Protams, es saprotu arī iedzīvotājus. Arī es esmu dzirdējis, ka „līdz šim mums viss bija kārtībā, mums tā ir jau no laika gala. Ko jūs no mums gribat?” Diemžēl tā tas noteikti ir bijis, tomēr tas nav ne likumīgi, ne atbilstoši normatīvajiem aktiem, ne uzņēmuma interesēs un īstenībā arī pašu iedzīvotāju interesēs.”
SIA “Mērsraga ūdens” valdes loceklis Aivis Vincevs
Tā kā SIA „Mērsraga ūdens” sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu apjoms gadā nepārsniedz 100 000 kubikmetrus, tad aktuālo tarifa apstiprināšanu jāveic nevis Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai, bet Talsu novada domei.