Pandēmija nākusi ar nodarbošanās maiņu

Pandēmija nākusi ar nodarbošanās maiņu

Pandēmija uz lietām no cita skatpunkta ļāvusi paskatīties daudziem. Kāds mainījis dzīvesvietu, priekšroku dodot laukiem, kāds iemācījies strādāt attālināti, bet kāds nolēmis izmēģināt spēkus citā darba laukā. Covid-19 laiks pārmaiņas nesis arī talsinieka Aigara Kurāta dzīvē, kurš pirms diviem gadiem sācis nodarboties ar gaļas kūpināšanu. Lai gan cenu pieaugums ir ietekmējis arī šo jomu, par pieprasījumu Aigars nesūdzas.

Pārdomas par turpmāko darbību Aigaram radušās Covid-19 laikā, kad daudzviet tika noteikti stingri ierobežojumi, ietekmējot vai pilnībā apturot arī saimniecisko darbību. Izvērtējot visus plusus un mīnusus, viņš nonācis pie secinājuma, ka, pamainot nodarbošanos, atliks vairāk laika ģimenei. «Darba vieta, kur strādāju, uz Covid-19 laiku aiztaisījās ciet. Mēnesi nosēdēju mājās un tad lēnām sāku kūpināt. Kad šis laiks pagāja, bija citas lietas, kas rosināja palikt pie kūpināšanas, nevis iet atpakaļ strādāt. Galvenais iemesls bija ģimene. Strādājot tu bieži nepamani, ka atliek maz laika ģimenei. Nostrādājies atbrauc mājās, meita vai dēls tevi aicina vakarā kaut ko kopā padarīt, tu nemanot atbildi — vēlāk, un tā tas «vēlāk» arī paiet. Covid-19 laikā redzēju, ka attiecības ar bērniem uzlabojas. Tad jau bija tikai jāsaliek plusi, mīnusi un jāsaprot, ko darīt tālāk — iet atpakaļ uz darbu vai palikt pie kūpināšanas. Ja ir cilvēki, kas tevi atbalsta, lēmumu pieņemt nav grūti. Neviena naudas summa nevar atsvērt to, ko dod ģimene un bērni,» uzskata Aigars.

«Galvenais iemesls bija ģimene,» skaidro Aigars Kurāts, pamatojot nodarbošanās maiņu. /Foto: Edgars Lācis/

Process — līdz pat astoņām stundām

Nepieciešamās prasmes gaļas ēdienu pagatavošanā viņš ieguvis jau skolas laikā Kandavas Lauksaimniecības tehnikumā, apgūstot pavāra profesiju un vēlāk turpinot praktizēties ikdienā. Aigars atklāj, ka sievas lauciņš ir saldie ēdieni, bet viņa — gaļas ēdieni.

«Gatavojis esmu visu laiku, bet iepriekš darbs bija saistīts ar klientiem. Divus gadus nostrādāju «Velvēs» pie Aivara Varņecka, kas bija ļoti laba prakse, — no tehnikuma iznācu tikai ar teoriju. Strādāju pie viņa gan bārā, gan virtuvē un apkalpoju arī galdus. Vēlāk strādāju restorānā «Pie ezera» un pēc tam 16 gadus aizvadīju azartspēļu nozarē,»

atklāj Aigars.

Viņa kūpinājumus, iepriekš veicot pasūtījumu, iespējams saņemt Talsu pilsētas robežās. Šobrīd piedāvājumā ir sālīta vai marinēta cūkas krūtiņa (cauraudzis) un marinēta cūkas karbonāde. «Laicīgi pieceļos un 5.00 no rīta sāku darboties. Saņemot gaļu, iesālu to, iemarinēju un pēc tam nokūpinu. Kopumā šis process aizņem septiņas ar pusi, astoņas stundas. Klienti svētdienās veic pasūtījumu, piektdienās nokūpinu, sasveru, sapresēju un nogādāju gaļu pie klientu namdurvīm. Ja ir interese no citām vietām, pakaļ jābrauc pašiem. Strādājot uz pieprasījumu, nav jādomā, kur likt produkciju gadījumā, ja to neizpērk. No sākumā mani baidīja Pārtikas un veterinārais dienests, bet mums ir izveidojusies diezgan laba sadarbība.»

Kūpināšanai Aigars izmanto alkšņa un nelielā daudzumā arī ķiršu koka malku. /Foto: Edgars Lācis/

Produkcija ceļojusi arī uz ārzemēm

Lai gan cenu pieaugums ir ietekmējis arī šo jomu, par pieprasījumu Aigars nesūdzas.

«Var just, ka cilvēkiem naudiņas ir mazāk, bet kopumā interese nav būtiski samazinājusies. Ir klienti, kas sūta gaļiņu katru nedēļu un lieto ikdienā, ir klienti, kas veic pasūtījumu divreiz mēnesī, un ir klienti, kas to dara retāk. Zinu, ka gaļiņa ir ceļojusi arī uz Beļģiju un Norvēģiju. Esam atrodami arī Facebook («AK Aigara kūpinājumi»), bet šobrīd tur ir grūti būt pamanāmam.

Aktuālākā ir reklāma no mutes mutē — viens pagaršo, iedod kaimiņienei, un tā lēnām uz priekšu. Kādā brīdī parādās jauni klienti, kādā brīdī klienti pamainās. Vasarā interese ir nedaudz mazāka — ir šašliks, tirdziņi, gadatirgus… Pilsētas svētkos un gadatirgos vislielākās rindas ir pie gaļām, taču šajā lauciņā man negribas iet, jo tad atgriezīšos pie tā, ka tiks atņemts laiks ģimenei. Tirdziņi pārsvarā ir sestdienās, līdz ar to sestdien agri no rīta būtu jābrauc prom. Šobrīd šo variantu neizskatu. Ģimene pirmajā vietā — tajā laikā, ko nāktos pavadīt tirdziņā, labāk aizeju ar dēlu uzspēlēt basketbolu.»

Šobrīd piedāvājumā ir sālīta vai marinēta cūkas krūtiņa (cauraudzis) un marinēta cūkas karbonāde. /Foto: Edgars Lācis/

Bez garšas pastiprinātājiem un konservantiem

Agrāk piedāvājumā bijuši arī kūpināti vistas girosi, bet līdz ar ievērojamo vistas gaļas cenas pieaugumu un lielo nožuvumu šobrīd tos iegādāties nav iespējams. «Ja tu ieliec kūpināties kilogramu svaigas gaļas, 400 grami pazūd. Zudumu var samazināt uz kūpināšanas laiku, bet tad arī gaļa stāvēs un būs lietojama īsāku laiku. Man pašam, to visu darot, ir svarīgi izmantot Latvijā ražotu produkciju. Cūciņas ir audzētas tepat Latvijā. Nelietoju arī nekādus garšas pastiprinātājus un konservantus,» savu produkciju raksturo Aigars.

#SIF_MAF2023