Skolēniem vasarā sniedz iespēju gūt pirmo darba pieredzi

Skolēniem vasarā sniedz iespēju gūt pirmo darba pieredzi

Skolēniem tiek sniegta iespēja pavadīt vasaras brīvās dienas lietderīgi, nopelnot savu pirmo algu. Katru gadu Nodarbinātības valsts aģentūra atbalsta skolēnus un sniedz viņiem iespēju vasaras periodā strādāt oficiālu darbu. Šogad skolēni programmai «Skolēnu vasaras nodarbinātība» var pieteikties no 1. maija līdz 15. augustam.

Programmas ietvaros tiek vērtēti ne tikai skolēni no 15 līdz 20 gadu vecumam, bet arī uzņēmumi, kuri vēlas sniegt skolēniem darba vietas.

«Bija pieteikušies 35 uzņēmumi, atbalstījām 32 uzņēmumus ar 229 darba vietām. Mēs varam piešķirt valsts līdzfinansējumu tiem uzņēmumiem, kuriem nav nodokļu parādu, šī faktora dēļ trīs uzņēmumi diemžēl atkrita,» atklāj NVA Talsu filiāles vadītājs Andris Veršāns.

Ir uzņēmumi, kuri šajā programmā piedalās katru gadu, taču ir arī tādi, kuri šogad izvēlējušies piedalīties pirmo reizi. Šogad pamēģināt vēlējās Talsu novada muzeja un Talsu Galvenās bibliotēkas komandas. «Viens noteicošais aspekts, kāpēc izvēlējamies piedalīties, bija tas, ka, pirmkārt, ir vasara un darbiniekiem atvaļinājuma laiks, tostarp arī klientu apkalpošanas speciālistiem, kur arī ir piedāvātā vakance. Otrkārt, varam piedāvāt skolēniem nodarbi vasarā un iespēju iepazīt muzeju no iekšpuses,» teic Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons.

Arī Talsu Galvenās bibliotēkas direktore Rita Alkšbirze min, ka «tā ir lieliska iespēja gūt pirmo pieredzi darba tirgū un iegūt papildu prasmes paralēli mācību procesam.»

Daudzi skolēni vasarā strādā neoficiāli jeb palīdz radiem dažādos vasaras lauku darbos, pagalma labiekārtošanā vai zemeņu laukā, taču arī paziņu pozitīvie pieredzes stāsti iedrošina pamēģināt strādāt oficiāli. «Manai māsai ir vairāku gadu laba pieredze, strādājot vasarā. Viņa iemācījās strādāt ar dokumentiem, tāpat viņai visu izskaidroja, palīdzēja, un, protams, — darba pieredze, kas nāk bonusā,» pastāsta skolēns Armands Grencis, kurš šovasar pēc dzirdētajiem stāstiem vēlas pamēģināt strādāt oficiāli pats.

Skolēni pēc vasaras nodarbinātības programmas gūst ne tikai materiālu labumu un pirmo pieredzi, bet arī atziņas un lielāku sapratni par to, ka tikai ar smagu darbu var sasniegt mērķus.

«Strādājot un nopelnot pašam, ir vienkāršāk, vecākiem vienkāršāk, tad ieslēdzas tāda neliela patstāvība un sperts pirmais solītis pieaugušo pasaulē. Pirmie darbi, pirmā nauda, ko negribas tērēt un dot prom, tad arī sāk saprast naudas īsto vērtību,» atklāj skolēns Sandijs Gabriels Siliņš.

Skolēnu vasaras nodarbinātība sākas kopā ar vasaras brīvlaiku jeb 1. jūnijā, taču jauniešiem tiks dota iespēja strādāt tikai vienu vasaras mēnesi, tiesa, ar izņēmumiem. «Ja uzņēmums redz, ka skolēns vēlas strādāt un ir parādījis sevi no labākās puses, tad uzņēmējs mums lūdz pagarināt šo termiņu līdz diviem mēnešiem,» informē Andris Veršāns.