Pirmie ziedojumi kontā ieripo vēl pirms akcijas sākuma

Pirmie ziedojumi kontā ieripo vēl pirms akcijas sākuma

«Man vienmēr pirms katras labdarības akcijas ir bažas, vai izdosies. Man neviens ziedojums nav pašsaprotams,» saka biedrības «Baložu pasts» pārstāve Jana Biezā. Tomēr parasti bažas izrādās veltas, jo talsenieki atver savas sirdis. Tā arī šoreiz — ukraiņu bēgļiem sarūpētās pakas nav saskaitāmas, bet ziedojumu kontā ieripojuši gandrīz septiņi tūkstoši eiro. Šobrīd ir salīdzinoši mierīgs periods Talsu novadā, taču aizmirst un atslābt nedrīkst.

Interviju Jana Biezā mazliet nokavē aizkustinoša iemesla dēļ — viņa meklējusi īpašu kreklu, ko pirms dažiem gadiem ar ģimeni iegādājusies Ukrainā. Viņa atver jaku, un uz krekla redzams saulains tauriņš Ukrainas karoga krāsās. Jana atceras, ka, sākoties karam, bija haoss un apjukums, tāpēc uzreiz viņai nemaz nebija vēlmes rīkot labdarības akciju. «Visi kaut ko kaut kur ziedoja, un nebija īsti skaidrības, kur tas nonāk? Un, ja man nav skaidrības, man nav motivācijas rīkot akciju tikai tāpēc, ka jāvāc, — tāpēc sākumā norobežojos. Bet tās bija tikai dažas dienas, un tad mani uzrunāja Talsu novada sociālā dienesta vadītāja Dace Zeļģe. Viņa sacīja, ka būs nepieciešama akcija Ukrainas bēgļu uzņemšanai tepat Talsos, Talsu novadā. Un tad bija skaidrs, ko un kam vākt, un kur ziedojumi nonāks,» saka Jana. Un pēc tam jau pati akcija tapa ļoti ātri. Viņa gan atzīst, ka baidījusies, vai sabiedrības acīs šī nebūs «kārtējā akcija, kas atkal kaut ko prasa». «Bet patiesībā jau pirmajā vakarā, kad es ieliku postu «Facebook.com» — tas bija vēl pirms akcija sākās —, jau biedrības «Baložu pasts» bankas kontā ienāca pirmie ziedojumi, par ko es jau biju ļoti priecīga.»

Labdarības akcija notika divos veidos —

varēja ziedot gan naudas līdzekļus, gan daudzfunkcionālajā pakalpojumu centrā Zvirgzdos nogādāt pārtiku, higiēnas preces, apģērbu un citas sadzīvei nepieciešamās lietas. «Jāteic, ka abās frontēs tas sākums bija tāds: «Uh!»,» emocionāli saka Jana Biezā. «Arī zvani sākumā vienkārši bira, divas reizes dienā lādēju mobilo telefonu, jo cilvēki ļoti, ļoti gribēja palīdzēt, un to arī darīja. Katrs savā veidā. Man tiešām gribētos ikvienam ziedotājam no sirds pateikties! Es gribētu, lai jūs sajustu to, ko jūtu katru reizi, atverot biedrības bankas kontu. Redzu ļoti daudz pazīstamu vārdu, un man tiešām vienmēr ir aizkustinājums, dziļa pateicība. Es nekad to neuztveru tā pašsaprotami. Tiešām no sirds pateicos par katru ziedojumu, par katru aiznesto paciņu! Tas tiešām bija kaut kas neticams, cik cilvēki ir līdzjūtīgi. Tiešām neticami!»

Divas reizes dienā lādēju mobilo telefonu, jo cilvēki ļoti, ļoti gribēja palīdzēt, un to arī darīja. Katrs savā veidā. Man tiešām gribētos ikvienam ziedotājam no sirds pateikties!

– Jana Biezā

«Žēl, ka es nevaru uzskaitīt, cik tika saziedots pārtikas veidā,» saka viena no akcijas organizatorēm Jana Biezā. «Tas nav izmērāms, bet varu pateikt, ka telpa bija ļoti piekrauta. Bet kontā… šodien pārbaudīju, ka saziedoti 6708 eiro. Tas ir ļoti daudz! Protams, daļa summas jau ir izmantota, piemēram, medikamentiem gan hroniskajām, gan akūtajām slimībām. Vēl tika iegādāta pārtika, tādas ikdienā nepieciešamās preces, kā apakšveļa, zeķes… Un samērā liels maksājums arī aizgāja par segām, spilveniem un gultasveļu, kas tika iegādāti jauni. Man ļoti nāca pretī lietuviešu firma, kas piedāvāja 50% atlaidi, kad teicu, ka tas ir Ukrainas bēgļu vajadzībām.»


Pēdējie ziedojumi biedrības bankas kontā ienākuši vēl pirms dažām dienām. Tāpat joprojām katru dienu tiek saņemti zvani ar vēlmi palīdzēt. Jana Biezā gan atzīst, ka šobrīd konkrētu vajadzību nav, un nedaudz vērojams, ka dažādu lietu, mantu, drēbju piedāvājums pārsniedz pieprasījumu. «Bet tas nekas, tiklīdz būs kāda vajadzība, es atkal sociālajos tīklos ievietošu ierakstu, un cilvēkiem atkal būs iespēja atbalstīt. Kara sākumā cilvēkiem bija šoks, panika, bailes, bet pēc tam cilvēks pie visa pierod un atslābst — bet šobrīd nedrīkst atslābt, nedrīkst pierast! Tas šodien vēl aizvien, tieši tāpat kā 24. februārī, ir tikpat aktuāli, akūti un attiecas arī uz mums,» noslēgumā teic Jana Biezā.

Ceļā bēgļi no vissmagāk skartajiem reģioniem

Arī Talsu novada sociālā dienesta Sociālās palīdzības nodaļas vadītāja Tatjana Kuzmuka apstiprina, ka sabiedrības atbalsts bija nepieciešams kā kara sākumā, tā šobrīd. Viņa atklāj, ka šobrīd Talsu novadā uzturas 108 personas no Ukrainas. «Visvairāk bija nepieciešama pārtika, higiēnas preces, jo Ukrainas iedzīvotāji iebrauca tikai ar to, kas viņiem bija mugurā un ko viņi paspēja ielikt savos koferos,» saka T. Kuzmuka. «Kad bija apmierinātas pašas nepieciešamākās vajadzības, tad bija jāpalīdz ar apģērbu gan pieaugušajiem, gan bērniem, jo šobrīd laiks kļūst siltāks. Paldies iedzīvotājiem par ziedojumiem, jo par to varējām iegādāties pašu, pašu nepieciešamāko. Kā jau Jana minēja, tie bija medikamenti, jo uz nervu, stresa pamata Ukrainas iedzīvotājiem saasinājās slimības. Tur tiešām vajadzēja daudz līdzekļu gan izmeklējumiem, gan medikamentiem. Palīdzība ir nepieciešama joprojām, jo, cik zinu, šobrīd pie mums ceļā ir cilvēki no vissmagāk skartajām vietām Ukrainā.»

Paldies iedzīvotājiem par ziedojumiem, jo par to varējām iegādāties pašu, pašu nepieciešamāko. Kā jau Jana minēja, tie bija medikamenti, jo uz nervu, stresa pamata Ukrainas iedzīvotājiem saasinājās slimības.

– Tatjana Kuzmuka

Tatjana Kuzmuka atzīst, ka nav pat izstāstāms, cik pateicīgi ukraiņi ir, sociālais dienests saņem arī pateicības balss ziņas. Aprīļa sākumā viņiem bija iespēja arī klausīties Katrīnas Gupalo koncertu Talsu tautas namā, kur daudz dziesmu izskanēja ukraiņu valodā, un Ukrainas civiliedzīvotāji bijuši ārkārtīgi pateicīgi, ka par viņiem piedomāts arī šajā jomā.