Saņem balvu par radīto iespēju nakšņot vigvamos

Saņem balvu par radīto iespēju nakšņot vigvamos

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra rīkotā konkursa “Laukiem būt!” nominācijā “Nelauksaimniecība/pakalpojumi” šogad pirmo vietu ieguva Tija Svikule un Madara Hella Šabaka no Balgales pagasta ar savu uzņēmumu “Pērkonzirgi”. Tas piedāvā ne tikai tuvāk iepazīt zirgus, bet arī nakšņošanu vigvamos.

Mājās “Kaļļas” Balgales pagastā jau pāris gadus saimnieko Tija Svikule. Tās esot vecvecāku mājas, vismaz 200 gadus vecas, kas tagad atgūst jaunu elpu. To, ka reiz šeit atgriezīsies, jaunā sieviete zinājusi jau no bērnu kājas. Pirms pārcelšanās, dzīvojusi Jelgavā, strādājusi Rīgas Zooloģiskajā dārzā, kur darbojosies ar zebrām, žirafēm un citiem dzīvniekiem, viņu apmācību. Tagad visus savus spēkus viņa velta darbam “Kaļļās”, kur ir gan zirgi, vistas un tapis arī piedāvājums tūristiem — nodibināts uzņēmums “Pērkonzirgi”, kas piedāvā nakšņošanu vigvamos. Šī ideja īstenojusies pēc mācībām Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā. Tā prezentēta centra rīkotajā konkursā “Laukiem būt!”, kur arī šogad iegūta pirmā vieta nominācijā “Nelauksaimniecība/pakalpojumi”.

Lai gan nakšņošana vigvamos interesentiem jau bijusi pērn, šogad aprīlī šo iespēju plānots daudz vairāk popularizēt. Par konkursā iegūto finansējumu iecerēts netālu mežā izveidot arī izzinošu taku gan par mūsu mežos sastopamajiem dzīvniekiem, gan kosmosa tēmu, kas ir vēl viena Tijai saistoša joma. Jau pērn notikušas un arī šogad plānotas radošās dienas nometnes, kurās bērniem iespējas darboties ar zirgiem, doties dabā, pētīt un izzināt, kas vērtīgs tajā atrodams. Tāpat iespēja šaut ar loku, gada siltajos mēnešos — rīkot tematiskās ballītes.

Tija ar savu sešus gadus veco mīluli Marselīnu. Pēc rakstura abas esot ļoti līdzīgas. “Mans atspulgs!” viņa saka. /Foto: Edgars Lācis/

Tija stāsta, ka vieta, kur atrodas vecvecāku mājas, ir ļoti skaista un tās apkaimē esošā neskartā daba arī ir tā, kas dodot īpašo auru. Netālu tekošā upīte, sakritušie koki, miers un putnu dziesmas ir pievienotā vērtība, ko var baudīt ikviens, kas atpūšas vigvamos. Taču šogad ir daudz ieceru, kā atpūtu atbraucējiem padarīt vēl interesantāku. Piemēram, atpūtniekiem pieejams apsildāmais kubls, pēc kura pieprasījums esot liels. Kāpēc tas šogad nevarētu atrasties arī pļavas vidū, kur naktī vērot zvaigžņotās debesis, domā Tija. Ir vēlme sadarboties arī ar vietējiem ražotājiem, amatniekiem, lai atpūtniekiem parādītu visu, kas Balgalē pieejams.

Zirgus Tija iemīļojusi jau kopš pusaudzes gadiem. Neskatoties uz gūtajām traumām, viņa joprojām teic, ka gudrākus dzīvniekus esot grūti iedomāties. Visi četri stallī esošie skaistuļi ik dienu tiek rūpīgi apmīļoti un lutināti. Divi no tiem ir saimnieces pašas zirgi — ķēve Marselīna un ponijs Luna. Zirgi ir ne tikai, lai dotos izjādēs, bet rūpes par tiem ļaujot atiet arī no ikdienas domām, citiem pārvarēt bailes. Tāpat kā suņus, arī zirgus var izmantot terapijā, lai pārvarētu bailes, nedrošību. Ir cilvēki, kas šo iespēju arī pie viņas izmantojot. “Rūpējamies par zirgiem un cenšamies arī šeit atbraukušajiem pastāstīt, ka jāšana nav galvenā lieta, ko var darīt. Arī citviet pasaulē, kur mani paziņas strādā ar šiem dzīvniekiem, šīs lietas mainās. Cilvēki saprot, ka zirgus var izmantot arī kā terapijas dzīvniekus, ārstējot depresiju un dažādas mentālās slimības. Mēs, piemēram, strādājam ar cilvēkiem, kuriem ir bijusi kāda trauma un ir bail no zirgiem, vai biedē šī dzīvnieka izmērs.”

“Zirgs ļoti jūt cilvēku, tā sirdspukstus. Ar savu lielo ķermeni un virbācijām tas nomierina. Kā tu izturēsies pret viņu, tā dzīvnieks pret tevi. Ejot pie zirga, ir jābūt pašam ar domu, ka gribi ar viņu padraudzēties.”

Tija Svikule, konkursa “Laukiem būt!” uzvarētāja nominācijā “Nelauksaimniecība/pakalpojumi”
Zirgi ir ne tikai, lai dotos izjādēs, bet rūpes par tiem ļauj atiet no ikdienas domām, citiem – pārvarēt bailes. /Foto: Edgars Lācis/

“Kaļļās” interesentiem piedāvā arī iepazīšanās nodarbību par zirgiem, ja ir vēlme saprast, vai nodarboties ar tiem nopietnāk. Tāpat ir cilvēki, kas vēlas ar tiem doties izjādēs. “Bērniem jāsaprot, ka par dzīvnieku ir jārūpējas. Mācām atbildību un sapratni, ka zirgs ir dzīva būtne un par to ir jārūpējas.”

“Arī man pašlaik, redzot un dzirdot, kas notiek pasaulē, zirgi ir tie, kas visvairāk palīdz. Tie iemāca nepadoties, atbildības sajūtu un būt stiprai.”

Tija Svikule, konkursa “Laukiem būt!” uzvarētāja nominācijā “Nelauksaimniecība/pakalpojumi”

Tija ir īstena savas vietas un mājas patriote, jo labāku vietu uz zemes dzīvošanai nevarot iedomāties. Pavisam nesen iestājusies arī Zemessardzē, cerot, ka tur iegūtās zināšanas noderēs ne tikai pašai, bet varēs tās pielietot, veidojot savu piedāvājumu “Kaļļās”.