Sabile vēsturiskās pastkartēs, laikmetīgās fotogrāfijās un nākotnes vīzijās

Sabile vēsturiskās pastkartēs, laikmetīgās fotogrāfijās un nākotnes vīzijās

Sabiles mākslas kultūras un tūrisma centrā līdz ar jauno mācību gada sākumu aizsākās arī jauna fotogrāfiju izstāde “Pilsētvides pieturpunkti”, kura apmeklētājus priecēs visu septembra mēnesi.

“Ļoti liels prieks redzēt visus, kuri ir mērojuši ceļu uz šo 133 gadus veco namu – Sabiles sinagogu, lai kopā ar mums šodien atklātu jaunu izstādi. Sabile šobrīd ļoti atdzīvojas, atdzimst un rosās, un man ir ļoti liels prieks, ka šīs izstādes autors ir viens no jaunās biedrības “Sabiles attīstībai” dibinātājiem un dalībniekiem, kurš ir paskatījies uz Sabili gan ar vēsturisku skatu, gan ar nākotnes vīzijām,” ar šādiem vārdiem izstādi atklāja Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra direktore Ginta Petra.

Izstādes tapšanas procesā piedalījās arī Andris Millers un Edijs Poga, kuri dalījās ar savām vēstures fotogrāfijām un laika liecībām. Par muzikālo pavadījumu parūpējās Sabiles draudzes ērģelnieks Andris Jansons, kurš izpildīja fona mūziku spēlējot flīģeli tur pat izstādes telpā.

Arī pats izstādes autors Andis Alksniņš teica svinīgus ievadvārdus izstādes atklāšanas pasākumā. “Sabile kā pilsēta ir eksistējusi vairākus simtus gadu. Tā ir gan postīta, gan nodegusi, gan visādi citādi cietusi, taču cilvēki ir saņēmušies un šo pilsētu mērķtiecīgi atjaunojuši, lai tā turpinātu savu dzīvi tādā veidolā, kā mēs to redzam pašlaik,” tā Andis Alksniņš, kurš apmeklētājiem piedāvā aplūkot Sabili caur dažādiem skatu punktiem toreiz un tagad. Pats izstādes autors jau vairāk kā 15 gadus ķer unikālus foto mirkļus, tāpēc šovasar izjuta vēlmi ar savām fotogrāfijām dalīties arī plašākai auditorijai. “Fotogrāfija vienmēr ir bijusi formāts, kā iemūžināt vēsturiskos notikumus, pilsētvidi mums apkārt, kā arī iedzīvotājus, jo bez iedzīvotājiem nav pilsētas kā tādas. Līdz ar to šīs izstādes aizsākums būtu meklējums jau vairākus simtus gadus senā pagātnē, kad tā laika fotogrāfi iemūžināja Sabili caur savu skatu punktu, arī saglabājot šos senos attēlus līdz mūsdienām, kurus šodien varam apskatīties,” teic izstādes autors.

Andis Alksniņš savā izstādē izvietojis ne tikai pilsētas ēku mūrus, bet arī cilvēkus – to emocijas, ikdienas ainas un svētku mirkļus. “Fotogrāfijās ir redzami arī mani laika biedri, ar kuriem man ir krustojušies ceļi, tāpēc, skatoties šos atmiņu foto, šķita, ka būtu forši izlikt šīs bildes izstādē, lai ir arī personiskais vēstījums un cilvēciskais mērogs, ne tikai ēkas, kuras man kā arhitektam ir tuvas interesantas,” dalās izstādes autors.

Šajā izstādē katra mazākā detaļa ir ar savu dziļo domu. “Mēs vēsturiskās bildes esam uzlikuši aiz simtgadīgiem logiem, lai apmeklētāji varētu raudzīties pagātnē caur šo logu, taču šodienas materiālu mēģinājām atrādīt mūsdienīgā veidā, vairāk izmantojot modernās tehnoloģijas,” stāsta Andis Alksniņš. Izstādes kurators Edgars Vesmanis stāsta, ka uz dažiem logiem ir palikuši pat vēsturiski gravējumi, kur katrs logs atradies, piemēram, iegravēts vārds “virtuve”.

Andis Alksniņš iemūžina ne tikai unikālus kadrus, bet arī “spēlējas” ar Sabiles pilsētas ēkām un ieliņām, ieviešot tajās nākotnes vīzijas, pārveidojot pilsētvides izskatu un ēku pielietojumu, ko var aplūkot autora sociālajos tīklos. “Nākotnes vīzijām varētu būt pat neliela atsevišķa izstāde, kas nebūtu šīs izstādes ietvarā, bet turpinājums. Piemēram, ziemas mēnešos pameklēt Sabiles vīzijas, kādas mums ir tapušas, lai izveidotu izstādi, kas varētu notikt gada garumā, bet būtu apskatāma Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra ieejas daļā, lai cilvēki, kuri nāk šeit uz pasākumiem, varētu apskatīt seno Sabili,” ar ideju dalās arhitekts un izstādes autors Andis Alksniņš.

Laiks rit, cilvēki mainās, un tāpat, kā toreiz, arī tagad cilvēki ir dažādi un katrs ar savu individuālu redzējumu. “Senajām fotogrāfijām ir citi fotogrāfi ar savu skatījumu, kā to vajadzēja pasniegt –  kā tādas skaistas pastkartes, –  taču es vēlējos vairāk vērst uzmanību uz tādiem kadrējumiem, kas nav ikdienā redzami cilvēkam un mēģināt parādīt dažādās sakarības, perspektīvas, kur satiekas dažādi māju jumti,” tā Andis Alksniņš. Arī izstādes apmeklētājiem būs savs unikāls redzējums, sajūtas un spriedums gan par pagātnes, gan par mūsdienu fotogrāfijām, kuras ir apskatāmas izstādē.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.