Šogad mazāk meža ugunsgrēku nekā pērn

Šogad mazāk meža ugunsgrēku nekā pērn

Salīdzinot ar 2021. gadu, šogad Latvijā bijis krietni mazāk meža ugunsgrēku un izdedzis par teju 300 hektāriem mazāk nekā pērn — reģistrēti 263 meža ugunsgrēki, un tajos izdeguši 206 ha meža zemes. Salīdzinot ar pērno gadu, pozitīvāka statistika ir arī Talsu novadā.

Kā informē Valsts meža dienests, 2022. gadā Talsu novadā bijuši seši meža ugunsgrēki. Trīs no tiem izcēlušies Ances pagastā — 25. martā izdega 2,51 ha, no tiem jaunaudzes 0,51 ha, 27. aprīlī izdega 0,43 ha, 23. jūnijā — 0,53 ha. Divi meža ugunsgrēki bijuši Dundagas pagastā — 13. aprīlī elektrolīniju īssavienojuma rezultātā izdega 0,04 ha jaunaudzes, savukārt 19. maijā ciršanas atlieku dedzināšanas rezultātā izdega 2,81 ha meža. 10. maijā bija ugunsgrēks Mērsraga pagastā, tas izcēlās elektrolīniju īssavienojuma rezultātā, izdega 4,48 ha. Salīdzinājumam — pērn no 1. janvāra līdz 2. augustam Talsu novadā bija 16 meža ugunsgrēki.

«Meža ugunsgrēku ziņā šis gads ir «mierīgāks» nekā iepriekšējais. Tam par iemeslu ir salīdzinoši regulārie nokrišņi, kas samazina meža ugunsbīstamību. Tomēr, neskatoties uz to, aicinu ikvienu, atrodoties mežā un purvā, ievērot ugunsdrošību, jo pat vismazākā dzirkstele var izraisīt lielu ugunsgrēku,»

uzsver Valsts meža dienesta meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Jaunķiķis.

Kopš 2. maija Latvijā ir izsludināts ugunsnedrošais laikposms, tā laikā, ikvienam iedzīvotājam uzturoties mežā un purvā, ir aizliegts nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus vai citus priekšmetus, kurināt ugunskurus, izņemot īpaši ierīkotās vietās, kas nepieļauj uguns izplatīšanos ārpus šīs vietas. Tāpat ugunskurus nedrīkst atstāt bez uzraudzības un nedrīkst dedzināt atkritumus. Dabas baudītājiem, ogotājiem un sēņotājiem jāatceras, ka ar automašīnām nedrīkst braukt ārpus meža un purva ceļiem — no putekļiem, kas sakrājušies uz transportlīdzekļu sakarsušajiem kolektoriem, var izveidoties gruzdošas oglītes, kas var kļūt par meža ugunsgrēka izcelšanās iemeslu. Kā arī mežā nedrīkst veikt jebkuras citas darbības, kas var izraisīt ugunsgrēku.

Pamanot meža ugunsgrēku, nekavējoties jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112 un pēc iespējas precīzāk jānorāda notikuma vieta. Savlaicīgas un precīzas informācijas saņemšana par meža ugunsgrēku būtiski samazina izdegušo platību apmērus.