Šovasar Talsos pirmo reizi notika Daiņa Zāģera spēkavīru čempionāts. Nu ir pagājuši daži mēneši, un viņš uz Talsiem spēcīgākos vīrus atveda vēlreiz. Turklāt parūpējās ne tikai par interesantiem uzdevumiem, bet arī par šovu skatītājiem. Tās bija pēdējās piecgades iespaidīgākās spēkavīru sacensības Baltijā.
Šķiet, tādu skatītāju pieplūdumu, kāds bija sestdienas vakarā, Talsu sporta halle nebija piedzīvojusi sen. Par iespaidīgumu bija pārsteigti arī paši sportisti, kas domāja, ka Talsos ieradīsies uz vienkāršām, «pagastu līmeņa sacensībām». Sešas disciplīnas četru stundu garumā bija pamatīgs pārbaudījums pat pasaulē spēcīgākajiem vīriem, un, tuvojoties sacensību noslēgumam, daži padevās pat pie pirmā mēģinājuma.
«Es centos, lai ir interesanti gan sportistiem, gan arī skatītājiem, un, man liekas, ka esam trāpījuši uz visiem simts!»
tā gandarīti noslēgumā sacīja pēdējo gadu Latvijas vadošais spēkavīrs un ««Priedes AG» Pasaules spēkavīru čempionāta» organizators Dainis Zāģeris.
Sāk padoties pēc pirmajiem mēģinājumiem
Talsos startēja 11 dalībnieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Ukrainas, Polijas, Skotijas un Jaunzēlandes. Vietējais mežsaimniecības uzņēmums SIA «Priedes AG» bija čempionāta idejas autors un ģenerālsponsors, tāpēc uzdevumos bija iesaistītas arī priedes. Pirmajā uzdevumā sportistiem bija jāvelk automašīna, otrajā — jāmēro distance ar 135 kg smagiem un trīs metrus gariem baļķiem katrā rokā. Jau pēc pirmajiem uzdevumiem līderos izvirzījās Latvijas un Lietuvas sportisti, un katrs nākamais uzdevums kļuva arvien grūtāks. Nākamajā spēkavīriem minūtes laikā pēc iespējas vairāk reižu bija jāpaceļ 145 kilogrami. Labāko rezultātu uzrādīja sacensību līderi — Didzis Zariņš un Aivars Šmaukstelis —, paceļot astoņas reizes, bet trešais Latvijas pārstāvis Andris Dilāns padevās jau pēc pirmā mēģinājuma.
Izmanto zobu klapes, lai nezaudētu zobu
Ceturtā disciplīna bija iepriekš neredzēta arī pašiem sportistiem — īpašā iekārtā viņiem bija jāpaceļ baļķi, un ar katru cēlienu kilogramu skaits pieauga. Tāpēc ko iespringt šajā uzdevumā bija arī asistentiem, kam katrs baļķis neskaitāmas reizes iekārtā bija jāpavirza uz priekšu. Pasākuma vadītājs Armands Simsons aicināja skatītājus pievērst uzmanību, ka šo uzdevumu visi sportisti kā viens izvēlējās izpildīt zeķēs, jo šajā disciplīnā priekšrocība bija augumā mazākajiem — viņiem sanāca no zemes pacelt mazāk centimetru. Šis uzdevums prasīja lielu slodzi kājām un mugurai, un vairāki sportisti izvēlējās izmantot zobu klapes, lai spiediena rezultātā nepaliktu bez kāda zoba.
Ceļ vēsturisku Jāņa Čakstes priedi
Nākamajā disciplīnā sportistiem bija par 180 grādiem jāpagriež «pulkstenis», un arī tas ik reižu palielināja kilogramu skaitu. Turklāt izmantotā priede bija ar vēsturisku vērtību, kas iegādāta no Jāņa Čakstes īpašuma. Šajā disciplīnā daži burtiski gandrīz lidoja, citi bez spēka jau sāka krist. Noslēdzošajā uzdevumā pasaulē spēcīgākajiem vīriem bija jāceļ laukakmeņi. Pirmais svēra 100 kilogramus, un katrs nākamais bija jau par 20 kilogramiem smagāks. Īsts klupšanas akmens daudziem izrādījās ceturtais akmens, ko pacelt varēja vien retais. Sava veida bonuss uzdevumos bija iepriekšējo pārbaudījumu līderiem, jo nākamajā disciplīnā viņi startēja pēdējie — tas ļāva ilgāk atpūsties un no malas arī novērot pretinieku stratēģiju. Tāpēc pēc tam, kad konkurenti bezspēkā bija padevušies ceturtajam akmenim, līderis Aivars Šmaukstelis nāca un dažu sekunžu laikā to pacēla bez problēmām — viņš čempionātu arī uzvarēja.
Viena kļūda, un akmens var uzvelties virsū
Tālāko ceļu uz sacensībām mērojis Jaunzēlandes spēkavīrs Rongo Kīns (Rongo Keene). Daiņa Zāģera uzaicinājumu viņš uztver kā pagodinājumu un lielisku iespēju. «Atmosfēra šeit ir vienkārši neaprakstāma,» pēc sacensībām atzina jaunzēlandietis, kurš čempionātā ieguva 6. vietu.
«Šīs sacensības bija īsts izaicinājums — manuprāt, pat smagākās, kādās esmu līdz šim piedalījies, jo uzdevumi bija netipiski. Gribētu teikt, ka pēdējais — akmeņu izaicinājums — bija visbīstamākais, jo viena kļūda, un akmens var tev uzvelties virsū. Man nav pārsteigums, ka latvieši uzvarēja — viņi ir stiprākie pasaulē! Tāpēc iespēja ierasties šeit un redzēt pasaules spēcīgāko vīru valsti, ir prātam neaptverami.»
Skatītāju šovam Jaunzēlandes sportists demonstrēja maori tradicionālo haka deju, kura vēsturiski tika izpildīta, lai parādītu cilts lepnumu, spēku un vienotību.
««Priedes AG» Pasaules spēkavīru čempionātā» 3. vietu ieguva lietuvietis Mants Lals (Mantas Lalas), ar 3.5 punktiem atpaliekot no vicečempiona Didža Zariņa. Jau otro reizi šogad uzvaru Talsos guva Aivars Šmaukstelis, un, lai gan viņš bija pirmajā vietā jau no pirmā uzdevuma, pats atzīst, ka par uzvaru nebija pārliecināts. «Jo konkurenti bija ļoti spēcīgi un katra mazākā kļūda šeit varēja izmaksāt ļoti daudz,» atzina čempions.