Par Covid-19 laikā ietaupītajiem līdzekļiem Kolkā tapis audiogids

Par Covid-19 laikā ietaupītajiem līdzekļiem Kolkā tapis audiogids

Tieši pirms gada Kolkas Lībiešu saieta nama vadītāja Ilze Iesalniece-Brukinga vienā no tikšanās reizēm ar citu pašvaldību kultūras darbiniekiem aizguvusi padomu citu pieredzes ceļā, ka par Covid-19 laikā kultūras pasākumiem ietaupīto naudu ir noderīgi izveidot ko ciemam ilgtermiņā paliekošu. Un ilgi nav bijis jāgaida, jo ideja par Kolkas ciema audiogidu ar pieturpunktiem atnākusi pati no sevis. Jau šobrīd audiogidu var izmantot jebkurš interesents jebkurā diennakts laikā.

Par to, ka Kolka ir bagātību sala un par šīm bagātībām būtu vērts uzzināt arī citiem, ir pārliecināta kolceniece Dženeta Marinska, Kolkas audiogida veidotāja. Viņa izveidojusi maršrutu 5,3 kilometru garumā 29 pieturpunktos. Ja agrāk gids nepārprotami bija profesija, tad tagad tas var būt katra paša telefons.

«Ir vesels muzejs mums. Tikai jāzina, kurā laikā, kāpēc, kādi priekšmeti, eksponāti šeit ir radušies,» teic audiogida veidotāja. Viņa gan norāda, ka sarežģītākais bijis no aizraujošā informācijas apjoma, kas par Kolkas ciemu pieejams, izvēlēties tikai daļu no faktiem, daļu atstājot aiz strīpas, bet saturs ir viņas radošā darba auglis, tāpēc var rasties jautājumi, kādēļ nav iekļauts kāds konkrēts pieturpunkts vai informācijas daļa. Saturs un teksts radās pusgada laikā, bet, sākot no idejas līdz brīdim, kad audiogidu var izmantot dabā, pagāja aptuveni gads.

Dženeta Marinska atklāj, ka audiogids atbild uz jautājumiem, kurus daudzu gadu laikā viņai kā vietējai uzdevuši iebraucēji. Tagad ar audiogida palīdzību Kolku var iepazīt pat attālināti, sēžot savā dīvānā. Tomēr vislabāk to darīt klātienē, izstaigājot nedaudz vairāk kā piecus kilometrus garo maršrutu. /Foto: Edgars Lācis/

Maršruta sākuma posms — senākais objekts, noslēdzošais — jaunākais

Par maršruta sākuma posmu izvēlēts Kolkasrags, jo tas ir ne vien tūristu iecienīts punkts, bet arī senākais Kolkas objekts kā ģeoloģisks veidojums un pat senākais Latvijas pieminējums rūnakmenī. Savukārt kā noslēdzošais izvēlēts jaunākais — Kolkas Lībiešu saieta nams.

«Un nav pat jābūt Kolkā, lai noklausītos audiogidu. Sēžot dīvānā, var izstaigāt Kolku — gan bildi paskatīties, gan noklausīties, esot arī tālumā,»

stāsta idejas autore Ilze Iesalniece-Brukinga.

Gan viņa, gan maršruta sastādītāja un sētas «Ūši» saimniece Dženeta Marinska, kura ikdienā vada kultūrvēsturiskas eksursijas Kolkā un apkārtnē, izceļot vietējās tradīcijas un ēdienus, ir vienisprātis, ka iebraucēji nezina, ko Kolkas ciemā apskatīt vai darīt.

«Apkalpojot viesus, jau ilgstoši esmu novērojusi, ka viņiem ir šie jautājumi: kāpēc šeit ir pareizticīgo baznīca; kas tā par ēku jūrmalā; kas tie par akmeņiem Kolkasragā, kā tie te cēlušies? Un ko cilvēki šeit dara?»

teic Dženeta. Savukārt llze Iesalniece-Brukinga novērojusi, ka cilvēki izbrauc cauri galvenajai ielai un viņiem rodas priekšstats, ka te nekā nav.

Lai izmantotu audiogidu, nepieciešams viedtālrunis ar QR koda nolašīšanas iespēju. /Foto: Edgars Lācis/

Audiogida tapšanā tika izmantoti kolcenieku krātie un radītie materiāli, tostarp lībiešu kultūras darbinieces un novadpētnieces Baibas Šuvcānes grāmatas. «Lībiešu valoda īsti nav dzirdama. Mēs iekļāvām, protams, informāciju par lībiešiem, kur tas bija iederīgi, jo stāstīt par Kolkas ciemu un nepieminēt lībiešus nav iespējams,» stāsta Dženeta Marinska.

Ar audiogidu var iet arī pretējā secībā,

var noklausīties tikai tos objektus, kas interesē. Ar audiogidu var izstaigāt šos piecus kilometrus kājām vai izbraukāt ar automašīnu. Katrs pats var darīt, kā vēlas, un noklausīties tieši to, kas tajā brīdī ir saistošākais, atklāj idejas autore. Gidu var izmantot, gan ierīcē lejupielādējot izi.TRAVEL aplikāciju, gan interneta pārlūkā, bet vieglākais ceļš ir, noskenējot QR kodu, ko viedierīce atpazīs un audiogidu atvērs automātiski. Ja viedierīcei ir ieslēgta lokācija un aplikācija ir atvērta, tad tā automātiski atskaņos informāciju par to objektu, kuram tas vistuvāk atrodas, vai arī punktus var atskaņot manuāli.

Visa maršruta iziešana var aizņemt vidēji no divām līdz trim stundām, to var klausīties latviešu un angļu valodā, tomēr Ilze Iesalniece-Brukinga min, ka laika gaitā tas tiks papildināts, kā arī cer, ka apmeklētājiem un pašiem kolceniekiem tagad Kolkā būs iespēja pavadīt ilgāku laiku un uzzināt vairāk jauna.