Dziesmu svētku tradīcijas 150. gadadienu bagātīgi svin visa Latvija. Viens no svētkus pavadošajiem starptautiska mēroga notikumiem ir Talsu novadā – rokdarbnieces no dažādām valstīm un kultūrām darinājušas rakstainus goda cimdus, savijot kopā tradīcijas un jaunradi.
Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs svin jau otro dzimšanas dienu, un arī šoreiz – jaudīgi, pārsteidzoši un neparasti. No desmit pasaules valstīm uz Sabili atceļojuši rakstaini cimdi, no katra pārīša pa vienam izkārtots cimdu mežā.
Izstādes pirmo pavedienu iesākusi sabilniece Ina Valtere, kas pērn kādu dienu ar skumju sejas izteiksmi ienākusi Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrā. Viņu apbēdinājis fakts, ka galvenajai Dziesmu un deju svētku tautas lietišķās mākslas izstādei vieta Rīgā atrasta, taču cimdiem tās nav. “Brīnums – lielajā Rīgā telpu nav?! Mums gan ir! Un es ienācu pie Gintas, saku: “Darīsim tagad!” Viņa teica: “Yes!”” stāsta Ina Valtere, Sabiles kultūras nama lietišķās mākslas kolektīva “Stīga” vadītāja.
Izstāde sapulcinājusi vairāk nekā 260 adītājas no desmit pasaules valstīm. No 700 darbiem šobrīd atlasīta trešdaļa, vēlāk izstāde tiks papildināta, līdz augusta beigām parādot ap 500 cimdu. “Cimdi ir acu augstumā – redzami, apčamdāmi un nofotografējami,” saka Ina Valtere, Sabiles kultūras nama lietišķās mākslas kolektīva “Stīga” vadītāja.
Tautas tērpu centra “Senā klēts” pārstāve Ziedīte Muze: Ļoti bieži adītājas saka: “Jā, cimds izstādīts bija, bet kāds tad ir tas īkšķis?!” Jo tas ir tas meistarstiķis – uzadīt tiešām labu īkšķi. Vai nu rakstā, vai izdomāt savu rakstu. Ir arī interesanti paskatīties, kā, piemēram, latviešu cimdus ada Nīderlandes adītājas, jo viņām ir ļoti interesanti īkšķi.”
Savukārt no Islandes atceļojis cimdiņš ar diviem īkšķiem, ko tur sievas adīja praktisku iemeslu dēļ. Gandrīz visi izstādei pieteiktie cimdi ir ieskenēti, pēc izstādes būs skatāmi vietnē “Latvijascimdukarte.lv”. Jau izstādes atklāšanā adītājas fotografēja un lūdza vairāk pieredzējušām amatu meistarēm vēlāk rakstus iemācīt. Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra vadītāja Ginta Petra pauž: “Tiešām, esot šeit, Sabilē un Talsu novadā, man liekas, pirmkārt un galvenokārt, svarīgi sākt stāstīt un celt gaismā to, kas ir vietējais. Ja mums ir Ina Valtere, viņai ir sekotāji, kā šodien novēlēja – lai turpinās! Man skudriņas skrien par to, ka tas tieši tā arī notiek. Ja man ir iespēja mazliet palīdzēt tam notikt, tas ir lielākais gandarījums.”
Izstādes atklāšana noslēdzās ar Projektu kora uzstāšanos, tā simboliski ieskandinot svētku tuvošanos. Šobrīd Latvijā notiek vairāki Dziesmu un deju svētkiem veltīti notikumi, bet Latvijas Nacionālais kultūras centrs atzīst, ka Sabiles starptautiskā izstāde ir viens no spilgtākajiem.
Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.