Apledojums un sniega sanesumi uz ziemas ceļa pārbauda ne tikai autobraucējus, bet arī pašus spēkratus. Pārvietošanās pa valsts vietējiem autoceļiem ar zemāku uzturēšanas līmeni, ko ziemā uztur ar piebrauktu sniega kārtu, var būs īpaši izaicinoši. Uz galvenajiem autoceļiem ceļu uzturēšana no gada uz gadu uzlabojas, taču kritiskās situācijās visu izšķir autobraucēja pieredze, meistarība un automašīnas tehniskais stāvoklis.
Visbīstamākās situācijas ziemā rada slideni ceļi. Apledojums uz ceļiem veidojas intensīvas snigšanas apstākļos, kad sniega kārta uz ceļa tiek piebraukta un no apakšas pakūst, bet temperatūrai pazeminoties – sasalst. Tāpat apledo augstākās vietās, kas pakļautas vējam un atdziest visātrāk – tilti un viadukti. Pilsētās visbiežāk apledojums veidojas ielu krustojumos, līkumos un uz nobraucamiem ceļiem.
Mūsu ziemas mainīgajos laika apstākļos autobraucēji sastopas ar tādu dabas parādību kā sasalstošo lietu, kad temperatūra ir zem nulles, un lietus, sasniedzot zemi, pārvēršas ledū.
Liels izaicinājums autovadītājiem ir arī melnais ledus, kas raksturīgs vēliem rudeņiem un siltām ziemām ar mainīgiem laika apstākļiem. Bīstamāku situāciju padara tas, ka melnais ledus ir grūti pamanāms – būtībā tā ir uz asfalta izveidojusies ledus kārta. Melnais ledus var veidoties ceļa posmos, kas ved cauri mežiem, purvainiem apvidiem un ūdenstilpnēm, kā arī uz tiltiem un pārvadiem.
Kā droši pārbaudīt, vai ceļš ir apledojis?
Taisnā ceļa gabalā, kad stūre ir iztaisnota, un tuvumā nav citu automašīnu, līgani piebremzēt. Sajutīsiet, vai riteņiem ir vai nav saķere ar ceļu. Izbraucot no mazāk svarīga ceļa uz šoseju, viegli uzspiest uz gāzi. Ja riteņi izspolē, skaidrs, ka ceļš ir apledojis. Veicot abus apledojuma pārbaudes manevrus, stūrei jābūt iztaisnotai un darbībām ar bremzēm un gāzi līganām.
Uz slidena ceļa svarīgi izvēlēties pareizu ātrumu, ieturēt lielāku distanci, izvairīties bieži mainīt joslas un būt īpaši uzmanīgiem, veicot apdzīšanas manevru. Jādomā „ziemīgi”, kas nozīmē, ka ziemas braukšanā situācijas uz priekšu paredzēšana ir ļoti svarīga.
Nonākot uz melnā ledus, ir sajūta, ka stūre ir kļuvusi „mīksta” un auto gaita „peldoša”.
Kā braukt, ja uz ceļa ir melnais ledus?
Ceļa posmos, kur pastāv melnā ledus risks, ievērojami jāsamazina ātrums, bet distance – jāpalielina. Nonākot uz melnā ledus, vispirms pakāpeniski jāsamazina ātrums, nedrīkst strauji bremzēt, veikt straujus pagriezienus vai manevrus.
Ko darīt, ja automašīna ir saslīdējusi?
Svarīgi rīkoties pārdomāti un pareizi. Jāizvairās veikt straujus, nekontrolētus manevrus – strauji griest stūri, spiest pa bremzēm. Atkarībā no tā, vai saslīdējuši priekšējie vai pakaļējie riteņi, jāveic sekojoši līgani manevri:
- Saslīdējuši priekšējie riteņi – jāatlaiž kāja no gāzes pedāļa un jāiztaisno stūre, pēc tam stūre jāgriež vēlamajā virzienā, līdz riteņiem atjaunojas saķere ar segumu;
- Saslīdējuši pakaļējie riteņi – stūre jāsagriež uz to pusi, uz kuru ir sākusi slīdēt mašīnas aizmugure un nedaudz jāuzspiež uz gāzi. Visām darbībām jābūt līganām.
Kā braukt, lai novērstu automašīnas saslīdēšanu?
- Ievērojiet lielāku distanci;
- Censties braukt vienmērīgi, bez straujiem uzrāvieniem un bremzēšanas;
- Biežāk bremzēt ar ātrumiem nevis ar kājas bremzi;
- Ziemā piemērota bremzēšana ar intervāliem – atkārtoti viegli uzspiest un atlaist, līdz automašīna apstājas;
- Braucot pa apsnigušiem ceļiem svarīgi izvēlēties atbilstošu pārnesumu: ar augstāku pārnesumu braukt augšā kalnā, bet ar zemāku pārnesumu no kalna lejā.
Ja ir apgūtas ziemas braukšanas iemaņas, tad arī ziemas ceļš vairs nav drauds, bet sabiedrotais ikdienas gaitās.
Atcerieties, ka drošs atbalsts gadījumos, kad situācija uz ziemas ceļa nav bijusi Jums un jūsu automašīnai labvēlīga, ir auto apdrošināšana, bet, kredītlīnija, ko varat noformēt šeit: https://www.ferratum.lv/kreditlinija, noderēs, piemēram, lai veiktu auto remontu. Pirms kredītlīnijas noformēšanas svarīgi rūpīgi izvērtēt savu maksātspēju!