Cik ūdens pasaule ir aizraujoša un interesanta, šobrīd cenšas parādīt izstādes «Dzīvība ezerā» autori. Tā startējusi Šlīteres parkā, bet jau pēc divām nedēļām sāks ceļu pa Latviju. Izstāde ir interaktīva un ar dažādām spēlēm ļauj iepazīt ezera pasauli. Izstādes simbols ir Profesors Sānpelde, kas ir tikai tīros ezeros dzīvojošs vēzītis — tātad tas dzīvo vietās, uz kurām Latvijai ir ko tiekties.
Izstādes autore ir hidrobioloģe Loreta Urtāne. Viņas amata nosaukums ir sarežģīts, un sākotnēji šķiet, ka tikpat zinātniska varbūt būs arī pati izstāde. Bet gala rezultātā ir tieši otrādi — viņai izdevies izvēlēties tik interesantus faktus, ka tie nevilšus ievelk izstādē uz vairākām stundām pat tos, kurus dabas pasaule ikdienā neaizrauj. Piemēram, par to, ka spāres ir tikpat senas kā dinozauri un pirms 350 miljoniem gadu bija izmēros daudz iespaidīgākas. Ka makstenes ir nelieli kukaiņi, kuru kāpuri no ezerā atrodamā materiāla sev uzceļ mājiņas, tāpēc tos sauc par zemūdens arhitektiem. Vai taisnība, ka ūdensputni var ienirt dziļāk nekā divstāvu māju augstumā? Kāpēc cekuldūkuri savus mazuļus nēsā uz muguras? Kuru ūdensaugu angliski sauc par «pīļu zāli»? — uz visiem šiem jautājumiem šobrīd atbildes var atrast Šlīteres bākā.
«Par katru šo tēmu es varētu grāmatu uzrakstīt un dienu stāstīt,» saka hidrobioloģe Loreta Urtāne. Tāpēc papildus informāciju stendos atrodamajam var vēl meklēt klāt pievienotajos QR kodos. «Es domāju, ka tie, kuri staigājuši pa dabas takām, saskārušies ar stendiem, kuros ir vārdi «prioritārā suga», «prioritārais biotops», «īpaši aizsargājams», «Eiropas nozīmes»… Kad to izlasa vienā stendā, ir interesanti, bet, kad tas turpinās jau otrajā un trešajā, interesanti nepavisam vairs nav. Es uzskatu, ka ne tikai ūdenī, bet arī pļavās, mežos un citviet ir tik daudz interesanta, un tieši par to mums ir jārunā. Nevis par to, ka tā pīle ir aizsargājama, bet jārunā par to, kāpēc, ūdenī peldot, viņa nepaliek slapja.
Šī paralēlā pasaule ir tik bezgala interesanta. Kaut vai tas, ka spārei uz spārna ir tāds tumšs laukumiņš. Inženieri miljonus samaksāja, kamēr atklāja, kā novērst, lai lidmašīnai, mainot kursu, netrīcētu spārni, un pēc daudziem meklējumiem, izmēģinājumiem un ieguldījumiem, atklāja, ka lidmašīnai ir jāliek tādas papildu plāksnes. Spāre to bija atklājusi jau pirms 350 miljoniem gadu. Varbūt, ja šie inženieri būtu ātrāk sadraudzējušies ar dabas pētniekiem, viņiem ātrāk kāds par to punktu būtu pastāstījis un lidmašīnas konstrukcija būtu daudz lētāka.»
«Es redzu, ka bērniem patiešām patīk, un par to man ir prieks, ka šādi caur spēlēm var izzināt ūdens pasauli, — gan redzēt putnus, paklausīties viņu balsis, gan izspēlēt spēles,» teic projekta vadītāja Indra Murziņa. Izstāde veidota ģimenēm ar bērniem, tāpēc arī pieaugušajiem ar atmiņas spēlēm ir iespēja pārbaudīt savas zināšanas.
Ceļojošo izstādi izveidojuši dabas aizsardzības speciālisti sadarbībā ar vairākiem partneriem, un tā ir daļa no starptautiska projekta «LIVE LAKE». Izstādes stendi veidoti no paletēm, kas turpina otru dzīvi jeb no atgriezumiem, kas parasti tiktu izmesti ārā vai izmantoti kurināšanai. Šlīteres bākā izstāde būs apskatāma līdz 2. oktobrim, un tad tā tālāk ceļos uz Liepāju, Rucavu, Ventspili un citām vietām.