Pastendes Mākslas studijai nav ne vecuma ierobežojuma, ne noteikuma, ka jābūt priekšzināšanām. Tajā vienkārši reizi nedēļā jau 20 gadus satiekas cilvēki, kam patīk izpaust savas radošās idejas, papildināt prasmes dažādās zīmēšanas un gleznošanas tehnikās. Šobrīd Pastendes kultūras namā apskatāma jubilejas izstāde.
Pastendes Mākslas studijai nav ne vecuma ierobežojuma, ne noteikuma, ka jābūt priekšzināšanām. Šeit vienkārši reizi nedēļā satiekas cilvēki, kam patīk izpaust savas radošās idejas, papildināt prasmes dažādās zīmēšanas un gleznošanas tehnikās. “Tā īpaši es nekad nevienu neesmu uzrunājusi. Vienmēr tie, kas vēlas, šo ceļu atklāj paši,” stāsta Ģibuļu pagasta BLP un jauniešu atbalsta centra vadītāja Antra Jaunskalže.
Par jubilejas izstādes darbiem priecājas arī iepriekšējā studijas konsultante Diana Dzelme, bet šobrīd ar studijas dalībniekiem kopā strādā māksliniece, Talsu Mākslas skolas direktore Katrīna Vīnerte. Bērni ir drosmīgāki, pieaugušie vairāk jāatver, taču ar viņiem ērti strādāt un varot iet dziļumā. “Ir dažādi veidi, kā mācīt. Viens – mēs varam radīt skaistas gleznas, bet neko neiemācoties. Otrs ir tas, ka varam veidot tādus mācību darbus, kuri nebūs skaisti beigās, bet tas būs tieši mācību procesam. Tad mēs visu laiku mēģinām miksēt abus, lai katram tiktu tas, ko viņš visvairāk kāro,” izklāsta Katrīna Vīnerte, studijas konsultante. “Galvenais, ka var atpūsties. Tagad mēs ar Rasu jau divatā ejam. Rasa glezno savas sagataves, es to, kas tur pie sienas. Bet kādreiz arī Rasa pabaksta kaut ko, ko tētis dara,” teic mākslas studijas dalībnieks Kārlis Vilkaste.
Tā Rasa punktojusi fonu tēta portretam. Tas bija šīs izstādes uzdevums – pamēģināt kāda sev tīkama, uzrunājoša mākslinieka darbu, un pēc tam līdzīgā stilā attēlot vai nu sevi pašu vai sev mīļos. Kārlis Vilkaste izvēlējās portretēt sevi, šoreiz nevis ar otu, bet pirkstiem. “Vieglāk nav, drīzāk varbūt grūtāk. Es pa dzīvi esmu kārtīgs, bet tā ir vienīgā vieta, kur es atļauju sev nebūt tādam,” atklāj Kārlis Vilkaste.
Katram iedvesmas avots cits. Kādai košie Elitas Patmalnieces darbi, citai spožās Maijas Tabakas gleznas, Gustava Klimta un citu mākslinieku darbi. “Mani uzrunāja Anmaņa glezna ar to, ka izaicinājums būtu zīmēt perspektīvu, kas nemaz tik viegli nav. Reizēm apnika, bet jāskatās krāsu toņi, un kamēr tos dabū… Bet rezultāts, es domāju, ir tīri labs,” stāsta Antra Jaunskalže.
Izstādei savus darbus apsolījusi arī studijas konsultante, un viņa smaida, ka ir kā mūžīgais students, tāpēc gleznu pabeigusi tikai piecos no rīta. “Es šoreiz izvēlējos arī sev nelielu izaicinājumu – Līgu Purmali –, jo es parasti gleznoju ar lielu triepienu, ar špakteļlāpstām. Man reti kad ir tā, ka darbs ir gluds un mierīgs. Šoreiz es mēģināju pārkāpt pāri un kaut ko izdarīt tā, kā parasti nedaru. Savā darbā nenoturējos un tas triepiens tomēr ienāca tur iekšā. Bet vismaz sākums bija gluds,” teic Katrīna Vīnerte.
Mākslas studija ir ilglaicīgākā interešu grupa Ģibuļu pagasta brīvā laika pavadīšanas un jauniešu atbalsta centrā, un tās jubilejas izstāde apskatāma Pastendes kultūras namā.