Nākamnedēļ, 21.februārī sāksies pavasara uzņemšana biznesa inkubatorā. Tā komanda aicina uzņēmējus nebaidīties un pieteikties, lai attīstītu savu biznesa ideju un uzņēmumu jaunā līmenī. Šobrīd biznesa inkubatorā jaunas zināšanas un pieredzi jau gūst vairāki Talsu puses uzņēmēji.
Pieteikšanās LIAA biznesa inkubatoru atbalsta programmām norisināsies divās kārtās – sākotnēji tiks gaidīti pieteikumi no inkubācijas programmas pretendentiem, laikā no 21. februāra līdz 4. martam; savukārt pirmsinkubācijas programmas pieteikumu pieņemšana notiks no 1. marta līdz 21. martam.
“Tad, kad tuvojas uzņemšanas datums, tad ļoti ātri aizpildās vietas. Mēdz būt arī tā, ka daudzi nepaspēj.”
LIAA Kuldīgas biznesa inkubatora vecākais projekta vadītājs Rimants Safonovs
Taču tie, kuri konkrētajā periodā nav paspējuši, netiek aizmirsti, jo viņiem tiek dota iespēja nākamajā reizē.
No pērnā gada Talsi ir LIAA Kuldīgas biznesa inkubatora atbalsta vienība. Šobrīd inkubācijā ir 40 aktīvi uzņēmumi, 13 no tiem atrodas Talsos un Talsu novadā. Arī Baiba Karole ar savu makramē izstrādājumu ražošanas uzņēmumu “Knots For Happiness” startēja biznesa inkubatora programmā, un ne mirkli to nenožēlo. “Patiesībā es no biznesa inkubatora esmu ļoti daudz ko ieguvusi, jo tur ir lieliskas iespējas apgūt dažādas digitālā mārketinga prasmes, uzņēmējdarbības pamatus, mārketinga stratēģijas un daudz ko citu. Ja ir jauns uzņēmums, kas vēlas attīstīties, pilnveidoties, tad ne tikai materiālās iespējas sniedz biznesa inkubatorā,” atklāj Baiba Karole.
Arī tas, ka valstī šobrīd ir ierobežojumu, nebaida jaunos uzņēmējus – tieši pretēji, daudziem tas ir kā jauns atspēriena punkts.
“Kaut kas ir slēgts, bērni ir mājās un kaut kā tas bērns ir jānodarbina. Tad, visticamāk, rodas idejas, kā nodarbināt bērnus, vai arī kaut kas, kā kopā ar viņiem spēlēties. Citiem ir tā, ka eksportē produktus uz ASV, bet tur, sākoties pandēmijai visu aiztaisīja ciet. Tad viņi mēģināja Āzijas tirgu, un tur viss aizgāja vienkārši uz urrā,” lepojas vecākais projektu vadītājs Rimants Safonovs.
Daudzi uzņēmumi rodas no hobijiem, tieši tāpat notika arī Baibai Karolei. “Mans hobijs jau no mazām dienām ir rokdarbi, tad nejauši pamanīju, ka mezgloti izstrādājumi ir ļoti modīgi un moderni. Sāku darīt darbus, izveidoju savu mājaslapu un redzēju, ka cilvēkiem ir interese, cik tas maksā, kur viņi to var iegādāties. Es sāku lēnām tirgot, un tā pamazām šī ideja veidojās, nebija tā, ka es vienā dienā izdomāju, ka sākšu pelnīt naudu,” ar savu pieredzi dalās B. Karole. Tāpat “Knots For Happiness” īpašniece atzīst, ka viņai ļoti palīdzēja apmācības un komunikācija ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem, ko sniedza biznesa inkubators.
Tur var būt daudz radošas iedvesmas, daudz zināšanas un, protams, pāri visam, materiālais atbalsts. Ja cilvēkam ir kaut mazliet doma, ka viņš varētu nodarboties ar uzņēmējdarbību, tad tam uzņēmējam noteikti vajag pieteikties inkubatorā,” mudina Baiba Karole. Tāpat arī Rimants Safonovs iedrošina nebaidīties un dalīties ar savu ideju, jo biznesa inkubatora komanda ir atsaucīga un vienmēr gatava palīdzēt jaunajiem uzņēmējiem.
Pirmsinkubācijas programma ir piemērota gan fiziskām, gan juridiskām personām, kuras vēlas izvērtēt savas biznesa idejas dzīvotspēju. Sešu mēnešu garumā programmas dalībniekiem ir iespēja saņemt visu nepieciešamo savas biznesa idejas attīstīšanai – aprīkotas darba telpas jeb kopradi, mentoru un citu uzņēmēju atbalstu, seminārus un mācības (ierobežojumu laikā apmācības tiek nodrošinātas tiešsaistē), kā arī vērtīgus kontaktus un pievienošanos lielākajā jauno uzņēmēju kopienā Latvijā.
Inkubācijas programma, papildus pirmsinkubācijas atbalstam, sniedz iespēju saņemt 50% līdzfinansējumu biznesa attīstībai nepieciešamo pakalpojumu iegādei, piemēram, grāmatvedībai, telpu nomai, dizainam, mārketingam, tehnoloģiskajām konsultācijām un prototipu izstrādēm, sertificēšanai, laboratoriju izmaksām u.c. Katram inkubācijas programmas dalībniekam būs pieejams grantu atbalsts līdz EUR 15 000 pakalpojuma izmaksu segšanai, ražošanas iekārtu un izejmateriālu izmaksu iegādei. Atbalstu varēs izmantot līdz 2023. gada beigām. Inkubācijas programmā var pieteikties jaundibināti uzņēmumi, kas nav vecāki par 3 gadiem.
Pieteikumus izskatīšanai pirms tam varēs nosūtīt uz talsi@liaa.gov.lv. Pēc tam, kad pieteikumus saskaņos ar biznesa inkubatoru, tad tos varēs iesniegt elektroniski, nosūtot elektroniski parakstītus uz pasts@liaa.gov.lv vai caur portālu www.latvija.lv.
LIAA biznesa inkubatoros savu biznesa ideju attīstījuši 2474 pirmsinkubācijas dalībnieki, no kuriem vairāk kā 50 biznesa ideju autori bijuši latvieši, kas dzīvo ārvalstīs jeb diasporas pārstāvji. Inkubācijas programmā šobrīd savu uzņēmumu turpina attīstīt 363 jaunie uzņēmēji un to komandas, bet 86 inkubācijas programmu veiksmīgi noslēguši, saņemot atbalstu 4 gadu garumā.
LIAA biznesa inkubatoru mērķis ir atbalstīt jaunu, dzīvotspējīgu un konkurētspējīgu uzņēmumu izveidi un attīstību. LIAA Biznesa inkubatorus finansē ERAF projekts „Reģionālie biznesa inkubatori un Radošo industriju inkubators”.
Vairāk par LIAA biznesa inkubatoriem.
Par pirmsinkubācijas programmu.
Par inkubācijas programmu.
Papildu informācija: LIAA Kuldīgas biznesa inkubatora atbalsta vienība Talsos Krišjāņa Valdemāra ielā 17a, 2. stāvs.