Proktologs ir viens no tiem speciālistiem, pie kuriem cilvēki reizēm kautrējas iet, jo nākas viņam uzticēt intīmas, delikātas problēmas. Bet, kad vizīte pie ārsta ir galā, pacients jūt lielu atvieglojumu, jo ir uzzinājis, kas viņam īsti kaiš un kas lietas labā darāms. Talsos regulāri pieņem Dr. Mauriņa klīnikas proktologi. Pacientus gaidām arī Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiālē 1. februārī.
– Kādi simptomi liecina, ka jāmeklē proktologa palīdzība?
– Pie proktologa ir jādodas, ja ir sūdzības par sāpēm, niezi un diskomfortu tūpļa un taisnās zarnas rajonā; ja pēc vēdera izejas ir asiņošana no taisnas zarnas, uz tualetes papīra ir asinis vai pēkšņi parādījies kāds jauns traucējošs veidojums pie anālās atveres. Jo ātrāk tiek diagnosticēts problēmas cēlonis, jo ātrāk var pielietot nepieciešamo ārstēšanas metodi un saslimšana tālāk neprogresēs.
Pieteikties vizītei Talsos var pa tālruni 67 37 47 47 vai https://venucentrs.lv/lv/izbraukumu-konsultacijas/flebologs-proktologs-talsi
– Bieži vien cilvēkiem ir vienkāršots priekšstats, ka šīs sūdzības liecina par «hemoroīdiem», tāpēc viņi lieto bezrecepšu ziedes vai svecītes…
– Hemoroidālā slimība ir tikai viena no varbūtējām diagnozēm, kas izraisa diskomfortu tūpļa rajonā, bieži vien cilvēki uzskatā ka viņiem ir tieši hemoroidāla slimībā, bet, veicot pacienta apskati klātienē, atklājas, ka sūdzības izraisa cita proktoloģiska slimība. Aptiekā nopērkamās bezrecepšu zāles, ja tās lieto pareizi, var mazināt sāpes, izdalījumus, niezi un diskomfortu, bet, kamēr proktologs nav veicis apskati, pacients nevar zināt, vai šie līdzekļi būs īstie, jo hemoroīdu ārstēšana atšķiras, piemēram, no tūpļa gļotādas plīsumu – fisūru ārstēšanas vai no asteskaula epiteliālo eju ārstēšanas. Ļoti bieži pacienti domā, ka viņiem ir hemoroīdi, bet apskatē atklājas, ka tā ir cita problēma, un zāles, ko viņi lietojuši, nav piemērotas. Sūdzību cēlonis var būt arī perianālais dermatīts, kas ir ādas slimība, un tādā gadījumā nosūtām pacientus pie mūsu klīnikas dermatologiem, kuri spēj daudz precīzāk novērtēt ādas stāvokli. Reizēm veidojumi, kuri atrodas taisnās zarnas iekšpusē, var būt arī ļaundabīgi. Tādēļ es vēlreiz gribu uzsvērt, ka pareizo ārstēšanu var noteikt tikai ārsts, veicot apskati.
– Ārsti bieži uzsver, cik svarīgi ir vērsties pēc palīdzības laikus. Vai tas attiecas arī uz proktoloģiju un kā pacienti šo ieteikumu ievēro?
– Cilvēki ir dažādi. Daļa nāk pie mums, parādoties pirmajiem simptomiem, bet daži atliek vizīti pie proktologa vairākus gadus. Ja pacients atnāk savlaicīgi, tad ārstēšanas process ir daudz vieglāks, varbūt pat ātrāks, un arī izmaksas nebūs tik lielas.
– Par hemoroidālās slimības ārstēšanu tautā kopš senākiem laikiem ir priekšstats, ka tā būs smaga, sāpīga, saistīta ar ievietošanu slimnīcā un ilgu darbnespēju. Cik pamatots ir šis uzskats?
– Tas attiecas uz ielaistiem gadījumiem, kad patiešām vajadzīga nopietna ķirurģiska iejaukšanās stacionāra apstākļos. Bet, ja hemoroidālā slimība ir sākuma stadijās, tad Dr. Mauriņa klīnikā ir iespējas mazinvazīvai ārstēšanai. Tā ir HeLP procedūra, kuras laikā ar lāzeru doplerogrāfijas kontrolē mēs selektīvi piededzinām asinsvadus, kas apasiņo hemoroidālo mezglu, panākot mezgla samazināšanos. Es teiktu, ka tā ir vismazsāpīgākā procedūra, kas neizraisa īpašu diskomfortu. Ja hemoroidālie mezgli ir lielāki, nākamā ārstēšanas iespēja ir LHP procedūra. Tās laikā hemoroidālajā mezglā tiek ievadīta lāzera “adatiņa” un veikta piededzināšana, kuras rezultātā mezgls saplok. Tas jau ir nedaudz lielāks iejaukšanās apjoms, ar šo metodi piededzinām gan iekšējos hemoroidālos mezglus, gan arī ārējos.
– Kā sagatavoties vizītei pie proktologa?
– Liela sagatavošanās nav vajadzīga, pietiek nomazgāties dušā un noteikti jāaiziet uz tualeti, bet nekādas klizmas vai citas attīrošas procedūras nav jāveic. Ārsta izmeklējums var radīt nelielu diskomfortu, bet tas ir īslaicīgs. Protams, ir ļoti svarīgi izstāstīt pacientam, kas notiek, ko un kāpēc ārsts dara. Pacientam arī jābūt gatavam, ka proktologs izvaicās gan par sūdzībām, kuru dēļ viņš ieradies, gan par vispārējo veselības stāvokli.
– Kādēļ ir svarīga informācija par citām slimībām, kurām, šķiet, ar proktoloģiju nav nekāda sakara?
– Organismā viss ir savstarpēji saistīts, tāpēc vispārējās veselības problēmas, tādas kā diabēts, sirds un asinsvadu slimības vai paaugstināts asinsspiediens, var ietekmēt arī situāciju tajos orgānos, kas ir proktologa pārziņā. Piemēram, diabēta pacientiem biežāk mēdz būt paraproktīts – strutains iekaisums taisnās zarnas apkārtējos audos. Hemoroidālie mezgli biežāk asiņo pacientiem, kuriem ir sirds un asinsvadu slimības un kuriem jālieto medikamenti, kas šķidrina asinis. Mums ir ļoti svarīgi zināt, kādas zāles pacients lieto. Ar katru pacientu mēs izrunājam viņa stāvokli, un ārstēšanas plānu sagatavojam individuāli.
– Dr. Mauriņa klīnikas vārds ir labi pazīstams daudziem Latvijas iedzīvotājiem, jo klīnikas vadošie ārsti regulāri dodas izbraukumu vizītes uz lielākajām Latvijas pilsētām. Dr. Mauriņa klīnika ir ekselences centrs, kas vienuviet piedāvā virkni mūsu valstī unikālu pakalpojumu – jaunākās paaudzes lāzermetodes kāju vēnu ārstēšanā, proktoloģijā, ķirurģijā, dermatoloģijā, tostarp estētiskajā dermatoloģijā.