7. novembrī Talsu novada domes deputāti lēma par Talsu novada domes priekšsēdētājas Sandras Pētersones atbrīvošanu no amata.
oktobrī desmit Talsu novada domes deputāti — Aldis Pinkens, Māris Rozenbergs, Andra Grīvāne, Lauris Pīlēģis, Ilva Norenberga, Kalvis Kalniņš, Edgars Zelderis (nu jau bijušais Talsu novada domes deputāts, pašlaik — 14. Saeimas deputāts; viņa vietā stājusies Antra Grūbe), Ainis Stūrmanis, Ieva Brūna un Eva Kārkliņa — iesniedza iesniegumu par S. Pētersones atbrīvošanu no amata, skatot jautājumu 27. oktobra domes sēdē. Rezultātā jautājumu neizdevās iebalsot dienas kārtībā un domes sēde nenotika. Jautājumu vēlreiz skatīja vakar.
Kādēļ deputāti iesniedza iesniegumu par domes priekšsēdētājas gāšanu? A. Pinkens «Talsu Vēstīm» skaidro:
«Talsu novada domei nav izdevies tikt galā ar uzdevumu vadīt novadu uz visaptverošu attīstību tā, kā mēs uzskatījām, ka tas būtu jādara. Manā ieskatā, mēs kuļamies un mīņājamies uz vietas. Reformas prasa aktīvu rīcību un lielāku sapratni. Tā ir lielākajā mērā domes vadības atbildība. Nevar glābt savu krēslu, atbrīvojoties no cilvēkiem, kā tas notiek šobrīd, un ne vienreiz vien.»
Mēra gāšana kā tradīcija
Pirms balsojuma par S. Pētersones atbrīvošanu no amata izteicās vairāki deputāti. Dainis Karols šo procesu par domes priekšsēdētāja gāšanu nosauca par nelāgu tradīciju, kas izveidojusies jau iepriekšējā sasaukumā (tad no domes priekšsēdētāja amata tika atbrīvoti E. Zelderis un pats D. Karols). Tāpat viņš norādīja, ka šāda deputātu rīcība tikai norāda, ka sadarbības līgumi, ko pirms tam parakstījušas vairākas partijas, nedarbojas, jo netiek ievērots tas, par ko vienojas.
Savukārt I. Norenberga sacīja, ka šajā dienā tiek atdots parāds iedzīvotājiem:
«Šodien labojam kļūdu, ko pieļāvām pēc 2021. gada pašvaldību vēlēšanām, jo vēlētāji savas balsis visvairāk atdeva par Evu Kārkliņu un Edgaru Zelderi.»
Deputāte minēja vairākus piemērus, kā esot apgrūtināts līdzšinējais domes darbs, piemēram, opozīcijas konstruktīvu priekšlikumu noraidīšana tikai tāpēc, ka tie nāk no opozīcijas.
Pirms balsojuma izteicās arī S. Pētersone. Viņa laiku, kamēr strādāja kā domes priekšsēdētāja, raksturoja kā izaicinājumiem pilnu, minot pamatīgo darbu, kas bija nepieciešams, ieviešot administratīvi teritoriālo reformu, Covid-19 pandēmijas radītos šķēršļus un Ukrainas kara ietekmi.
«Vēlos teikt ļoti lielu paldies pašvaldības darbiniekiem par darbu. Ja kādam šķiet, ka reformas ir īstenojamas īsā laikā, tā nebūt nav. Iespējams, ka jau sākotnēji tika uzsākts darbs pie pārāk plaša jautājumu loka, kam nepietika ne kapacitātes, ne efektivitātes, kas darbiniekiem radīja pārslodzi,»
tā S. Pētersone. Viņa uzskaitīja daudzus darbus, kas paveikti, tajā skaitā dažādi infrastruktūras uzlabošanas darbi, projektu realizēšana, izmaiņas procesos u.c. «Deputātiem vajadzētu izbeigt savstarpējos ķīviņus un nolikt malā personīgās ambīcijas. Šeit, pie galda sēdošajiem, vienīgajai ambīcijai ir jābūt kopējai novada attīstībai. Lai to varētu, jāsāk ar galveno — cieņpilnu komunikāciju —, uzklausot, sadzirdot un pieņemot atšķirīgo,» novēlēja S. Pētersone.
«Par» atbrīvošanu no amata balsoja: A. Pinkens, M. Rozenbergs, A. Grīvāne, L. Pīlēģis, I. Norenberga, K. Kalniņš, A. Grūbe, A. Stūrmanis, I. Brūna un E. Kārkliņa. «Pret» — S. Pētersone, Andis Astrātovs, D. Karols, Gundars Sebris, Gaidis Bērziņš, Andis Āboliņš, Oļegs Solovjovs, Juzefa Kļava un Almants Kalniņš.
Turpmākais izaicinājums — salāgot viedokļus
Pēc Talsu novada domes sēdes vaicājām S. Pētersonei par sajūtām: «Es šo lēmumu patiešām respektēju, jo pēdējā laika darbības, kas ir bijušas, kad dome nevar strukturēti pieņemt lēmumus un noturēt domes sēdes, manuprāt, bijusi absolūta destrukcija.
No vienas puses tas ir saprotams, jo deputāti vēlas to, ko viņi vēlas, bet no otras puses — tā nav iespējams nodrošināt normālu domes darbu. Ceru, ka šie desmit deputāti spēs vienoties arī tālāk, lai realizētu savas domas un idejas ilgtermiņā. Mēs esam 19 deputāti, un aptuveni trešajai daļai ir atšķirīgi viedokļi, tāpēc jaunajam domes priekšsēdētājam tas būs liels izaicinājums — salāgot viedokļus un darīt visu, lai dome spētu pieņemt lēmumus.»
S. Pētersone kā lielākos izaicinājumus nākamajam domes priekšsēdētājam min nākamā budžeta sastādīšanu un novada attīstības veicināšanu, ņemot vērā budžeta iespējas, kas pašlaik ir vēl ļoti neskaidras: «Turklāt pašlaik izskatās, ka pašvaldībām nav plānotas iespējas aizņemties līdzekļus, izņemot tiem projektiem, kas ir Eiropas Savienības fondu finansēti. Līdz ar to attīstības iespējas jau saknē tiek mazinātas. Būtisks izaicinājums būs arī minimālā atalgojuma palielināšana, kam paredzamā ietekme uz budžetu būs aptuveni 3—5 miljoni eiro, kas būs nepieciešami papildus. Protams, jāņem vērā arī tā saucamā energoresursu krīze, vienošanās un lemšana par kapitālsabiedrību reorganizāciju, pagastu pārvalžu apvienību izveide, un varētu minēt vēl simts jautājumus, kas būs dienaskārtībā. Ja kāds domā, ka tas būs viegli un ātri un neprasīs diskusijas, tad maldās.»
Jaunā domes priekšsēdētāja — Eva Kārkliņa?
Domes sēdes noslēgumā A. Astrātovs paziņoja, ka 9. novembrī notiks domes sēde, kurā lems par jaunu domes priekšsēdētāju. «Talsu Vēstīm» vaicājot A. Pinkenam, kuru kandidātu šim amatam izvirzīs deputāti, kuri balsoja par S. Pētersones gāšanu, viņš teic, ka konkrētu vārdu negrib nosaukt, tomēr piebilst:
«Mēs varētu neskriet notikumiem pa priekšu, bet nekad nav bijis pārāk liels noslēpums tas, ka Talsu novadā viens no deputātiem ir saņēmis ļoti lielu iedzīvotāju atbalstu — tā ir Eva Kārkliņa. Loģika saka, ka tas Talsu novadam būtu palīdzējis jau pērn.»
Turklāt vairāki deputāti piedāvāšot esošo divu domes priekšsēdētāju vietnieku vietā trīs un izteikšot priekšlikumu, ka atalgojuma apmēram jābūt tikpat lielam kā līdz šim diviem vietniekiem, jo viens nebūtu algots pastāvīgi. «Tas būtu samērīgi un nepieciešami budžeta dēļ,» teic A. Pinkens.