28. maijā, kā vienmēr spilgti un atmiņā paliekoši izskanēja Rojas svētki. Šī gada svētku īpašais notikums — atvēršanas svētki «Roja Art Lab» mākslas projektu apkopojumam grāmatā katalogā un koprades skulptūras «Te ir vairāk, nekā Tu to zini» atklāšana.
Ikviens, kurš viesojies Rojā, noteikti ir pamanījis dažādus vides objektus — Zilais cerību sivēns Rojas pludmalē, Rojas magnēts pie mola, atdzīvinošās foto-grāfijas ēkas logos līdzās autoostai un daudzus citus. Zinātāji tos atpazīst kā «Roja Art Lab» mākslinieku autordarbus, kas radīti starptautisku mākslas projektu ietvaros un kas Māra Grosbaha vadībā ik vasaru notiek Rojā.
Pirmsākumi šīm mākslinieku radošajām darbnīcām meklējami tālajā 1997. gadā,
kad Māris, toreiz Latvijas Mākslas akadēmijas studentu savienības prezidents, ar savas ģimenes un draugu atbalstu sarīkoja pirmo vasaras skolu saviem studiju biedriem, lai garajā vasaras brīvlaikā apgūtu māla apstrādes tehnikas, kas nav iekļautas studiju programmā. Kopš tā laika mākslinieku kopā sanākšana ir daudzkārt mainījusi formātus, tēmas un nosaukumus, arvien paplašinot savu darbības jomu un integrējot aizvien jaunas mākslas izteiksmes formas. Radošajās darbnīcās Rojā pabijuši vairāk nekā 160 mākslinieku no 30 valstīm, kas strādājuši dažādās disciplīnas un tehnikās.
Jaunizdotajā grāmatā
apkopoti visi tie darbi, kas tapuši pēdējā desmitgadē. Tos radījuši dažādu mākslas nozaru: gan jauni, gan starptautiski jau atpazīstami mākslinieki, kas projektu ietvaros dzīvojuši Rojas rezidencē jeb profesionālajā jaunrades nometnē ar mērķi radīt vietai specifisku mākslas darbu visdažādākajās mākslas disciplīnās un formātos. Šie darbi savā veidā ir mākslinieku pieredzes Rojā atspoguļojums paralēlajā mākslas realitātē.
Grāmatā iemūžināti gan vides objekti, kuri joprojām sastopami Rojas pilsētvidē, gan arī fiksētas performances un darbi, par kuriem liecina vairs tikai vēstījumi, ko tie nodevuši, jo paši darbi vairs dzīvē nav sastopami.
Grāmatas beigās pievienota karte, kurā atzīmētas 47 mākslas un neikdienišķo apskates objektu atrašanās vietas. Kartē atzīmēti arī agrāk — vairāk nekā 20 gadu garumā tapušie darbi, kas veido Rojas unikālo mākslas pieredzi un kolekciju. Tās apskatei var izmantot arī kvadrātkoda skanējumu un sekot norādēm Google kartē. Bet tie, kas priekšroku dod taustāmam formātam, šo katalogu varēs iegādāties Rojas tūrisma un informācijas centrā.
Jaunizdotajā grāmatā iekļauta arī Rojas svētku laikā atklātā skulptūra.
Ierosmi skulptūrai
mākslinieks Māris Grosbahs guva, studējot ASV, kur viņam radās unikāla iespēja ielūkoties vēstures avotos, kas mums pieejamās vēstures grāmatās netika atspoguļoti. Šie avoti deva nepārprotamas norādes, ka Kurzemes hercogistes laikā Rojā atradies dzelzs un vēlāk arī ķieģeļu ceplis. Vēstures liecības arī norādīja uz Krievijas impērijas laika speciālās operāciju piekrastē dzīvojošo «ienaidnieku» likvidēšanai, kas, protams, mērķtiecīgi aizrāva sev līdzi vēsturisko atmiņu par tā laika sasniegumiem.
Tomēr šim stāstam bija lemts atdzimt. Akmens masas skulptūra tapa pērnā gada septembrī, darbojoties kopā Rojas iedzīvotājiem un darba vadītājam Mārim Grosbaham.
Tās apdedzināšanai tika izveidota īpaša eksperimentāla krāsns, kurā šogad skulptūra tika cepināta vairāk nekā 1000 grādu temperatūrā. Skulptūrai dots zīmīgs nosaukums «Te ir vairāk, nekā Tu to zini», kas rosina ikvienu aizdomāties — cik mēs katrs zinām par savas vietas, sava novada vēsturi?