«Palīdzējis radīt Talsu identitāti un līdztekus ar degsmi darbojies, lai atdzīvinātu latviešu nacionālo pašapziņu» — tā jaunatklātajā Talsu novada muzeja izstādē raksturots Teodors Dzintarkalns, kura nostāstiem apvītā dzīve izstādes veidotājiem likusi uzdot ne vienu vien jautājumu.
Pirms 150 gadiem dzima kungs ar sapni par deviņu pakalnu pilsētu, kurā kūsā latvisks gars. Laikā, kad pār Latviju bradāja sveši zābaki un runāt latviešu mēlē nebija vēlams, viņš saglabāja savu nostāju — latviešiem, Latvijai un Talsiem būt! T. Dzintarkalns (dzimis Zaudmanis) ierasti raksturots lakoniski — skolotājs un vēsturnieks. Viņš pētījis un pierakstījis Talsu vēsturi, bijis iedvesmojošs skolotājs, viņa vadībā nodibināts Valsts Talsu vidusskolas kultūrvēstures muzejs, viņš uzņēmies Talsu pilsētas galvas pienākumus, darbojies Talsu Latviešu sadraudzīgajā biedrībā, Pieminekļu komitejā un Latvijas senatnes pētītāju biedrības Talsu nodaļā, periodikā publicējis kultūrvēsturiskas ievirzes rakstus un izdevis vairākas Talsu novada vēsturei veltītas grāmatas. Par unikālu kultūrvēsturisku pieminekli valsts mērogā kļuvusi T. Dzintarkalna iecerētā un izlolotā ar tautiskā romantisma iezīmēm tapusī māja Laucienes pagastā «Dzintari».
Izstādes veidotāji — Talsu novada muzeja Pētniecības nodaļas vadītājs Ronalds Mālmeisters un speciāliste vēstures jautājumos Marta Paula Vigule — atzīst, ka T. Dzintarkalna vārds tomēr daudzināms vērienīgāk — viņš palīdzējis radīt Talsu identitāti un līdztekus ar degsmi darbojies, lai atdzīvinātu latviešu nacionālo pašapziņu. Aizkulisēs mēdz palikt arī T. Dzintarkalna dzīves un personības aizraujošās šķautnes — Talsu pilskalnā viņš vēlējās uzcelt pili, savu mājvietu viņš iekārtoja kā dievturu svētnīcu, savukārt uz ielas, braucot pēc piena, bija sastopams ar suni Ojāru pajūgā. T. Dzintarkalna dzīve ir mītiska, nostāstiem apvīta un pilna minējumiem. Viņš ir sava laika savādnieks, sava ceļa gājējs.
«Vēlējāmies izcelt viņa personību. Nododoties pētniecībai, saskārāmies ar pierakstiem, un izrādījās, ka viņš patiesībā ir ļoti interesants tips. Izstādes pamatā izvēlējāmies izmantot gan viņa paša atzinumus, gan citu cilvēku atmiņas. Iekārtojām izstādi pirmoreiz — tas bija kārtīgs mācību process divu mēnešu garumā. Protams, vienmēr kaut ko var labāk, bet man šķiet, ka spilgtākās viņa dzīves gaismiņas izstādē parādās,»
prieku par paveikto pauda muzeja speciāliste vēstures jautājumos. Visvairāk viņu pārsteigusi T. Dzintarkalna uzdrošināšanās izcelties savā laikmetā par spīti cilvēku neizpratnes pilnajiem izsaucieniem.
Muzeja Pētniecības nodaļas vadītājs Ronalds Mālmeisters atzina, ka izstādes iekārtošana ritējusi uz priekšu raiti un arī viņš pats šajā procesā par Talsu vēsturi uzzinājis daudz jauna. «Otra tik noslēpumaina cilvēka nav, nevarēju viņu visā izstādes veidošanas laikā atminēt… Ļoti interesants un muzejam nozīmīgs cilvēks — bija gods piedalīties izstādes veidošanā,» izjūtās dalījās R. Mālmeisters.
Izcilajam kultūras darbiniekam un novadpētniekam veltītā izstāde muzejā būs apskatāma līdz pat 21. jūlijam.
#SIF_MAF2023