Ziemassvētku laikā Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs nu jau tradicionāli ver durvis notikumiem, kur profesionālās mākslas darbi mijas un satiekas ar tādiem skaistiem, pielietojamiem un baudāmiem darinājumiem, kuru autori ir Talsu novada radošo jomu pārstāvji. Šīgada veikums un izstādes objekts ir lelles to dažādās izpausmēs un divās paralēlās izstādēs.
Leģendārais meistars Pāvils Šenhofs radījis pārpasaulīgas lelles, kas ir īsti mākslas darbi. Viņš Latvijas Leļļu teātrī aizvadījis 54 gadus, radot lelles vairāk nekā 300 izrādēm. Viņa darba turpinātāja – Anita Znutiņa-Šēve –, kam veidot Šenhofam veltītu izstādi esot goda lieta, atzīst, ka leļļu māksla prasa ārkārtīgi lielas zināšanas, iedziļināšanos un mīlestību pret sevi. “Jo neviena lelle nepiedod paviršu attieksmi. Un Šenhofs nekad nav bijis paviršs. Viņš vienmēr ir bijis pedantisks, skaidri sapratis līdz pēdējai skrūvītei, kā un no kā veidojas lelle, kā tai darbojas mehānisms un līdz pēdējam – kā lellei tiek iepūsta dvēselīte. Kad aktieris ar režisoru sāka veidot izrādi, Šenhofs pats vienmēr ir bijis klāt,” stāsta Latvijas Leļļu teātra māksliniece Anita Znutiņ-Šēve.
Šenhofa lelles ir klasika, un tā ir arī otras izstādes autores – sabilnieces Sarmītes Jurjakas – bērnība un iedvesmas avots. “Un tāpēc es arī gribētu teikt bērnu vecākiem – ietekmējiet, radiet iespējas, bagātiniet bērnus caur grāmatām, teātriem, pastaigām, sarunām… Tieši tur veidojas tas bērns. Viņš varbūt neatcerēsies to mirkli, bet viņš būs bagāts, plašāks,” teic papīra leļļu veidotāja Sarmīte Jurjaka.
Sarmīte pati veido brīnišķīgas lelles no vienkārša ietinamā papīra – tik trauslas un katra ar savu raksturiņu. Viņa ir arī iedvesmas avots saviem audzēkņiem. Divas jaunās mākslinieces skolotājai pievienojušās izstādē ar saviem darbiem. “Man iepatikās taisīt tērpus un izgudrot katrai lellei savu tēlu, izskatu, kāds viņai būs, un no kāda materiāla to taisīšu, viss tas process,” dalās Sabiles Mūzikas un mākslas skolas audzēkne Viktorija Avota.
Arī Sarmīte Jurjaka atzīst, ka viņai pašai vislielākais prieks tieši par audzēkņu darbiem. “Šīs emocijas ir kāpinātas desmitkārtīgi, simtkārtīgi, tūkstoškārtīgi – manī. Jo redzēt meitenes priecīgas, redzēt viņu darbus, tas ir tas, ko es gribēju visu mūžu. Es gribēju būt vizuālās mākslas skolotāja. Nu, redz – es esmu. Tātad mans sapnis ir piepildījies,” dalās Sarmīte Jurjaka.
Izstāde Sabiles Mākslas, kultūras un tūrisma centrā Sarmītei Jurjakai pašai ir atkalsatikšanās ar savām lellēm, jo tās atceļojušas no malu malām. Tās ir īpašas arī tāpēc, ka neviena nekad netiek pārdota – visas ir radītas kā dāvanas. “Un dāvināt to var tikai tiem cilvēkiem, kuru acīs es redzu, ka viņam tas patīk un viņu iepriecina. Tāpēc tie tēli arī ir aizceļojuši pie tiem cilvēkiem, kas ir manējie,” stāsta Sarmīte Jurjaka.
Abas paralēlās leļļu izstādes, kurās apvienota profesionālā māksla un vietējo cilvēku radošums, būs apskatāmas līdz janvāra beigām. Bet Pāvilam Šenhofam simtā jubileja, un viņa mūža darbs ir iespaidīgs, tāpēc pirmajai izstādei Sabilē sekošot vēl citi veltījumi citviet Latvijā.
Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.