Šobrīd Kurzemes pusē uzplaukumu atkal piedzīvo karatē – ja pirms vairākiem gadiem Latvijas čempionātā piedalījās vairāki desmiti sportistu, tad nu pirmajās starptautiskajās sacensībās Sabilē jau gandrīz 300 dalībnieku, un vairums tieši no Latvijas.
Starptautiskas sacensības Sabilē pulcēja teju 300 sportistus no Latvijas, Gruzijas un Lietuvas, vairuma tieši vietējo sportistu. Zāle sadalīta trīs laukumos, kur dažādās vecuma grupās bērni un jaunieši cīnījās pilna kontakta karatē. “Tas nozīmē, ka drīkst sist ar rokām pa korpusu. Bērniem priekšā ir veste. Drīkst sist ar kāju pa ķiveri, ja tu ar kāju trāpi pa ķiveri, tad tev ir pus uzvara. Ja divreiz ar kāju pa ķiveri, tā ir pilna uzvara. Ja kāds no bērniem izrāda sāpes, tad tas jau ir pus punkts. Ja ilgāk par trim sekundēm to dara (boksā ir desmit sekundes, mums trīs), tad tā jau ir uzvara,” stāsta sacensību organizators Mareks Lavrinovičs.
Treneri atzīst, ka viņu audzēkņiem veicas dažādi, taču būtiski esot, ka sportisti pārvarējuši bailes un devušies laukumā. “Jāpaprasa, vai cilvēkam nav bail, ka viņu sitīs. Citam tas uztraukums ir tik liels, ka viņš vairs nesaprot, ko darīt. Galvenais ir pārvarēt savu uztraukumu – ja viņam tas izdodas, tad jau ir sev uzvarējis un kļuvis nedaudz spēcīgāks nekā bija vakar,” dalās Mareks Lavrinovičs.
Tieši tāpēc šis sporta veids vairāk esot domāts nevis pretinieka, bet sevis uzvarēšanai. Sacensībās piedalās arī vairāki sabilnieki, un Kristers Emīls Sokolovskis atzīst, ka viņam karatē palīdz domāšanai. “Man iet labi, es pirmo cīņu uzvarēju, tagad jāgaida otrā. Bija jāpacīnās, nebija ļoti viegli. Man ļāva uzvarēt mana uzticība un pārliecība par sevi,” pastāsta “Kurzemes Open Cup” dalībnieks Kristers Emīls Sokolovskis.
Sabile starptautiskajām sacensībām izvēlēta ne tikai piemērotās infrastruktūras dēļ, bet arī tāpēc, lai reģionos popularizētu karatē un veidotu jauniešos interesi par aktīvu dzīves veidu. “Man nav svarīgi, kur notiek, galvenais tajās piedalīties. Un ir forši ka manējie – mamma un tētis var atnākt un paskatīties, kā dēls cīnās,” dalās Kristers Emīls Sokolovskis. “Piedalīties sacensībās, atbraukt “nokauties” trīs cīņas ir ļoti viegli. Izvest 20 cilvēkus – tas ir nenormāli grūti. Es vakarā ar sievu nevarēšu parunāt, man nebūs balss. Es esmu vienkārši “izsūkts” pilnīgi tukšs. Viņi man atņem fizisko enerģiju, bet emocionāli es uzlādējos, jo šī vieta, kur es atrodos, ir īstā, kur man jābūt” tā treneris, vairākkārtējs Latvijas čempions Edgars Freimanis.
Daļai sportistu šīs pirmās sacensības. Arī Talsu karatē klubam, kas darbību uzsāka vien pērnā gada nogalē. Ja pirmo sacensību pieredzi gūst tieši starptautiskās sacensībās, sportistiem uztraukums vēl lielāks. “Jo atbraukuši arī ciemiņi no Gruzijas. Gruzīniem ir citādāki treniņi, viņi tur trenējas trakāk. Mazākiem ir vairāk uztraukums, bet lielākiem, kas jau pieredzējuši, pretinieks ir pretinieks. Viņam arī ir stress, nav tā, ka viens baidās vairāk,” teic Talsu karatē kluba treneris Vladislavs Varibrus.
Tikmēr februāri Tukumā gaidāms Arņa Kraukļa piemiņas kauss, kas būs vēl nopietnāka mēroga sacensības un pulcēs vēl vairāku valstu dalībniekus.
Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.